Jatkuvat viat

voyeristi-ex

Ostin tuossa reilu kuukausi sitten 160 000km ajetun 2.8 diesel voyagerin.Autoa on huollettu viikottain.On vaihdettu 2 uutta akkua.Jarrulevy,jarrusatula,käynnistelty 4 kertaan apukaapeleilla ja hinausliikkeen vetoautolla huoltoon.Nyt sammui mittarivalot,paloi ajovalonpoltin.Alkaa mitta tulla täyteen.Neuvoja,asiallisia.

8

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • chryslertowncountry

      Sääli, olet ostanut sellaisen auton, jota EI ole huollettu ajallaan. Nyt viat tulevat sinun korjattaviksi. Jos ostit liikkeestä, tai no vaikka yksityiseltä, palauta auto, syyksi käy jatkuvat viat. Yleensä kaikki autot, joita ei huolleta ajallaan, ovat huonoja. Itse esim. vaihdatan laatikko öljyt, 2 vuoden välein.

    • Paska_kinneri

      Jenkit on vaan niin paskoja!

    • pikkuhuoltoa

      Ei ole ikuisia akut ja laturit ja jarrut dollari hymyissä?

    • niinsevaanon

      Kilometrit ovat just sitä luokkaa että joka paikka alkaa vaatimaan remppaa, merkkiin katsomatta.

      • suunnittelu.virheitä

        Tojolla ajoin kuitenkin tuplasti tuon määrän (320.000 km)ennen kuin alkoi ilmetä varsinaisia remppoja. Jarrupaloja jokunen jarrulevykin kuluu jo aikaisemmin, mutta mitään isoa remppaa ei tarvi tehdä.
        Taitaa tuo sama 2.8 TD kone olla Nitrossakin ja pari kaveriani vaihtoi ne pois melko nopeaan tahtiin juuri jatkuvien vikojen vuoksi.
        Tuo myöhempi 2.0 TD-kone (VW) pelitti paljon paremmin ja huomattavasti vähemmällä polttonesteellä.
        Jenkeissä autolla ajetaan korkeintaan 100.000 mailia eli sen 160.000 km ja paaliin, joten niiden ei ole tarkoituskaan kestää pidempään.
        Ainakin Jeeppeihin myydään 1.vakio tai 2.HD-osia, mitkä kestää maailman tappiin asti . Saako muihin saman tehtaan tuotteisiin ?


    • wernerska

      Jenkki autot nyt ovat tuollaisia järjestään, merkillä ei ole väliä samaa kuraa kaikki.

    • sebrinki27

      Kuten joku jo mainitsikin niin yleisin syy vikaantumisiin noilla kilsoilla on huoltojen yms tekemättä jättäminen. Tai sitten ostetaan se halvin akku Biltemasta ja ei edes tarkisteta lataako laturi tarpeeksi. Jarrulevyt ja palat kulutustavaraa, aika usein kitkutetaan jarrulevyjen kanssa kunnes ne ovat lähes puhkikuluneet. Mittaristovalot myös kuluu käytössä, ihan normaalia. Mittariston muut toimintahäiriöt: viisarien toimimattomuus/muu outo käytös johtunee murtuneista juotoksista piirilevyllä(helppo itse korjata). Ajovalopolttimista en edes mainitse, tietysti vaihdat molemmat polttimot kun toinen pimenee... ennakoiva huolto ;)

    • vojaakeristientinen

      Akku viat = vanhat akut (eipä niitä vaihdeta edes merkkihuollossa)..

      Jos jarrut oli vialla takana niin syy on keraamisissa männissä. Aikansa kun palat kuluu niin männät tulee ulos. Keraamiset männät suurenee tässä vaiheessa jostakin syystä. Seurauksena on se että jarrupalojen vaihdon jälkeen männät jumiutuu sylinteriin ja mahdollisesti levyt menee pilalle kuumetessa. Korjaus olisi halpa, eli vaihtaa jarrumännät teräksisiin taakse (n. 10e). Valitettavasti osia ei saa Suomesta vaan kaupataan jotain hel#%¤%tin kalliita jarrusylintereitä. Kertoo vaan huoltotyön tasosta Suomessa ja vaikka useat on viitanneet "huoltojen" väliin jättämiseen on viat täysin mahdollisia ja todennäköisiä juuri merkkihuolletussa autossa. Taas auton tunteva kaveri on osannut ko. viat välttää ja tehnyt niitä kymmenen euron remppoja. Mittaristo vikakin löytynee googlaamalla, tälläinen muistikuva minulla. Tosin kokeile irrottaa ensin akun kengät ja resetoida sillä bcm.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe