Talojen hintakehitys 2008-2015

TalojenHintojenNousu

Paljonko omakotitalot ovat kallistuneet v. 2008 jälkeen? Eräässä 100.000 asukkaan kaupungissa vuonna 2003 rakennettu talo maksoi 194.000 euroa v. 2008, talolla ikää silloin 5 vuotta. Nyt tämä saman talon pyyntihinta on 245.000 euroa, talon ikä 12 vuotta.

Silloin 2008 olisimme halunneet ko. talon ostaa, mutta joku toinen ehti ensin myydä oman rivarinsa. Nyt talo olisi siis saatavilla, mutta onko hinta kohdillaan?

Mitäs olette siis mieltä tuollaisesta 51.000 euron hinnannoususta 7 vuoden aikana? Tuntuuko pieneltä vai isolta?

Kiitos vastauksista! :)

7

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 111112221

      Vertaa kaupunkisi yleiseen hintakehitykseen ja toteutuneisiin kauppoihin, sehän kertoo markkinahinnan. Prosentuaalisesti kova nousu jos taloon ei ole tehty arvoa nostavia remppoja. Ja pyyntihinta on aina pyyntihinta, muista se.

      • talot_halpenee

        Juurikin tätä 7v on aika pitkä aikana jos taloa ei ole kuin asuttu sieltä 2003-2015 vuoteen.

        Alkaa talotekniikan ikä olemaan seuraavan 10v sisällä vaihtoikäistä ja tuolloin 2008 vain 5vuottta vanhana talona on hinta ollut kohdallaan ja siihen 7vuotta alkaa vaatimaan päivittämistä ja pientä remppaakin.

        Hinta tosiaan löytyy kyseisen seudun toteutuneista kaupoista ja nykyään arvostetaan sitä sijaintia ei taloa.

        Katsotaan hinta sieltä ja sitten arvio mitä remppaa on tehtävä ennen kuin itse kehtaa kiinteistöön muuttaa tämä on tätä päivää, monelle yllätys kun alkaa myymään nyt kun on jostain kumman syystä ostajan markkinat.


    • tippuneeton

      Viimeisten viiden vuoden aikana talojen hinnat ja varsinkaan suuremmat ole nousseet. Ainakin Espoossa tippuneet. Sain omastakin tiputettua reilu 2vuotta sitten 80-90,000 euroa. Vaihtui välillä välittäjä ja pyyntihinnan korjaus 10,000 eurolla... Talo valmistunut 2001-2002


      • Tässä myös evidenssiä hintakehityksestä http://keskustelu.suomi24.fi/t/13852503/tilastokeskuksen-vahvistetut-hintatiedot-ok-talot


      • TalojenHintojenNousu

        Kiitos "pundit" noista molemmista linkeistä! :)


    • keskeisetteemat

      asunnoissa vaikuttaa sijainti,sijainti ja sijainti. Eli kun huomaat arvoon vaikuttavat asiat huomaat, että se rakennelaatu, pintojen kunto tai vaikkapa piha on hyvin sekundaarisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      111
      4669
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      173
      4415
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      95
      1789
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1671
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1433
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1129
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      356
      1127
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      61
      1010
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      989
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      958
    Aihe