vuokranantajan näköaloja vähän.. on samalla viivalla siistit ei häiriköivät vuokransa maksavat asukkaat, olivat sitten sitä tai tätä jos ei tule häiriöilmoituksia ja vuokrat maksetaan ajallaan saa ihminen minun puolesta olla vaikka minkä värinen tai vaikka maahan muuttaja tai kotimainen manne meikäläinen.suomiväri usein vihreä ja sekin kateuden sävyttämä, naama punainen vihasta ja viinapullo povessa ja jos ei muuta löydy puhuttavaa puhutaan sitten vaikka paskaa jos ei itsestä niin muista ja etenkin pelätään uutta..ettei vaan mejän tyttöjä viijä ja naija.ja naapuriin muuta erivärisiä ,nyt ei kannata pelätä vaan rohkeasti ystävystymään niin kotimaisten ja muidenkin kanssa ,levottomina aikoina on ihmisarvo tärkein, sekin on jo monessa maassa luonnollista uudenajan nykyaikaa.älkää aina narisko naapurista..
vuokranantajan kommentti
4
152
Vastaukset
- vastuuta
kantasuomalainen vuokralainen..painajainen kävi toteen,vuokralainen karkasi yöllä muuttoauton kanssa , kun asunnossa havaittiin vesivahinko..suomalainen vuokralainen käy suihkussa vaikka tietää,että vettä loriseee alakerran asuntoon..kuka näitä vahinkoja sos asukeille maksaa,ei ainakaan vuokranantaja,ei fittan.toisen omaisuudelle jatkuvaa vahinkoa.kaupungin asuntojen hyvään palveluun tottunut uusavuton ei lamppuaan itse vaihda.eikä vastuuta opita kun kaikki kyselemättä annetaan.kyllästynyt sos pummeihin kantasuomalaisiin.
- 77r7fjj45
Jos vesi lorisee alakertaan tai LVI-tekniikka on siinä kunnossa että syntyy vesivahinkoja, on kiinteistön omistaja silloin laiminlyönyt kunnossapitovelvoitteensa. Niin rakennuslaissa kuin asunto-osakeyhtiölaissa on selkeät määräykset rakennuksen kunnossapidolle. Osakeyhtiöissä vastuu on taloyhtiöllä, eli osakkailla yhteisesti, ja muissa rakennuksen omistajalla. Vuokraa taas maksetaan siksi, että omistaja saa sekä korkoa pääomalleen että pitää asunnon määräysten mukaisessa kunnossa. Toki vuokralainenkin osaa pistää kämpän palasiksi, mutta silloin on kyse jo tuottamuksellisesta vahingosta, mikä oikeuttaa vahingonkorvauksiin (jos yleensä saa mitään perittyä) ja vuokrasuhteen purkamiseen.
Mitä uusavuttomuuteen tulee, niin yleiset vuokrausehdot tavallisesti kieltävät vuokralaista itse tekemästä lampunvaihtoja suurempia remontteja ja muutoksia asuntoon. Ettei vaan arvoisa nimimerkki ole käyttänyt kiinteistöliiton vakiolomaketta, joka kieltää asukkaalta suurinpiirtein kaikki pölynpyyhkimistä suuremmat huoltotyöt?
Asioilla on siis puolensa. Joissain vahingoissa syypää on asunnon huolimaton omistaja ja joissain kelvoton vuokralainen.
Itse omistan asuntoni kimpassa pankin kanssa. Ei mulla muuta.
- hoit_su
Mitäs kaikesta ruikuttavat lökäpöksyrasistit tähän sanoo?
- vuokranantaja
juu pankin kanssa yhdessä omistetaan..ja luottotiedot tarkistetaan,joskus sattuu vahinkoja,vuokralainen tulee kalliimmaksi kuin tyhjä asunto..vuokralaisen velvoite on ilmoittaa havaitsemastaan esim vesivahingosta.oli mamu tai ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️871833Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1451298YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä621120- 64988
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan82921Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli85850Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606029836Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.127833Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.47827- 57810