Osaako kukaan neuvoa?

Tilanne kun ihastuu todella täysillä johonkin eikä ole vielä ilmaissut sitä hänelle... jokainen kokenut varmaan tietää sen riutumisen tunteen. Mitä sitten, kun menee ruokahalu. Luulin sen olevan ohimenevää, tuo ettei mikään maistu. No eipä ollutkaan. Ainoa, mitä pystyn syömään, on porkkanat. Kaikki rasvainen ällöttää, viljat tökkii. Uusi juttu minulle, joka on joutunut rajoittamaan herkuttelua. Miten se voi tuottaa pahaa oloa? Tietääkö kukaan sanoa. Vatsa huutaa ruokaa, mutta pää ei kestä. Laitan ruokaa ja leivonkin. Ehkä jotkut vaahtokarkit menisi.
173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Joo, mikä hitto tuo on!?!

Ei maistu ruoka, eikä uni. Miksi rakastumisen pitää kiduttaa ihmistä? Onko tämä kaikilla näin? Luulisi, että ihmiskunta olisi kuollut sukupuuttoon, jos rakastuminen on näin näivettävää. Väkisin pitää syödä jotain, ettei käy aivan huonosti, mutta ei huvittaisi valmistaa mitään. Välillä huomaa, että syömisestä on liian kauan ja voimat ovat loppu ja alkaa heikottaa. Eikä siltikään maistu. Ja minä sentään pidän ruoan laittamisesta, mutta on jotenkin vaikea tehdä muillekaan ruokaa, kun mikään ei maistu.

Voisinpa sanoa, että mikä auttaa, mutta juuri mikään ei näytä tepsivän. Edes aika ei ole ainakaan vuodessa ehtinyt auttaa asiaa, hyvä ettei päinvastoin. Eikä tunteiden paljastaminen helpottanut sekään; rakastua lätkähdin näköjään oikein kunnolla ja tunteet eivät näytä hiipumisen merkkiäkään luultavasti ainakaan ennen, kuin tämä rakkaus näivettää elinvoimani ja saan purra multaa...jos silloinkaan.

Ainut niksi, mikä joskus auttaa hieman on se, että kuvittelen tekeväni ruokaa hänelle, mutta se aiheuttaa joskus raskasta huokailua, mikä saattaa vain entisestään vaikeuttaa ruokailua.

No, onneksi näen häntä silloin tällöin ja saan yleensä hänen näkemisestään yliluonnolliset voimat aina vähäksi aikaa. Mutta jo pari päivää eroa riittää ja jostain varjoista vääjäämättömästi hiipivä ikävä on mulle kryptoniittia, eikä se jätä minusta jäljelle juuri varjoa kummempaa kuvatusta muistoksi entisestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


järjetöntä kirjoitti:

Tilanne kun ihastuu todella täysillä johonkin eikä ole vielä ilmaissut sitä hänelle... jokainen kokenut varmaan tietää sen riutumisen tunteen. Mitä sitten, kun menee ruokahalu. Luulin sen olevan ohimenevää, tuo ettei mikään maistu. No eipä ollutkaan. Ainoa, mitä pystyn syömään, on porkkanat. Kaikki rasvainen ällöttää, viljat tökkii. Uusi juttu minulle, joka on joutunut rajoittamaan herkuttelua. Miten se voi tuottaa pahaa oloa? Tietääkö kukaan sanoa. Vatsa huutaa ruokaa, mutta pää ei kestä. Laitan ruokaa ja leivonkin. Ehkä jotkut vaahtokarkit menisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu