höpinä. Savolaisia myö ollaan, johan murrekin sen paljastaa. Ei tämä lätistys mitä myö puhutaan ole lähelläkään karjalaa. Minulla on ollut tilaisuus nuorena kuulla vanhojen Suojärven ja Suistamon evakkojen puhetta ja he olivat Lieksan oikeita karjalaisia. Sekä Repolan suunnalta aikanaan muuttaneet.
Ollaan ylpeitä savolaisuudestamme ja joukossa ripaus kainuulaisuutta eikä sitten muuta.
Lopetetaan jo se lieksalainen karjalaisuus-
5
69
Vastaukset 5
- Ehä-se-mie-ko-hää-hä-hää
Just niin. Työ ette ole karjalaisii.
Mukava huomata jot teis on joku nohevampkii. Liek hää tosissaa?
(ja sitten suomeksi)
Minä en ensimmäisten elinvuosieni aikana osannut muuta murretta. Se Laatokan-Karjalan nuotti oli ainoa. Aika paljonhan ne paikalliset "karjalaiset" siitä meitä pilkkasi. Nyt niille tuntuisi karjalaisuus kelpaavan, mutta kun karjalaiseksi, savolaiseksi tms. ei ryhdytä, siihen synnytään. - Tveriin.mentiin
Lieksan alueen karjalaisuus hävitettiin Stolbovan rauhan jälkeen alkaneissa etnisissä ja uskonnollisissa puhdistuksissa. Joka ei ehtinyt kauas itään, mm. Tveriin, karkuun niin se tapettiin perheineen. Savosta tulleet rosvot sitten Ruotsin kuningas asutti karjalaisilta jääneille peltotilkuille.
Alkuperäisväestöä tänne jäi muutamia perheitä, ne jotka suostuivat kääntymään luterilaisuuteen. Tutki hieman enemmän historiaa niin tiedät.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531077Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll221050Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan62609Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181605Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘38562