skeida - masentava häkkyrä

Kun Alfa Romeota ja vaikkapa VW Poloa disainasi maailman kuulu Giugiaro niin skeidaa suunnittelu (eli ei suunnitellut) kukaan. Kurjaa, masentavaa ikävää. Mutta nk. tukholma-syndroomassa pyristelevät fanipojat ovat jo niin indoktrinoituneita että mikä tahansa rahamäärä riittää "uhrilahjaksi" pyhän skeidan vuoksi. mot.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Nooh, neuvostoblokkihan on tunnettu silmiä hivelevästä designistaan. Käy vaikka Lasnamäessä tai itäisessä Berliinissä ja ihaile ylväitä rakennuksia. Automaailmassa linjakkaat Moskvich ja Trabant ovat designin klassikoita, Wartburgin isolohkomoottorin maskuliininen murina sykähdyttää vieläkin kaikkia sen joskus kuulleita.
Ei, kyllä Skoda on tämän maineikkaan perinteen suora perillinen ja jatkaja.

Äänestä
  • Mielenterveytesi on selvästi pahasti järkkymässä. Apua on toki saatavissa, vaikka hallitus leikkaa menoja. Jos tuntuu liian pahalta, soita vaikka 112. Olen huolestunut harhaisuutesi vuoksi.

    Äänestä

Aloittaja ei kykene edes ilmaisemaan sanan "suunnittelu" sisältöä.
Skodia myydään meillä Länsi-Euroopassa nyt enemmän kuin millään muulla markkina-alueella. Joku lie nuo suunnitellutkin? Ostajat ovat kyllä huomanneet jo koeajoilla jopa emomerkkiä paremmat suunnittelun yksityiskohdat eikä kukaan kysele kuka ne on suunnitellut.
No kerrotaan, että Skodan päämuotoiluosaston pomo on 42-vuotias Jozef Kaban, joka on aiemmin toiminut mm. Bugattin, Volkkarin ja Audin muotoilijana.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Jozef_Kabaň

Äänestä
  • eli sai potkut aiemmista vakansseista ja disainaa nyt skeidaa

    Äänestä

Kyykman toivoo lisää tilauksia venäläisille"studioille". Toki näin.

Äänestä

Kia on yksi kiinnostavin automerkki muotoilun takia.
Soul ja uusi konsepti Kia Sportspace ovathyviä esimerkkejä siitä miten hyvinmuotoiltu auto syntyy.
https://youtu.be/lOnR3v69UzE
https://youtu.be/XD4GkABv070

https://youtu.be/8f4NcaVUfwI
Konseptiautoista oma suosikkini on enduro.
Jos tulee tuotantoon, se on pakkohankinta.
https://youtu.be/TBKXzQ8cxU0

TeknisestiKia ei kilpaile kalliimpinen autojen tai tehokkaimpien mallien kanssa.
Mutta muotoilu on erittäinhyvä ja toimiva.
Valitettavasti Suomen Soul mallisto onkäytännssä pilattu maahantuojan valitsemilla veruste valinnoilla ja pieni 1.5lmoottori onhiemanalitehoinenkyseiseen autoon.
!.6 CRDi on ehkäparempivaihtoehto noista pienemmistä moottoreista koska sen voi lastuttaa hiukan vakiota tehokkaammaksi. Lastutettuna teho nousee 160HP tasolle joka riittää kuljettamaan mukavasti kyseistä koria kasvaneen väännön ansiosta.

Sama koskee myös Skodan 1.6TDI malleja jotka lastutettuna toimivat hyvin minkätahansa skodan voimanlähteenä.

Minkä lääkefirman mainos tämä aloitus mahtoi olla?

Äänestä

On se tosiaan kyllä masentava härveli. Vielä ruma kuin piru! Aloittaja on täysin oikeassa, juuri noin se asia on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


QyyQ kirjoitti:

Kun Alfa Romeota ja vaikkapa VW Poloa disainasi maailman kuulu Giugiaro niin skeidaa suunnittelu (eli ei suunnitellut) kukaan. Kurjaa, masentavaa ikävää. Mutta nk. tukholma-syndroomassa pyristelevät fanipojat ovat jo niin indoktrinoituneita että mikä tahansa rahamäärä riittää "uhrilahjaksi" pyhän skeidan vuoksi. mot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu