Puhun nyt tosiaan miehestä nimeltä Jarno Korhonen, joka luulee pitävänsä todella hyvää kampanjaa facebookissa koirien poistamisesta helsingistä. Muutama tunti sitten julkaissut kuvan varastamastaan koirasta, jonka hirtti. Muutenkin kyseisen sadistin ja eläinrääkkääjän aikajana on täynnä juttua laidasta laitaan koirien myrkyttämisestä kissojen päiden murskaamiseen. Ensinnäkin toisen koiran varastaminen on laitonta, eikä eläinrääkkäys tietääkseni laillista sekään ole. Ymmärrän ettei mies tietenkään facebookissa omalla naamallaan tai nimellään pyöri, joten pyytäisin vain kaikkia lukemaan aikajanan, ellei tiedä että järkyttyy sisällöstä, ja mikäli tunnistaa sen ehkä joksikin tuntemakseen henkilöksi tarinoidensa perusteella, tekee ilmoituksen poliisille. Tuollainen mielisairas sadisti ja eläinrääkkääjä pitää saada hoitoon ongelmiensa kera, tai edes telkien taakse. Ennen kuin kommentoit mitään tyhmää, kuvitteleppa itsesi vaikka sen 8-vuotiaan paikalle, joka itkee huoneensa lattialla sydäntä särkevästi koiransa kuoleman johdosta. Tai sen yksinäisen vanhuksen, jonka viimeinenkin ystävä kuolee.
Eläinrääkkääjä Helsingissä
lemmikkienpuolesta
582652
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 58
Vanhimmat
Poliisille kannattaa aina tehdä ilmoitus tällaisista: https://www.poliisi.fi/nettivinkki
Henkilöllä myös kouluampujien ihannointia sivulla.
Kuva hirtetystä koirasta on helposti googletettavissa! Ei ole kyseisen ihmisen hirttämä koira.
Miksi se roisto ihannoi kidutusta? Laitokseen pitäs teljetä tai mieluummin keksiä jotakin muuta mistä ei turhaa kulua kansalaisille tulisi. Hitto mitä saastaa olemassakin.
Entä jos tuota vaan kävisi porukalla muiluttamassa on sen verran elämäm koulun käyneen olonen että poliisit ei tekis mitään asialle.
Saki hivutus varmuudella auttais jos viellä kerrottais, että tätä lystiä on lisää tulossa jos ei tyyli muutu.
"Puhun nyt tosiaan miehestä nimeltä Jarno Korhonen" & "Ymmärrän ettei mies tietenkään facebookissa omalla naamallaan tai nimellään pyöri"
Olet sinä sitten kumma otus. Ensin nimi on Jarno Korhonen ja sitten se ei ole.
"Muutama tunti sitten julkaissut kuvan varastamastaan koirasta, jonka hirtti."
Ymmärrä nyt hyvän sään aikana, että KAIKKI profiilissa olevat kuvat on varastettu netistä ja kaikki jutut keksittyjä. Ja ihan vain siksi, että kaltaisesi ihmiset räksyttäisivät ja sinähän annat auliisti sen, mitä halutaan.
"Ensinnäkin toisen koiran varastaminen on laitonta, eikä eläinrääkkäys tietääkseni laillista sekään ole."
Yhtäkään koiraa ei taatusti ole varastettu. Herjaaminen ja vainoaminen ovat molemmat laitonta ja rangaistavia tekoja. Sinä olet syyllistynyt molempiin. Harhaan johtavien tietojen itsepintainen levitys ei sekään tietääkseni laillista ole.
"Ennen kuin kommentoit mitään tyhmää, kuvitteleppa itsesi vaikka sen 8-vuotiaan paikalle, joka itkee huoneensa lattialla sydäntä särkevästi koiransa kuoleman johdosta."
Yksikään koira ei taatusti ole tuon takia kuollut, joten älä sinä täysidiootti yritä vedota ihmisten tunteisiin. Ennen kuin kommentoit TAAS mitään tyhmää, niin kuvittelepa itsesi kaikkien Jarno Korhosten ja linkkailemiesi kuvien henkilöiden saappaisiin. Myös ne henkilöt, joiden lemmikeistä kuvia väärässä tarkoituksessa jaellaan, saattavat pahastua.
Satuinpa juuri itsekkin tulemaan kyseisen "jarnon" facebook sivun kanssa tekemisiin. Edellinen kommentti on rasittava. En yhtään pidä tuollaisista henkilöistä niinku tätä kommenttiä edeltävän kommentin laittaja. Alkuperäinen kommentoija yrittää tehdä parhaansa eläinten suojelemiseksi ja itse en ainakaan parempaa keinoa keksisi. Jotain aion itse tehdä. Aion selvittää tämän henkilön oikean identiteetin (vainoamista tai ei. Sitä paitsi olen alaikäinen eli rangaistukset minulle tulevat olemaan reilusti lievempiä) sitten aion saada tämän henkilön lopettamaan. En ole varma mutta suomessa käsittääkseni väärän henkilön nimillä tilin (esim facebookin) tekeminen on laitonta. Ymmärrän että tämä ei ole totta mutta mielenvikainen tämä henkilö selvästi on jos tämmöisestä valehtelemisesta nauttii. Jotain asialle on tehtävä. Ja vaikka hirtetyn koiran kuva ei todellisuudessa olisi tämän henkilön hirttämä niin on se silti hirtetty koira. Jos henkilö ajattelee tämmöisiä asioita voi hän olla myös vaaraksi itselleen ja ympärillään oleville. Kannatan suurimmaksi osaksi alkuperäistä kommenttia.
"Yhtäkään koiraa ei taatusti ole varastettu"
No sinäpä se fiksu kaveri olet. Mikä eläin siinä narun päässä kiikkui jos ei koira?
Aloitusviesti ei täytä herjaamisen tai vainoamisen kriteerejä, ja vaikka täyttäisikin, niin onko sillä mitään merkitystä? Ei ole.
Aloittaja ei selkeästikään ole täysin ymmärränyt, että Jarno Korhosen profiili on juuri sitä varten, että ihmiset siitä suivaantuvat. Suosittelen opettelemaan asiallisen itseilmaisun perusteet ennen kuin tulet aukomaan päätäsi - kannattaa varoa etteivät viimeiset aivosolut karkaa.
Äh, nyt mokasin, piti liittää karkureista ja muilta sivuilta varastettuja koiria, hirttäminen ei siihen niinkään liittynyt. Pointtini silti sama. Ala-arvoista käytöstä.
No sinäpä se täällä oikeasti fiksu kaveri olet. Aivan tahallasi ymmärsit tuonkin sanomisen, ettei koiria olla varastettu, väärin. En minäkään mikään einstein ole, mutta tajuan kyllä, että sillä meinattiin sitä, ettei tuo Jarnona esittäytyvä mitään koiria ole varmastikaan nyysinyt.
Nyt ei näin tyhmälle kuin minä avaudu mitenkään se, miten sillä muka ei olisi väliä, jos aloitus täyttää herjaamisen ja vainoamisen kriteerit. Totta munassa sillä väliä on. Yhtä hyvin voisit väittää ettei liikennesäännöillä ole väliä tai ettei varkauskaan oikeastaan haittaa mitään. Rikos on rikos eikä se sitä huvikseen ole.
""Puhun nyt tosiaan miehestä nimeltä Jarno Korhonen" & "Ymmärrän ettei mies tietenkään facebookissa omalla naamallaan tai nimellään pyöri"
Olet sinä sitten kumma otus. Ensin nimi on Jarno Korhonen ja sitten se ei ole"
Ja sinäkö koet, ettei tämä ole täysin samaa pilkunnussintaa kuin oma heittoni koirien varastamisesta? Kuvitteellinen henkilö ei ole varastanut koiria mutta tästä päästään siihen, voiko kuvitteellista henkilöä vastaan tehdä rikoksen?! Mietipä hetki niin saattaa aueta tämänkin rikoksen vakavuus.
Moraaliasioihin mennäkseni ohimennen; haittaako näpistys, jos köyhä eläkeläinen varastaa nakkipaketin? Minusta se on ihan ok, oli rikos taikka ei. Rikos on painava asia kun siitä aiheutuu jollekin haittaa. Tässä tapauksessa uhria ei ole olemassa, sillä tämän jarnon takana oleva ihminen haluaa juuri tällaista huomiota.
Vaikka ei oiskaan aito, tossa täyttyy 2 rikosta ainakin. Identiteettivarkaus ja tekijänoikeuksien loukkaaminen, kun toisten kuvia käytetään.. Ellei noi kuvat oo jostain 9 GAGista tms. Palvelusta otettu
Juuri näin! Miten tämä sitten liittyy aloittajalle raivoamiseen siitä, kuinka tämä on herjaamista ja vainoamista..? Ei ole asiallista syyttää huolestunutta ihmistä rikoksista kun kyseessä ei ole edes oikea henkilö. Jos joku ei ole sitä ymmärtänyt, ei ole mitenkään edes etäisesti järkevää lähteä huuelemaan.
Toisaalta ihan omaksi viihdykkeeksi tuo täällä kirjoittelee älyttömyyksiä, tai on vaan epävarma pieni ihminen.
Ja tämä sun kommentti on parempi, koska...? Tälle taitaa olla sanakin... peentärkeys...
"Ei ole asiallista syyttää huolestunutta ihmistä rikoksista kun kyseessä ei ole edes oikea henkilö."
Tuosta en paljoa eri mieltä voisi olla. Lainopillisesti tässä löytyy useampi sellainen pykälä, jota voisi lähteä selvittelemään, jos asianomistaja niin toivoisi. Ei siis missään nimessä pitäisi olla liikaa vaadittu, että miettii muutamaankin otteeseen, miten sitkeästi keskustelupalstoilla ruotii muualta netistä hankittua tietoa, joka alunperin on aivan selvästi provokaatiotarkoituksessa laadittua. En ymmärrä, mitä asiatonta siinä itsessään on, jos pyrkii näyttämään, ettei tällaiset aloitukset ole itsekään ihan rikkeettömiä. On sitten eri asia, miten asia on sanottu, jos pilkkua haluaa viilata, mutta itse tällaisten aloitusten kyseenalaistamisessa ei ole mitään väärää. Yhden mahdollisesti tuomittavan asian takia ei saa harjoittaa toista tuomittavaa asiaa.
Yksi näistä selvästi kyseenalaisista asioista näiden aloitusten tekemisissä on ns. yksityiselämää loukkaavan tiedon levittäminen. Siitä sanotaan laissa mm. näin:
"Joka oikeudettomasti
1) joukkotiedotusvälinettä käyttämällä tai
2) muuten toimittamalla lukuisten ihmisten saataville
esittää toisen yksityiselämästä tiedon, vihjauksen tai kuvan siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle taikka häneen kohdistuvaa halveksuntaa, on tuomittava yksityiselämää loukkaavasta tiedon levittämisestä sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi."
Esimerkiksi jaetussa fb-profiilissa olevissa kuvissa oikeasti esiintyvät henkilöt voisivat siis hyvinkin tehdä tutkintapyynnön sekä alkuperäisestä kuvavarkaasta että tälläkin palstalla sitä jakaneista henkilöistä. Näin se vain on etkä sille mitään mahda, vaikka miten haluaisit olla puolueellinen.
Onhan äärettömän sinisilmäistä jakaa linkkiä profiiliin vain pelkän olettamuksen perusteella ja pointti viestissä oli ihan hyvä - uskottavuus vain rapisi ilmaisutavan vuoksi. Kuvissa esiintyvistä henkilöistä Pekka Eric Auvista tuskin kiinnostaa nostaa syytettä. Profiilikuvassakaan esiintyvä henkilö tuskin on edes tästä tietoinen, onneksi on epäselvä kuvakin.
Onhan se totta että syytteen voisi nostaa, mutta siitä mitään seuraisi. Poliisia ei kiinnosta eikä resurssit riitä (ilmoitettu jo sekin melko suoraan poliisin toimesta) puuttumaan tähän korhosen juttuun.
Netissä oleva tieto on vähän turhan julkista, mutta tässä kohtaa ollaan aika rajalla, täyttääkö rikoksen tunnusmerkkejäkään. Huomioon otettava sekin, mihin palveluihin kuvat alunperin on jaettu, onko niillä oikeutta käyttää kuvaa jnejne. Jos kuva on ladattu palveluun jolla on oikeus käyttää kuvaa ja jakaa sitä, mutkistuu homma edelleen syyllistä etsiessä.
Ei kait täällä kenenkään pointti olekaan se, että ihan varmasti olisi helppo syyttää ja ihan varmasti tuomittaisiin. Vaan tuoda esiin, ettei tämä kuitenkaan ok ole. Ainoat selvästi oikeassa olevat ovat olleet ne, jotka on tiukoinkin sanankääntein käskeneet lopettamaan aloittajaa ja muita hölöttämästä täällä. Siitäkös jotkut riemastuivat, vaikka ei ole mitään syytä riemastua. Sanantuojaa ei tarvitse ampua, vaikka se pointti olisi kerrottu ärhäkkäästi. Jos jotain väärää tekee, niin ei kai siinä heti tarvihe miettiä sitä, miten helposti siitä vastuuseen joutuu. Väärin tehty silti. Piste.
No musta teiä asenne on törkeen outo feikkiprofiilin jakamiseen. Kyl ois voinu jättää jakamatta mutta en mä ainakaan nää kovin vääränä jakaa tollasta profiilia kun tarkotus ei ollu loukata tai aiheuttaa haittaa kenellekään. Ja sit se et syytetään rikoksesta mitä täs ei oo välttämättä ees tehty?
No se on tullu selväksi, että osan mielestä sellaisten asenne on outo, jotka vaatii, ettei kukaan tee mitään väärää tai potentiaalisesti väärää. Sitten on teitä kaksinaismoralisteja, joiden mielestä on ihan ok tehdä sellaista, mikä voidaan ihan lainkin mukaan nähdä vääränä, vaikka siitä ei kukaan ketään oikeasti tilille laittaisikaan. Yhtä hyvin minäkin voin vissiin teidän mukaan ajaa punaisia päin, jollei kukaan näe. Se vasta törkeen outo asenne on. Nyt ei sitäpaitsi ole varsinaisesti kysymys feikkiprofiilin jakamisesta koska profiileja saanee jakaa oli ne feikkejä tai ei. Tässä tapauksessa siihen profiiliin nyt vaan sattuu liittymään semmosten ihmisten kuvia, jotka ei liity juttuun mitenkään. Siitä mainittiin vaikka kuinka monta kertaa ja käskettiin lopettaan, mutta sama jatku silti kun ei millään mene kaikkien kovasta kallosta sisään.
Sekä sinun että nimimerkillä "fffghjl" kirjoittavan tulisi nyt ihan ensimmäiseksi ymmärtää, etten minä kommentissani vaadi kenenkään päätä vadille. Se ei ainakaan tarkoitukseni ollut, jos siitä sellaisen kuvan saatte. Tarkoitukseni on herätellä ihan jokaisen järkikultia, sillä kyllä ihan meidän jokaisen pitäisi muistaa pitää järki päässä silloin, kun runosuoni kukkii esimerkiksi keskustelupalstoilla. Sosiaaliseen mediaan on aivan liian helppoa jokaisen kirjoitella mitä sattuu, mutta lain ulottumattomissa ei kukaan silti ole, vaikka tuomioita erittäin vähän jaellaan. Joskus joku kuitenkin aina varoittavaksi esimerkiksi joutuu, ja joskus se vielä saattaa kolahtaa omaan nilkkaan, jollei ole erittäin varovainen siinä, mitä minnekin kirjoittelee.
Kuten nimimerkki "japointtisoli" toikin esiin, niin ei väärintekijälle ensisijainen pointti pitäisi olla se, jääkö väärin tekemisestä kovin herkästi kiinni. En minäkään voi näpistää kaupasta, vaikka tiedän, että onnistuisin tekemään sen niin, että kukaan ei koskaan saisi tietää. Vaikka rikosoikeudellista vastuuta ei joutuisikaan kantamaan, niin moraalinen vastuu meillä jokaisella silti on, vaikka toiset eivät näytä siinä ihan samalle tasolle yltävän kuin toiset. On lähes harmillista lukea täältä, miten paljon toiset haluavat (kyllä; nimenomaan haluavat) katsoa sormien läpi silloin, kun kysymys on kostosta (?) ja siitä, että taustalla on jonkun käsitys hyvästä tarkoituksesta. Niin vaan on Isisilläkin mielestään hyvä tarkoitus tekemisissään, vaikka keinot eivät ihan lainmukaisia olekaan...
Pystyn kyllä ymmärtämään mitä tarkoitat tällä, mutta punaisia päin ajaminen ei nyt suoranaisesti tähän liity. Kuten ei profiilin aitouskaan sinänsä. Mutta se on poikkeuksellisen kummallista, että vaaditaan toisia olemaan tekemättä asioita. Itsemääräämisvastuu tässäkin hommassa; jos teet väärin niin vastaat siitä itse.
Siksi en ymmärrä tätä ihmeellistä touhua, että vaaditaan turhan kovasanaisesti (ja syyllistäen...) toista toimimaan toisin. Ei sillä teihin ole minkään valtakunnan merkitystä vaikka henkilö jatkaisikin. Teitä vaan ärsyttää, kun toinen ei ajatellut asiaa eri näkökulmasta. Kun faktat on kerrottu, henkilö päättää itse jatkaako vai harkitseeko uudelleen.
Ja siinä kohtaa kun on jo kussut housuun pakkasella, ei auta kertoa ettei kannata.
Paitsi että nyt unohdat sen, ettei kukaan olisi kertaa tai kahta enempää huomauttanut siinä toivossa, että menee perille, mutta kun teitä vänkääjiä löytyy koko ajan sanomaan, että me, jotka tuomitaan ollaan muka väärässä tai tehty väärin!
Ja jollet ole asiaa sisäistänyt, niin tämä on keskustelupalsta. Täällä on ihan tarkoituskin keskustella siasta ja toistaa itseään niin monta kertaa kuin sattuu huvittamaan silloin kun samalla ei rikota lakia. Kuka tahansa saa kehottaa tai vaatiakin sellaista nostamaan sormensa näppikseltä, joka tekee idioottimaisuuksia ihan niin paljon kuin haluaa. Siinäkään ei ole mitään väärää, vaikka se sinusta miten poikkeuksellisen kummallista olisikin. Se vasta on poikkeuksellisen kummallista, että tunget nenäsi siihenkin asiaan, vaikka siinä ei tosiaan mitään väärää edes ole ja vaikka et liity asiaan sitten mitenkään. Jollei sinua ole käsketty olemaan hiljaa, niin mitä jos vaikka mieluummin lopettasisit palstapoliisina olemisen etkä sanoisi mitä me muut voidaan kirjoitella, vaikka meitä vain siitä syytät.
Aloitetaanpa tästä:
"Mutta se on poikkeuksellisen kummallista, että vaaditaan toisia olemaan tekemättä asioita."
Jatketaan sitten koko tästä kappaleesta:
"Siksi en ymmärrä tätä ihmeellistä touhua, että vaaditaan turhan kovasanaisesti (ja syyllistäen...) toista toimimaan toisin. Ei sillä teihin ole minkään valtakunnan merkitystä vaikka henkilö jatkaisikin. Teitä vaan ärsyttää, kun toinen ei ajatellut asiaa eri näkökulmasta. Kun faktat on kerrottu, henkilö päättää itse jatkaako vai harkitseeko uudelleen."
Toisen lainauksen kaltaisia toteamuksia ja suoria kieltoja sinulta löytyy täältä useampikin.
Mutta kysymys nyt kuuluukin: Näetkö itse sanomisissasi ja tekemisissäsi ristiriitaa? Vaaditko mielestäsi muita tekemään jotain, mitä kuitenkin teet itse?
Voi huoh... Olen moneen kertaan ollut valmis jättämään tämän keskustelun, mutta jotenkin tuntuu, että täytyy selventää taas. Kai ymmärrät ristiriidan viesteissäsi? Olet nyt suoraan sanonut, että itseään saa toistaa niin monesti kuin haluaa, mutta minä en saa? En ole kieltänyt ketään ilmaisemasta itseään, mutta kun pointtisi on jo tullut selväksi (paitsi edellisen viestisi...). Itse yritän olla vääntämättä tämän enempää, sillä nyt keskustelu on jo mennyt siihen, mitä kukakin saa sanoa ja kuka saa sanoa kenelle mitä. Mutta jos et ymmärrä pointtiani, kysy tarkentavia kysymyksiä tai anna olla...
En halua syyttää eikä se ollut tarkoitukseni todellakaan. Olen vain jotenkin ihmeissäni, juuri tuon painottamani itsemääräämisvastuun nojalla. Kuten itsekin olen jo myöntänyt, että reagoin turhan äkkipikaisesti enkä ihan loppuun ajatellen ts. otin vastuuta omista hölmöistä kommenteistani.
Nimim. vääräeikorjaaväärää selvensi itseään niinkin hyvin, että pystyn nyt ymmärtämään minkälaisen ajatustyön hän viestinsä takana teki. Ja ymmärrän, että ajattelemme eri tavalla. Minähän en siis missään vaiheessa tarkoittanut, että on ok tehdä rikoksia jos ei jää kiinni (tai on mikäli itse ei näe sitä vääränä, en tuomitse vaikka en itse ajattele niin), vaan että jokainen vastaa omista teoistaan. Turha pään aukominen ei vain edistä pointin perille menoa yhtään enempää kuin neutraaliin sävyyn kirjoitettu. Tietysti pitää kertoa, jos toinen ei tiedä tehneensä väärin, mutta tapa jolla sen tekee on se, mikä sai minut hermostumaan.
Missä sinä näet suoran kiellon? Vai haluatko vain vääntää ihan huvin vuoksi? Minä olen toki jo myöntänyt, että ajattelemattomuuksia tuli. :)
Siis voi herrajumala.
Yrität muka olla vääntämättä enempää etkä muka halunnut syyttää ja olet muka ihmeissäsi itsemääräämisvastuun nojalla. Samaan aikaan kuitenkin ihan lähes joka viestissä muistat mainita miten pään aikominen ja kärkkäästi esitetyt mielipiteet aloittajan toiminnasta ei käy laatuun. Kato nyt jo peiliin ja lopeta tuollanen kaksinaismoralismi.
Vai on mulla muka ristiriitaa viesteissä. Se mitä sulle sanoin on ihan sitä mitä sinä muille sanot enkä olisi mitään sanonut, jollet itse olisi koko ajan ristiriidassa itses kanssa. Edelleenkään kukaan ei olisi sanonut kertaa tai kahta useemmin aloittajalle tuosta mokasta, jollet es mes sinä pistäisi meitä selittämään samaa aina uudestaan. Sä sen sijaan mussuttelet siitä pään aukomisesta koko ajan, vaikka et edes tiedä puhutko oikealle ihmiselle. Tee siis vihdoinkin niinkun muilta vaadit. Lopeta siis se turha pään aukominen es mes siitä, ettet tajunnut viimeistä kännyllä nopeasti kirjoittamaani kommenttia ja anna muiden kirjoittaa mitä lystäävät niin päätä aukoen kuin lystäävät varsinkin kun sulle ei yksikään ollut osoitettu. Mokomakin wanna be palstapoliisi.
