Kokoomus on hyvinvointivaltion syöpä

Suomiyhteisö

Kasvaessaan Kokoomus tappaa hyvinvointivaltion. Jää vain kuiviin imetty suurvelkainen kansa jäljelle kun kokoomuslaiset ovat lähteneet veroparatiiseihin juhlimaan.

9

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lusimaankaikki

      kyllä, kokoomus on nimenomaan vakava sairaus suomen tavalliselle kansalle. nämä varkaat pitäisi kriminalisoida ja saattaa vastuuseen teoistaan.

      • rkp

        malttaisit odottaa tulevaisuus selontekoa.


      • onkostubbvalehtelija

        MTV: Perussuomalaiset aikoo kaataa lain hallintarekisteristä

        Kiistelty lakiesitys hallintarekisteristä on kaatumassa, kertoo MTV. Perussuomalaiset on MTV:n tietojen mukaan päättänyt lopullisesti tyrmätä hallintarekisterin käyttöönoton.

        Useat viranomaiset, kuten Finanssivalvonta, poliisi, syyttäjälaitos, oikeusministeriö ja verottaja ovat lausunnoissaan arvostelleet hallintarekisterin sallimista. Esimerkiksi Finanssialan keskusliitto taas on lobannut voimallisesti hallintarekisteriuudistuksen toteuttamisen puolesta.

        Viime päivinä myös valtionvarainministeri Alexander Stubbin (kok.) toiminta on herättänyt voimakasta kritiikkiä etenkin oppositiojohtajien keskuudessa. Stubb sanoi torstain kyselytunnilla, että noin 90 prosenttia hallintarekisteriä koskevista viranomaislausunnoista oli myönteisiä. Helsingin Sanomien mukaan 21:stä lausunnon antaneesta viranomaisesta vain vajaa kymmenen prosenttia kannatti rekisteriä.

        Stubb pyysi asiaa myöhemmin anteeksi Ylen Ykkösaamussa.


      • 830856

        Saattaa hyvinkin olla,mutta niin on myös sak.


    • näinsemenee

      Keskusta on myös Sipilän johdolla oikeistolaisempi kuin Kokoomus itse. Miljönääri ja entinen yritysjohtaja, niin on hämärtynyt tavallisen kansan oikea arki, eämä ja työ. Arvostus kansaa kohtaan tuntuu puuttuvan, ja sairaat, ja työttömät ikäänkuin syyllistetään, karenssin ja sairauspäiväraha uudistuksen myötä (kuvittelevat että suurin osa lintsaa) totuus on että työssä yritetään köydä sairaanakin. Vaikka ihminen olisi tehnyt lähes ikänsä työtä, ja tulee sitten yritysjärjestelmä tai isojen organisaatio uudistusten vuoksi irtisanotuksi, ja et onnistu enää työllistymään, niin olet" luuseri"" tälläisen vaikutuksen saa hallituksen puheista kun puhutaan työn kannustimista, ikäänkuin työtä olisi muka tarjolla, mutta sitä ei haluttaisi. Tietysti jos ammattimies joutuisi tekemään työtä miltei vastikkeetta, niin silloin voi työhalut karista.
      Tekisivätkö itse ja muuttaisivat maailman äärin kauas läheisistä ja tekisivät työtä mini mini korvauksella, epäilen.
      Työttömyyskorvausta ja sairauspäivärahaa ei saisi heikentää ja niiden tulisi olla perusturvaa, kun maailma potkii, niin saisi edes syödä påivittäin kaurapuuroa, mikä on edullinen ja terveellinen ruoka.
      Monet mijönäärit ovat onnellisten sattumien ja usein hyvän tuurin vuoksi rikastuneet, ja luulevat että kaikki johtuvat vain hänen erinomaisuudestaan ja että kaikilla olisi sama mahdollisuus. Tunnen läheltä useampia ja voin kertoa, että tuuria ja hyvä aika, niin siinä hyvät eväät. Ehkä joidenkin kohdalla rohkeutta yrittää. Mutta me kaikki ei voitaisi olla miljönäärejä, kuka silloin tekisi likaiset , raskaat, myrkkylliset ja vaaralliset ruunit ???Siis me kaikki olemme tärkeitä. Ja jos ihminen sairastuu, joutuu eläkkeelle tai työttömäksi, hänelle pitäisi taata ihmisarvo, eikä niin että hän kokee olevansa joku hylkiö joksi hän kokee itsensä Hallituksen toimien ja puheiden vuoksi.

    • hoitojonotus

      Säteilyttää pitäisi syöpä ettei kasvaisi.

    • nyrkitetty

      -eiks kasvaimet ole jotenni nyrkin näköisiä,kokomusta tappaa nyrkillä

    • Anonyymi

      Syöpä ja Suomessa leviää vaarallisesti eikä auta raid

      • Anonyymi

        Kokkarin ei tarvitse olla empaatiton, mutta se tekee puoluetoiminan mielekkäämmäksi.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      148
      3299
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      59
      2638
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      30
      2080
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      130
      1667
    5. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      83
      1514
    6. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      77
      1498
    7. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      365
      1445
    8. Kerro mulle mitä pitäs tehdä

      Sun mielestä? Anna neuvo?
      Ikävä
      91
      1150
    9. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1115
    10. On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle

      Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou
      Pyhäjärvi
      195
      1086
    Aihe