Sennuruoka nivelrikkoiselle vehnäallergikolle?

Adama

Koira on tullut sennuikään ja pitäisi nyt ruoka vaihtaa. On syönyt tähän asti Jahti&Vahdin kanariisiä ja koska keväällä todettiin vasemmassa lonkassa nivelrikko, niin ruuan sekaan lisään lohiöljyä ja nivelravinnetta. Nyt on reilun viikon ajan kokeiltu planet pet societyn sennuruokaa ja se maistuikin alkuun ihan hyvin, mutta nyt koira päätti, että ei oo enää hyvää ja eläinlääkärin kanssa keskusteltuani tultiin siihen tulokseen, että koiralla tulee tästä vissiin huono olo. Nyt 3 päivää syötetään promaxia ja siirrytään takas jahti&vahtiin. Pitäisi nyt sitten miettiä mitä seuraavaks kokeilllaan. Olen vaihtoehtoja tutkinut ja tällä hetkellä eniten kiinnostaa pure natural, barking heads ja canacan. Onko teillä millasia kokemuksia näistä ruuista ja etenkin sennuversioista?

3

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • santtu08

      Mulla 7v rotikka ja pari v sit nivelrikko lonkassa ja oik etutassu. Syötin n vuoden ajan J & V kevytruokaa, mut huomasin että ei maistu. Lisänä annoin raakalihaa joka meni. Nyt syödään ihan tavallista Hau hau:ta, mut annan päivittäin Omega 3 kalaöljyä sekä nivelvahvistetta. Lääkäri myös sanoi, että nykyisin hauhau on täysin sopivaa nivel vaivaisellekin. Se ei sisällä vehnää. Sitten annan toisinaan ihan kotiruokaa, mut ehkä kerran viikossa. Välillä lihaa raakana, lisukeilla esim raejuusto, kananmunaa, juuresta. Koiralla ollut ylipainoa mutta nyt paino tippunut n 8 kg ja nivelet voi hyvin.

    • Miksi vaihtaa hyväksi todettu koiranruoka? Ruuan vaihtaminen koiran ikäännyttyä on muutosta muutoksen vuoksi. Jos koiran turkki kiiltää, kynnet ovat hyväkuntoiset eivätkä korvat eritä, on nykyinen ruokavalio vallan erinomainen vaihtoehto. Lisäksi täydennät sitä jo lohiöljyllä, joka tekee hyvää niin päälle kuin nivelillekin.

      Joissain tutkimuksissa naudanlihan on todettu voimistavan elimistön tulehdusreaktioita. Nippelitietoa, mutta ehkä hyödyllistä nivelrikon takia (joka itsessään aiheuttaa tulehdusta). Ylipainoisen koiran ruokavalio kannattaa suunnitella laihdutusaspekti huomioonottaen.

      Jos koiralla ei kuitenkaan ole muita terveysongelmia jo hoidossa olevan nivelrikon lisäksi, niin nykyisessä ruokavaliossa pitäytyminen on hyvä ratkaisu. Koko ikänsä samaa ruokaa syöneen koiran ruokaa ei välttämättä edes kannata vaihtaa. Vanhuksen vatsa ei välttämättä sopeudu uuteen ruokaan.

    • maistuu

      Moro! Mulla oma koira syö ProBooster senior/lightia ,kun on leikattu,mutta ei ole vanha koira. Kalkkuna oli avainsana ruokaa valittaessa,eli maistuu tosi hyvin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      125
      3760
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      318
      2661
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2180
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      43
      2001
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      11
      1748
    6. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      9
      1304
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      131
      1255
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      96
      1194
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      85
      998
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      52
      972
    Aihe