MITÄ SANOOKAAN NYT KANSANEDUSTAJA SKINNARI SDP

ISOVELIVALVOO

Jos perustuslakiin muutetaan pykälä, joka sallii verkkotiedustelun kansallisen turvallisuuden perusteella, helpottaako se viranomaisten tiedustelua niin paljon, että se automaattisesti aiheuttaa uhkia kansalaisten yksityisyyden kannalta, Ville Skinnari?

– Tämä on juuri se avainkysymys koko valmistelussa. Itse toivon, että hallitus mahdollisimman nopeasti tuo valmiin esityksen eduskuntaan, niin sittenhän me pääsemme valiokunnassa siihen tutustumaan, Skinnari vastaa.

Eli esitys valiokuntaan, jotta pääsette asiantuntijoiden kuulemisten avulla katsomaan, onko laki mahdollista toteuttaa?

– Kyllä, juuri näin.

Skinnarin mukaan perustuslain muuttamiseen tämän eduskunnan aikana tarvitaan eduskunnan viiden kuudesosan määräenemmistö. Jos ja kun hallitus tuo tiedustelulainsäädännön eduskuntaan, uskotteko myös opposition asettuvan sen puolelle?

KOMMENTTI: ELI KUN MAAHANMUUTTOPOLITIKKA ON EPÄONNISTUNUTTA NIIN SUOMEN KANSALAISTEN SÄHKÖPOSTEJA PITÄÄ RUVETA SYYNÄÄMÄÄN ?

0

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

        Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
        Maailman menoa
        271
        10084
      2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

        "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
        Maailman menoa
        327
        7256
      3. Verinen koira

        Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
        Imatra
        85
        1933
      4. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

        Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
        Maailman menoa
        116
        1640
      5. Mira Luoti, Vain Elämää

        kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
        Maailman menoa
        6
        1501
      6. Faktat kehiin!

        kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
        Ikävä
        109
        1191
      7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

        Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
        Kotimaiset julkkisjuorut
        75
        1189
      8. Mopokeulija

        Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
        Haapavesi
        48
        969
      9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

        Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
        Ähtäri
        26
        828
      10. MUISTATTEKO SEN?

        Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
        Joukkoliikenne
        312
        762
      Aihe