Voi hyvää päivää. Kunhan vastaan tässä kohtaa niihin viesteihin, mitkä on mulle osoitettu. Oli kuka hyvänsä. :D
Itsemääräämisvastuu ei minun suhtautumiseeni viesteihin liittynyt mitenkään, unohtuipi siitä välistä lisätä olennainen osa. Sen piti olla liitännäinen aloittajan toimintaan ja siihen, kuinka hänelle räyhääminen on aivan yks lysti (ja se sivulause jotakuinkin tähän). Tän siitä saa kun ei jaksa enää keskittyä.
Kukaan teitä ole pyytänyt selittämään itseänne uudestaan aloittajalle, ettekä sitä ole tehneet. En minäkään ole kiinnostunut tätä kuuntelemaan. Ja se, että käsität kaiken sanomani käskynä - usko jo ettei se ole. Se on kehoitus, jonka mukaan toivoisin teidän toimivan, vaikka ette niin tee. Eikä tarvitse, kaikki tekevät omat päätöksensä olivat kuinka typeriä tahansa. Mutta ole hyvä ja jatka vääntämistä. Enhän minä estä ketään kirjoittamasta mitä haluavat, en ole siellä fyysisenä esteenä enkä minkään muunkaan laisena. Minä ilmaisin olevani eri mieltä ja se siitä.
"Minä ilmaisin olevani eri mieltä ja se siitä."
Eli luulet olevasi täällä joku palstapoliisi, joka voi tunkaista nokkansa sinne minne se ei kuulu. Mussutat, ettei aloittajalle tarvitse mitään ylipäätään sanoa tietyllä tyylillä mutta rikot senkin muille asettamasi "kehotuksen" sillä, että mussutat. Oletpa tärkeä. Go figure.
Anteeks mutta.... :DDD Kuten sanottu, keskustelupalsta ja sana on vapaa. Kaikesta ei tarvi tykätä ja sen saa ilmaista. Jos tosissaan noin pahasti ottaa sieluun ja mieleen, niin lähe vaikka ihan kognitiivis-behavioraalisesta näkökulmasta liikkeelle.
Ei sitten millään mene perille. S-I-N-Ä olet täällä se, jota otti sieluun ja mieleen muiden sanat, vaikkei ne ollu itsellesi osoitettuja. Sen jälkeen me muut yritetään vääntää rautalangasta, että kokeilepa omaa sääntöäs ensin kun sitä muille jaat. Itseriittosuuden kuningatar ei tajua pointtia, vaikka selvästi on sanottu. Keskustelupalstalla on sana vapaa, joten muista se ennen kun seuraavaksi mussutat kymmenen kommenttia putkeen miten ei saa aloittajalle tiettyyn sävyyn sanoa. Kun tästä muistutetaan sulle, niin äkkiä vetoat siihen, että sinä saat sanoa, mutta ei tietty ne muut sille aloittajalle. Huh huh.
Sinä tiedät miltä muista tuntuu ja mitä he ajattelevat. Hieno juttu! Sinähän se jatkat jankkaamista viesti toisensa jälkeen jatkuvasti kiihtyneemmässä mielentilassa - ja sitten ihmettelet kun samat vastaukset tulevat uudestaan. Minä oon jo toipunu tämän kaiken typeryyden aiheuttamasta ärsyyntyneestä mielentilasta. Tee sinä samoin ja mene vaikka nukkumaan. :)
Köyhä eläkeläinen on köyhä omasta syystään ja riesa yhteiskunnalle. Köyhä eläkeläinen tarvitsee aina muiden nakkipaketteja.
Sairas on se joka moista paskaa nettiin suoltaa!! Sehän se roisto on! Sinäkö niitten takana olet kerran noin hyvin tiedät?
Hyvä että fiksuja oli palstalla kun oli ajankohtainen tämä ikävä asia!
Tyhmää ois vaan olla kuin ei mitään väärää ois tapahtunut. Tosi sairas oltava paskan syytäjän, olipa sen oikea nimi mikä tahansa. Viranomaisten selvitettävä mikä motiivi moiseen sairailuun! Sormien läpi ei pidä koskaan katsoa sairailua.
Kiva ois tietää kuinka tapauksessa kävi lopulta. Epäilen ettei mitenkään, niin munaton on meininki tässä maassa ja rikollisten paapominen huipussaan.
Sairasta materiaalia. Oikeasti, hyvin sairasta. Tämän sivuston kirjoittaja tarvitsee apua. Nopeasti.
Poistakaa koko ketju. Sairasta.
