Wanha lieksalainen kysyy hajusta

Sanotaan, että jokin haisee ihvelle. Millainen tuoksu on kyseessä ja mistä se voi olla peräisin?

4

80

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä vaiheessa voin kertoa, että vuonna 1906 syntynyt äitini puhui ihven hajusta ja hän ei todellakaan tarkoittanut piipun tervan hajua.

    • mustanlahdennaapuri

      Muistelen enoni puhuneen ihveestä lehmien yhteydessä. Olisiko liittynyt lehmien turkkikarvaan tai sen leikkuuseen.

      • Nyt alkaa olla lähellä. Se voi liittyä muihinkin eläimiin ja erityisesti juuri villoihin. Minun äitini tarkoitti ihven hajulla jonkinlaista eltaantuneen rasvan hajua villoissa.

        Sana lienee kadonnut käytöstä jo kauan sitten ja urbaanisanakirjaan joku on keksinyt sille jo uuden merkityksen. Kyseisessä sanakirjassa jokainen voi keksiä sanoille mitä tahansa merkityksiä - ei välttämättä oikeita - ihan MUTU-tuntumalla.


    • TavaranIhveOnErikseen

      Lampaanvilla haisee ihvelle, eli semmoiselle rasvalle! Siski lammasta nylkiessä ei pidä villojen antaa olla lihan kansaa tekemisissä muuten se ihvenmaku jää lihaan!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      832
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      538
      761
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe