Koira on tullut sennuikään ja pitäisi nyt ruoka vaihtaa. On syönyt tähän asti Jahti&Vahdin kanariisiä ja koska keväällä todettiin vasemmassa lonkassa nivelrikko, niin ruuan sekaan lisään lohiöljyä ja nivelravinnetta. Nyt on reilun viikon ajan kokeiltu planet pet societyn sennuruokaa ja se maistuikin alkuun ihan hyvin, mutta nyt koira päätti, että ei oo enää hyvää ja eläinlääkärin kanssa keskusteltuani tultiin siihen tulokseen, että koiralla tulee tästä vissiin huono olo. Nyt 3 päivää syötetään promaxia ja siirrytään takas jahti&vahtiin. Pitäisi nyt sitten miettiä mitä seuraavaks kokeilllaan. Olen vaihtoehtoja tutkinut ja tällä hetkellä eniten kiinnostaa pure natural, barking heads ja canacan. Onko teillä millasia kokemuksia näistä ruuista ja etenkin sennuversioista?
Sennuruoka nivelrikkoiselle vehnäallergikolle?
3
300
Vastaukset
- santtu08
Mulla 7v rotikka ja pari v sit nivelrikko lonkassa ja oik etutassu. Syötin n vuoden ajan J & V kevytruokaa, mut huomasin että ei maistu. Lisänä annoin raakalihaa joka meni. Nyt syödään ihan tavallista Hau hau:ta, mut annan päivittäin Omega 3 kalaöljyä sekä nivelvahvistetta. Lääkäri myös sanoi, että nykyisin hauhau on täysin sopivaa nivel vaivaisellekin. Se ei sisällä vehnää. Sitten annan toisinaan ihan kotiruokaa, mut ehkä kerran viikossa. Välillä lihaa raakana, lisukeilla esim raejuusto, kananmunaa, juuresta. Koiralla ollut ylipainoa mutta nyt paino tippunut n 8 kg ja nivelet voi hyvin.
Miksi vaihtaa hyväksi todettu koiranruoka? Ruuan vaihtaminen koiran ikäännyttyä on muutosta muutoksen vuoksi. Jos koiran turkki kiiltää, kynnet ovat hyväkuntoiset eivätkä korvat eritä, on nykyinen ruokavalio vallan erinomainen vaihtoehto. Lisäksi täydennät sitä jo lohiöljyllä, joka tekee hyvää niin päälle kuin nivelillekin.
Joissain tutkimuksissa naudanlihan on todettu voimistavan elimistön tulehdusreaktioita. Nippelitietoa, mutta ehkä hyödyllistä nivelrikon takia (joka itsessään aiheuttaa tulehdusta). Ylipainoisen koiran ruokavalio kannattaa suunnitella laihdutusaspekti huomioonottaen.
Jos koiralla ei kuitenkaan ole muita terveysongelmia jo hoidossa olevan nivelrikon lisäksi, niin nykyisessä ruokavaliossa pitäytyminen on hyvä ratkaisu. Koko ikänsä samaa ruokaa syöneen koiran ruokaa ei välttämättä edes kannata vaihtaa. Vanhuksen vatsa ei välttämättä sopeudu uuteen ruokaan.- maistuu
Moro! Mulla oma koira syö ProBooster senior/lightia ,kun on leikattu,mutta ei ole vanha koira. Kalkkuna oli avainsana ruokaa valittaessa,eli maistuu tosi hyvin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2772885Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka472280Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3471987- 1131717
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051644Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121365- 661307
- 681243
- 551179
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771161