Taas on kadut ja tiet täynnä lumensiirtokonetta sun muuta vempelettä. Muistuu mieleen ne monet kerrat, kun on saanut varoa noita tiekonekuskeja ja ties mitä härvelin kuljettajaa. Ne vain istuu siinä pikku kopissansa kauha pystyssä tai ympäriinsä pyörien holtittomasti minne sattuu, peruuttaa kuulematta ja näkemättä ja herra ties mitä kaikkea. Saa todella varoa, että ei jää autoineen niitten alle.
Nimittäin nehän tulee muista välittämättä.
Muistuu elävästi tapaus vuosien takaa. Oli yksikaistainen maantie, olin jonossa ekana ja kone peruutti vääjäämättömästi kohti, ei auttanut tööttäys eikä valojen vilkuttelu. Hyppäsin autosta ja juoksin härvelin sivulle ja astinlaudalle. Huusin suunnilleen kuskin korvaan: älä peruuta, autoni on muutama metri takanasi ja sen takana kymmenen auton jono, en pääse peruuttamaan! Johon ukko jotain sinne päin että ai jaa, en mä vaan mitään huomannut.
Tekeeks ne ton tahallaan? Miksi?
Nimittäin nehän tulee muista välittämättä.
Muistuu elävästi tapaus vuosien takaa. Oli yksikaistainen maantie, olin jonossa ekana ja kone peruutti vääjäämättömästi kohti, ei auttanut tööttäys eikä valojen vilkuttelu. Hyppäsin autosta ja juoksin härvelin sivulle ja astinlaudalle. Huusin suunnilleen kuskin korvaan: älä peruuta, autoni on muutama metri takanasi ja sen takana kymmenen auton jono, en pääse peruuttamaan! Johon ukko jotain sinne päin että ai jaa, en mä vaan mitään huomannut.
Tekeeks ne ton tahallaan? Miksi?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ajattelepa ensin elokuvaa aliens - paluu: siinä on niitä hienoja kuormausvempeleitä joissa seistään ja huidotaan niillä helvetin hienoilla mekaanisilla kourilla.
Ajattele sitten näitä tiekoneita ja niiden kuskeja: isoja elämään kyllästyneitä köriläitä ruosteisissa vempeleissään keskellä pakkasta luomassa jotain helvetin lunta. Ja lisää tulee taivaalta. Voi paska.
Sitten: kun se köriläs näkee sut, niin sä oot sille muukalainen, eli Alien: sä tulet jostain muualta, oot kova ja sä tuijotat sitä xenoneillasi. Sen hermot kiristyy. Se ajattelee olevansa Sigourney Weaver läiskimässä sitä alienia turpaan. Sillä herää halu rusikoida sut oikein pahasti, sut ja sun Passatin. Sä oot sille alien lämpöisessä autossasi kuolaamassa vaimollesi bluetoothin kautta.
Se lähestyy sua, ei välitä susta, se haluaa heittää sut kiertoradalle... ja PAM! ovi aukeaa ja sä huudat sille, että "älä peruuta, autoni on muutama metri takanasi ja sen takana kymmenen auton jono, en pääse peruuttamaan!
Sitten se herää, katsoo sitä helvetin kinosta ja palaa todellisuuteen. Mitäpä siinä voi muuta todeta kuin että "ai jaa, en mä vaan mitään huomannut."
Siinä se. Ja tämä selitys on TOTTA! Röyh...
itte en ole moinen kuski, kiroan kyllä kaikki syvimpään hel..ttiin. Mutta ajatellaampa toisinpäin: jos joka putukiffeliä ja autoa pitäis odotella ja vartoa, niin lyhyenkin kadunpätkän lumenajossa kuluisi vääjäämättä puolipäivää.. yksi konsti olis jos jättäis ne kinokset kadulle, kyllä alkais tulemaan kirosanoja joka helvetin risteyksessä kun näkyvyys olis tasan 0. kadut kapenee mitä enemmän tuota pirun lunta tulee, aika se kuluu väistellessä vastaantulijoita. ei sekään hyvä. joten malttia joka jepelle. kyllä me keretään kun vaan muistetaan lähteä kotoa puolituntia aijemmin.
Missä helvetissä niitä lumikoneita on...? nesteen paarissa ne on kahveella koko porukka. Ei työnantaja anna äijjien tehdä hommiaan kunnolla, vaan jäljet riittää, siitä voi jo veloittaa.
Itte olen aikoinaan tehnyt kyseisiä hommia reilut 20 vuotta erilaisissa ympäristöissä, ja päällimmäiseksi ajatukseksi jäi, että suurin osa kaavoituksen kanssa tekemisissä olevista ihmisistä ei tiedä, että Suomessa voi talvella sataa lunta, toiseksi koskaaan ei ole hyvä aika siivota lumia kadulta, kolmanneksi maalla asuvat näkyy ymmärtävän, että auraa voi väistää (jos semmonen sattuu vastaan tulemaan), mutta kaupunkilaiset kulkuvälneestä ja liikkumistavsta riippumatta tunkee ohi vaikka aisojen alta.
Vieläpä tuli semmonenkin mieleen, että konekuskit, jotka ovat uransa aloittaneet agraarisessa ympäristössä traktorilla, omaavat silmät myös selkäpuolella sekä muutenkin 360 asteen näkökentän... jotenkin ne näkee myös sinne koneen alle... lisäksi näillä henkilöillä ei ole pakonomaista tarvetta ajaa mahdollismman kovaa eikä rikkoa koneita vaikka eivät omia olekaan.
Milläs väistät, jos tilaa ei ole? Kuvaamani esimerkki sattui kesällä eli ei ollut kyse "lumimiehistä".
Ainoa tapa väistää olisi ollut ajaa alas tieltä, toisella puolen oli kaide ja toisella puolen parin metrin pudotus.
Niin ja milläs väistät kaupungissakaan kun toista kaistaa tulee vastaan autoja ihan simona? Ja edessä pyörii irrationaalisesti jokin häkkyrä kauha heiluen.
Turha sitä on väistellä, anna ajaa päälle. Senkus kiipeet itte autosta pihalle, ettei sun päälles aja. Työkoneillakin on vakuutukset, joista syyttömän osapuolen vauriot korvataan.
tietokonekortti. Saan ajaa tietokonetta. Jollaki kurssilla sain.