Juha Sipilä 0400284774. Mikäli sinua ahdistaa jokin kysymys, päämisteri on valmis vastaamaan.
Sipilän suoralinja päivystää
6
327
Vastaukset
- kysymus1
Sebastian Tynkkynen
9 t · Oulu ·
Lähetin juuri äskeisen sähköpostiviestin maamme pääministerille.
--
"Arvoisa Juha Sipilä.
Kerroitte pääministerinä 5.9. antavanne Kempeleen asuntonne turvapaikanhakijoille vuodenvaihteessa. Tekonne seurauksena Euroopan johtajien ja suurimpien lehtien saattelemana maanosamme ulkopuolella Suomesta puhuttiin turvapaikanhakijoille otollisena kohteena, jossa pääministerikin avaa ovensa heille.
Sillä oli vakavia seurauksia. Lähi-idässä ja Pohjois-Afrikassa ihmissalakuljettivat markkinoivat maatamme lausunnoillanne. Suomen kantokyky ei kestä enää elintasosurffaajia, jotka ovat tulleet useiden turvallisten maiden läpi päästäkseen juuri Suomeen.
Kansalaisemme ovat kohdanneet väkivaltaa, ryöstelyä ja turvattomuutta. Luottamusyhteiskuntamme on tuhoutumassa pala palalta, kun vuosikymmeniä jatkunut toisiin luottamisemme ja hyväuskoisuutemme valjastetaan näiden maahantulijoiden vääriin tarkoitusperiin. 23.11. on jälleen yksi niistä päivistä, kun Suomi suree tämän kansainvaelluksen karvaita hedelmiä.
Kotikunnassanne Kempeleessä ulkomaalaiset kävivät käsiksi vasta murrosikäiseen lapseen, ja raiskasivat hänet. Se varmasti pysäyttti teidät. Uskon, että kempeleläiset ymmärtävät tilanteen vakavuuden, eivätkä halua alueelleen lisää ihmisiä, joiden sopeutumisedellytykset ovat huonot - siitäkin huolimatta, että olette ilmoittaneet ottavanne Kempeleeseen heitä lisää kodillisen verran.
Olette sanoneet, että tuomitsette teon. Mutta se ei varmasti montaa ihmistä tällä hetkellä lämmitä, eikä auta itse tilannetta. Pyytäisin teiltä valtiomiesmäistä tekoa. Pyytäisin, että kannatte vastuun siitä, että teidän vuoksenne Suomesta on oltu tekemässä turvapaikanhakijamagneettia. Te voitte nyt astua esiin, ja ilmoittaa, että turvapaikanhakijat eivät ole tervetulleita teille ja perutte aikaisemman lupauksenne antaa heille kotinne.
Sen jälkeen viesti siitä, että kantokykymme ja mittamme on täysi, kiirii myös lähtöalueille."- Anonyymi
setä lepsu
- VahinkoOnJoSattunut
Ei Sipilässä ole miestä perumaan lupaustaan talonsa käytöstä maahanmuuttajien asunnoksi! Ei siinä muuta, mutta vaaleja on tulossa ja kansalla on JOSKUS hyvä muisti!
- kuuhuuuu
Luuletko, että näitä hyvää tiliä asunnoillaan ja hotelleillaan tekeviä miehiä kiinnostaa naisten turvattomuus ja ahdistelut. Tilille vain rahaa ja sen jälkeen hyvä EU-virka ja Brysseliin. Ihan sama, vaikka Suomi ajautuu kaaokseen muutaman vuoden sisällä, kunhan vain itse saa rahaa.
Uskovainen mies varsinkin, joka ei ymmärrä, että matkaansa ei täältä mitään saa ja tilit joutuu tekemään selviksi isomman herran kanssa kuoleman jälkeen. - Suomitänäänpäättä
https://youtu.be/TNMoYEn5-9g
Kannattaa kuunnella,myös Sipilän! - Anonyymi
JAMES HIRVISAARI PUHUU ASIAA!!! TÄYTTÄ ASIAA!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986148KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495617Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042066Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071778- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998