Kyllähän tämä on käsittämätöntä touhua. Tästä on isänmaan etu kaukana. Työmarkkinajärjestöillä on näytön paikka, että kyetäänkö Suomessa sopimaan vai ei. Pallo on täysin työmarkkinajärjestöillä. Hallituksen oma kilpailukykypaketti menee eteenpäin. Odotan vaihtoehtoista tarjousta työmarkkinajärjestöiltä. Jos sitä ei tule, tämä meidän paketti (pakkolakipaketti) menee suunnitellusti eteenpäin, Sipilä totesi toimittajajoukolle.
Isännän ääni kajahti !
JuhaSipilä
20171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Minusta isänmaan etu on muutakin kuin maanviljelijän, tai sijoittajan etu. Työväestöhän tämän maan on pystyssä pitänyt. Kepu pettää aina. Onneksi Sipiläkin on paljastanut korttinsa, jos joku oikeissa töissä käyvä on äänestänyt kepua, katuu varmaan katkerasti.
kun noin kalahti..
maalaisliiton tukipummille lisää lomailutukea...
Oikein Sipilä! Osoitat johtajuutta juuri oikeassa tilanteessa. Niin olisin itsekin tehnyt.
Sinä juoppo pankkoelätti? Salli mun nauraa.Sinulla tuskin on johtajuutta kuin mielikuvituksessasi.Juo kiljua lisää ja sammu sinne pankollesi yksinpuhelija.
Sipilän suku, isät, äidit ovat Lahtareita. Köyhien murhaajia sipilät olivat kiväärit valmiina murhaamaan maanmiehiään, tuttujaan. Juha sipilä on vielä pahempi, se vie leivän vähäosaisten suusta ja sairaiden suusta. Jakaa rikkaille lukematta. Meillä on hirviö pääministerinä, sitä ei voi verrata kuin Hitleriin. Paitsi sipilä on paljon raaempi kuin Hitler.
Sipilän lakeijoita voi hyvin kutsua natseiksi, paitsi näillä ei ole mitään sääliä suomalaisia kohtaan.
Sinä et Jombe-reppana ymmärrä ihan oikeasta johtamisesta yhtään mitään. Kunhan vain persepyyhkeeksikään kelpaamattomia ryppyisiä papereita täällä olet näytellyt.
Sipilä on johtajana mies paikallaan, kuten minäkin!
aikaa kun on asioita on sanottu suoraan, Kekkonen taisi olla viimeinen, elle ny vanhaa Veikkoa lasketa..
Sipilä, koska alkaa EUn suurimpien maataloustukien perkaaminen
Ehkä sitten kun joku puolue sitä vaatii.
Työmarkkinajärjestöt jo erimieltä. Osa neuvottelisi, osa ei.
Kohta tulee pakkopullaa, kun se lakina, sitten ei auta enään itkut.
poliittisilla lakoilla ei mitään merkitystä, sehän vain yhteiskuntaa vastaan, jopa kapina nimikettä voi käyttää.
Sipilän hallitus on niin huono, että tuore Finlandia- voittaja Laura Lindstedt intoutui haukkumaan hallituksen maan rakoon. Lindstedt sai runsaslukuiselta yleisöltä raikuvat aplodit Suomen kansallisteatterin suurella näyttämöllä.
http://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/tuore-finlandia-voittaja-haukkui-maan-hallituksen-huiputus-sumutus-kulutus-kuristus/ar-AAfGI3K?li=AA520v
Sipilä oli on erikoinen luulo siitä, että ay- liikkeen tehtävänä olisi ajaa hallituksen suunnittelemaa politiikkaa. Ajakoon nyt vaan sillä pakkolakilinjalla niin nähdään mihin se johtaa. Sipilä on ehkä alkanut käsittämään mihin se johtaa. Tämä selittää miehen hermojen kireyden.
Se mikä tässä on lähinnä käsittämätöntä on se ettei hallitus tarttunut SAKn ehdotukseen palkkojen nollasopimuksesta. Pakkolakilinjan läpivieminen tulee sitten mitätöitymään kun liittokohtaiset neuvottelut ensi vuoden lopulla alkavat.
Onko edes SAK enään nykyaikaa.
Mitä tuommoisella enään tekee.
Oikeusvaltion lait hoitaa työllisten asiat demokraattisesti.
tällä systeemillä siellä kaikennäköistä karvanaamaa huutelemassa lakkoa...kun laki vielä sellainen.
Yhteiskunnan pitää olla vahva, eikä antaa mafialle.
On tarttunut. Mutta se ei riitä. Nollasopimukset pitää olla sopimuksen päälle.
Minäkin haluan töihin.- Sitä ei tapahdu ilman vaadittua sopimusta.
Siitä päätellen, että SAKn jäsenmäärä vain kasvaa, se on edelleen nykyaikaa.
Sopimusvapaus on kaikkien oikeus valtioiden perustunnusmerkki. Sipilän pakkolakihanke sotii tätä vastaan. Sellaisia toimia suositaan diktatuureissa. Sipilän toiminta alkaa muistuttaa idän Vladimirin tapoja. Siellä valtiovalta on tosiaan vahva.
AY järjestöt neuvottelevat keskenään, hallitus ei ole siinä mukana. Nyt nähtään selkeästi ettei Lylyllä ole mandaattia neuvotella. Neuvottelut ovat olleet teatteria. Ei ihme että EK lopettaa nämä TUPO neuvottelut.
Seuraavaksi mennään hallituksen linjoilla, rettelöitä seuraa mitäpä muuta SAK.liitoilta voi odottaakaan. joskus se kuitenkin on loputtava.
Onko 50 000 elintasopakolaista isänmaan etu?
Suurin osa heistä osaa vain arbiankieltä ja eivät pysty kirjoittamaan meidän kirjaimistolla.
Täysin käsittämätöntä.
Tätä sopeutumatonta populaa tulee loputtomasti ja ennemmin tai myöhemmin sille on pistettävä loppu.
Täällä ei ole töitä,ei asuntoja ja kohta ei enää turavallista heilläkään.vrt Pariisi,Malmö jne.
Vai isännän- ehkä emännän tai ämmän.
Saatanen pelle ei ole IKINÄ ajatellut isänmaan tai kenenkään muun kuin omaa etua. Ajatteliko Kempeleen tytön etua ? Idiootinvarmasti EI. Saatanan pellehermanni
Varmaankaan viljelijän tai suuripalkkaisen johtajiston mielestä ay-liikettä ei tarvita, mutta kun he eivät taas siitä päätä niin voisivat olla puuttumatta asiaan.