Itsellä olisi idea sekä osaaminen mutta ei intoa. Työn ohessa ajattelin hommaa pyörittää mutta byrokratia ei vaan kiinnosta ei nousevat kulut.
Hommaan pitäisi tietenkin ottaa tilitoimisto hoitamaan paperiasiat. Maksella yrittäjäeläkettä vaikka palkkatyössä olenkin eli kahta eläkettä saman aikaisesti.
Toiminimellä verotuskohtelu olisi sellaista että jokaisesta eurosta jonka tienaisin menisi puolet veroihin.
Jos lasken paljonko asiakkaalta saamastani eurosta jäisi itselleni voin vain todeta kuten vitsissä että pitäkää tunkinne !
Downsiftaan mielummin kuin teen taksvärkkiä valtiolle !!!!!!!!!!!!!1
Yrityksen perustaminen perseestä !
3
127
Vastaukset
- Nin_no
Kun ajatellaan että on henkilöitä jotka tekevät palkkatöitä jopa 3 työtä yhtä aikaa.
Hekin maksavat järjettömät verot mutta aina he saavat enemmän käteen kuin he jotka tekevät vain 1 työtä.
Aloituksessasi oikeastaan kiteytyi Suomen ongelma.
Ei kannata tehdä töitä kun pärjää ilmankin, ollaan mielummin kateellisa niille jotka painavat töitä. - onhannoitaideoita
Tai sitten kannattaa ,, mutta pimeästi.
Ihan oikein niille saatanan ahneille... sanonko keille.- Mutta_mutta_näin
Mediassahan huudetaan suu vaahdossa että ahkerilta ja mahdollisesti hyvin tienaavilta pitäisi ottaa vielä enemmän kuin nykyään.
Tätä pointtia ei ihmiset ymmärrä, pitäisi tehdä ahkerammin töitä mutta kaikkien mielestä heitä pitäisi rankaista vieläkin enemmän.
Niille jotka eivät viitsi edes yrittää pitäsi sitten vapauttaa veroista kokonaan.
Eikö ole vähän ristiriitaista?
Eikös kaikkien mielestä olisi oikein palkita ahkeruutta?
Eli prokressiivista verotusta olisi mielumminkin loivennettava kuin kiristettävä.
Tietenkin voitaisiin asettaa tosi isoille tuloille (sellaisille mitä ei työllä ole mahdollista saada) korotus tietyn tulon jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1262678
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau562157Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.241727- 1291528
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3641298- 681293
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?711210- 891065
- 90989
- 128931