Kysynpä mahdollisesti viisaammilta, että mikä on Saabissa vikana kun ei lähde käyntiin. Ongelma alkoi kun olin ajanut normaalisti illalla auton parkkiin, mutta seuraavana aamuna ei lähde käyntiin, ei edes lupaa. Starttaa ja antaa kipinää, mutta ei saa bensaa. Totesin että bensapumppu ei pyöri ja vaihdoin sen. Nyt pumppu pumppaa bensaa, mutta silti ei lähde käyntiin. bensaputken auki moottorin päästä ja totesin, että tulee bensa sinne. Onko vika ruiskussa vai jossain muualla?
Saab 9-3 bensa ei käynnisty (ei saa bensaa)
10
7128
Vastaukset
- mittari
Kampiakselin asentoanturi.
- george19
Jos kiekkamittari ei värähdäkkään, niin voisi olla kampiakselinasentoanturi, mutta hieman epätodennäköistä että sekin hajoaisi samalla kertaa kuin pumppukin.
- george19
Jatketaas vielä, anturi yleensä toimii kyllä kylmänä. Kaasuläppäkotelo vois kans oireilla. Kannattais varmaan kokeilla ottaa akunkenkä muutamaksi minuutiksi irti, eli pieni resetointi ja sit starttaieleen.
- molemmatkontissa
Saabin kaksi tärkeintä varaosaa.
Bensapumppu
Sytytyskasetti - Makkula
Lisää Saabista. Kaasuläppä voi olla mahdollinen, koska sieltä kuuluu epämääräistä naksuntaa, kun pistää virrat päälle. Auto kyllä sytyttää, kun bensaa annoin imuilmaan. Akunkenkiä on irrotettu useamman kerran, mutta ei auta. Kierosmittari värähtää. Olisi kiva saada jo kuntoon. On seissyt verstaalla jo kohta kuukauden.
- palamunalta
Laita piuhan päähän lämpiämään!
- Makkula
Tarkemman tutkimisen jälkeen huomasin, että bensa tulee suuttimille saakka, mutta ei siitä eteenpäin. Voiko kaasuläppä vaikuttaa tähän vai voiko vika olla kampiakselin asentoanturissa? Sain pari päivää sitten hörähtämään, mutta taas ei sano mitään, siis pyörittää kyllä, jos akussa riittää virta. Kun aikasemmin en ole huomannut kirjoittaa, Saab on vuosimallia 1999, turbo 151Kw, kilometrejä on noin 260000. Auto ennen tätä vikaa, kiihdyttäminen on ollut nykivää, kuin ei saisi kunnolla polttoainetta. Voisiko se vika vaikuttaa tähän. Polttoainesuodatin on vaihdettu. Tässä lisäinfoa.
- lukulaiteella
Sähkövikkaa mitäs sanoo vikakoorit?
- Makkula
Vikakoodi sanoi Kaasuläppä. Ei ihme, nosta naksuu. Huoltomies epäili, että olisi vääränlainen pumppu. Pumppu on ostettu Motonetistä. Tutkitaan asiaa.
- myydäänsaabbi
selvisikö mitä vikaa oli? itsellä samanlaista ongelmaa saabissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83142978Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1982810Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy532405Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1661484Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään521219Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171212- 58873
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j13854- 19799
- 77784