Ei pidä ongelmaa poistaa silmistä ja olla toimeton. Sairaat yksilöt on poistettava tavisten joukosta turvallisuussyistä.
Mm no eipä löydy tuota profiilia enään tuolta facebookista. Näin profiilin aikaisemmin ja en ajatellut sen enempää asiasta. Luultavasti joku haluaa vain saada ihmiset tuntemaan kauhua ja kyseinen henkilö nauttii tästä. Tuskin on syytä huoleen.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1448164034228.html
valeprofi oli, iltasoppa uutisoi jo eilen asiasta
Poliisi on saanut kymmeniä viestejä Facebook-profiilista, jossa on julkaistu häiriintyneitä viestejä.
Valeprofiilissa on julkaistu kuvia kuolleista lemmikkieläimistä, joiden yhteydessä profiilin takana oleva henkilö on kirjoittanut häiriintyneitä tarinoita eläinten kiduttamisesta.
Vanhempi konstaapeli Jarno Saarinen Helsingin poliisista kommentoi tapausta Facebook-sivullaan.
– Kyseessä on valeprofiili, ja hänen tarkoituksensa on saada ihmiset ärsyyntymään sekä hermostumaan. Hyvin näyttää onnistuneen – valitettavasti.
Ilmiö ei ole Saarisen mukaan millään tavalla uusi.
– Tämä on nyt itsensä toistamista, sillä kirjoitin vastaavasta aiheesta päivityksen vuosi sitten. Joka tapauksessa pointtini on se, ettei hän tosiasiallisesti tee noita juttuja, joista kirjoittaa. Kuvat eivät ole hänen ottamiaan, vaan löytyvät netistä, Saarinen kirjoittaa.
Hän sanoo, ettei kirjoituksille kannata antaa huomiota ollenkaan.
– Mitä enemmän huomiota antaa, sitä varmemmin näitä kirjoituksia tulee lisää. Toivonkin, että jätätte nämä postaukset täysin omaan arvoonsa, koska ne eivät ole todellisia, vaan täysin keksittyjä tarinoita.
Terveysviranomaisten olisi pitänyt selvittää asiaa tarkemmin arviointijaksolla, miksi joku sairailee kuvottavasti. Se ei ole normaalia.
Ei ihme että nykytyypit vain välinpitämättömiksi muuttuvat kerran mistään arvelluttavasta asiattomasta paskasta ei saisi millään tavalla piitata. Miksi sairairu on hyväksyttävää ja sallittua? Onko kiva malli lapsille ja nuorille? Tekeekö hyvää kasvavien psyykkeelle? Tai vanhempienkaan joilla empatiaa ja tunne-elämää jäljellä vihamielisen netin käytöstä huolimatta. Sitä saa mitä tilaa! Sallitaan vaan kaikenmaan irstailu ja katsotaan mitä siitä seuraa. Ihan sama mulle!
Se mitä tässä pitäisi tajuta niin ei, trollaaminen ja keksityllä nimellä esiintyminen netissä eivät taida olla rikoksia ja ne kuvat ovat tosiaan netistä bongattuja joten mikään eläinten lahtaajakaan ei taida olla kyseessä. Huomiota se vaan näyttää olevan vailla ja sitähän te olette sille mitä innokkaimmin näyttämässä.
Miksi joidenkin on vaan niin vaikea saada sitä päähänsä että kaikki epämiellyttävä ei ole laitonta? Sitten vielä esimerkiksi somessa kiusataan poliiseja ja haukutaan heitä turhaksi kun eivät asialle mitään tee, että kun ottaa päähän moinen.
Juuri näin... tosin jos olen käsittänyt oikein, niin tuolla henkilöllä oli varhaisimmat päivitykset sellaisia, jotka olivat vielä hyvän maun rajoissa ja ihmiset olivat niitä asiallisesti kommentoineet. Jotain metsästyspostauksia ja keskustelua niistä.
Se voi olla merkki siitä, että identiteettivarkaus olisi tapahtunut tai sitten sekin oli juuri tuota huomion hakemista. Nehän poistettiin kun levottomampia päivityksiä tuli. Tiedä sitten.
Älyttömimmäksi koen silti huolestuneiden ihmisten syyllistämisen vaikka he juuri antavat sen halutun huomion. Jos joku ei ole ymmärtänyt, että koko profiili oli sairasta pilaa, ei se silti tarkoita sitä, että tarvitsee lähteä hyökkäämään häntä vastaan. Helpompi vain kertoa faktat.
Niin, sinä kommentoit piiloaggressiivisesti tietynlaisista kommenteista lähes joka kommentin alle. Tässäkin nyt pata kattilaa soimaa, mikä onkin taattua suomi24 laatua. Itse jutut noissa ovat olleet ihan oikeassa, joten näiden aloitusten taustalla olevaa ei ehkä kannata jatkossa olemaan yhtä äänekäs. Sinua ärsyttää vain se tyyli, jolla nuo kommentit on kirjoitettu, mutta ei tuo sinun piiloaggressiivinen tyyli ole sen parempi kun jää levy päälle.
Onhan se totta että ilmaisen itseäni passiivis-aggressiivisesti, mikä yhtä lailla on huonoa käytöstä ja tiedän kiihtyväni helposti
Minua ärsyttää sekä se tyyli että tarpeettomat 95% viestin sisällöstä. Ymmärtää yleensä vähemmästäkin. Täytyy ehkä omaan ulosantiin kiinnittää huomiota jatkossa.
Tosiaan löysin tämän hirtetyn koiran kuvan netistä nimellä "hanged dog" ja pari muutakin kuvaa löyty mitä hän oli pistänyt sivuilleen. Joten itse hän ei kai ole tehnyt mitään pahaa eläimille, vain esittänyt. Mutta onhan toi sairasta.
Hei! Piti itsekkin googlettaa että löytyykö niitä kuvia alkuperäisenä jostain muualta ja olihan asia näin. Eli lohduttava tieto on ettei täällä Suomen maaperällä ole tehty näitä hirmutekoja, mutta puistattaa ajatus että joku on edes kykeneväinen "vitsailemaan" moisilla asioilla. Ei taida Jarno-pojalla olla kaikki palikat kohillaan. Sairasta ja oksettavaa. Yksinkertaisesti. Puhumattakaan että muutenkin niin vaikutteille alttiit nuoret näkevät tällaista ja olettavat tämän olevan totista totta Suomessa. Ei taida kohta muksuilla riittää hännän repiminen ja silmiin tökkiminen...
Vai että vaikutteille alttiit nuoret olettaa kaiken olevan totisinta totta? Täällä ihan aikuisetkin kakarat näyttää oikein mielellään, miten ollaan tyhmiä kuin saappaat eikä ole edes ne kaikki palikatkaan kohillaan. Jos sinun tai kenen hyvänsä muksu rääkkää oikeasti eläimiä, niin helppohan siitä on vain nettitrolleja syyttää, mutta totuus on toinen. Jos olet tervepäisen kakaran kasvattanut, niin ei se koe tuollaisia kuvia nähtyään, että pitääpä tehdä samoin.
Kaikille tiedoksi, että minä olen yhä facebookissa, tarkistakaa vaikka ja lukekaa viimeiset päivitykset.
Hahahah :D kerran järkytti, sitten ärsytti ja nyt vaan naurattaa. Onko melatoniinia taas laitettu nakkeihin?
Meille on turha vittuilla, tulkaa Ikaalisten palstalle, jos haluatte tapella.
Ei! Enemmän melatoniinia! :DD
Kohdistuu kaikkiin kommentteihin: En tiedä kuka/ketkä ylläpitävät profiilia. ja onkos totta vai ei. Mutta joka tapauksessa profiilin ylläpitäjä/(t) pitäisi leikata esinahka/häpyhuulet ja kaivaa aivot nenän kautta koukulla :) snapchat: aleksikinnune
Korhosen taustalla on ikaalislainen 62 vuotias isännöitsijä.
Onneksi kaikki raukat eläimet jotka on joutunut kärsiä sairaista ihmisistä on nyt paremmassa paikassa💔💔 sydäntä särkee lukea se miten oli koira ehkä luullut että oma rakas omistaja tulee pelastamaan. Ettekö ymmärrä että eläimillä on myöskin tunteet ja muistakaa että ihmiset ovat myös eläimiä. En kesätisi luopua lemmikeistäni vaan joidenkin sairaiden kusipäitten takia. Hankkikaa apua. En ymmärrä mitä iloa tulee eläinten kaltoinkohtelusta . Voisin ite kyllä vähän kovistella että kaikki lopettais ton säälittävän eläinten rääkkäyksen. Enisn haluan tietää mitä pahaa ne eläimet on sulle tehny. Ja toiseks miks et vaan voi tappaa itteäs jos niin kauheasti kärsit.
Syylinen on ikaalisista isännöittiä.
Yksinäkset vanhukset ansaitsee olla yksin ja ilman eläkettä. Mieluiten uuniin.
Toivottavasti teit rikosilmoituksen moisesta vajakista. Toivottavasti on saanut samalla mitalla karman kostamana koska laki on löperö tässä maassa. Edes eläinrääkkäysen suunnittelu myrkkysyöttien ostamisineen ei ole laitonta. No, arvaa ketkä ovat sitäkin puoltaneet!!
Samalla mitalla eläinrääkkääjille! Nirri veks, en panis pahitteeks.