Raiskauksen rangaistus

Naisrauha

Vaikka raiskauksen termistöä on tiukennettu, se ei välttämättä paljon vaikuta nuoriin ja lakeja tuntemattomiin maahanmuuttajiin, jotka tähänkin asti ovat olleet raiskausrikostilastoissa ylivoimaisessa johdossa.
Kun maahan yhtäkiä tulee tuhansittain nuoria miehiä täysin toisenlaisesta kulttuurista, jossa naiset toimivat lähinnä kodin piirissä ja liiikkuvat ulkonakin miesukulaisen saattamana, on suuri riski myös naisten turvallisuuden vaarantumisesta. Koska lievät rangaistukset eivät aina pelota kotimaisiakaan seksirikollisia, niiden vaikutus tulokkaisiin on sitä vähäisempi.

Olen sitä mieltä, että rangaistusasteikkoon olisi syytä palauttaa myös ankarampi vaihtoehto törkeisiin tapauksiin, kastraatio. Joka on paitsi ennalta ehkäisevä, myös jälkikäteen tehoava, uskonnosta riippumatta.
Sitäpaitsi islaminuskoisten kohdalla kastraatiolla on paratiisiisiin pääsyn estavä vaikutus. Eli tieto tästä rangaistuksesta toimisi jo ennalta.

3

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei.armoa.raiskaajille

      Raiskauksesta tulisi antaa mahdollisimman kova tuomio, sillä eloonjääneen uhrin mahd. koko loppuelämä on tuhottu. Julman raiskauksen jälkeen uhri monesti toivoisikin olevansa kuollut. Uhri kuoli henkisesti, mutta jäi kuin zombi kulkemaan maanpäälle.

      Muut hyväksikäyttäjät näkevät tämän tuhotun ihmisraunion ja käyvät kuin hyeenat kimppuun. Näin raiskauksen uhri saattaa jäädä ikäänkuin alati raiskattavan tilaan. Hänen elämänsä on täynnä hyväksikäyttöä ja pahoinpitelyä ja hän alkaa ehkä olettaa, ettei muutoin voisi ollakaan. "Tätä on elämä"!

      Samoin on muunkinlaisten pahoinpitelyjen uhrien kohdalla. Joillain tämä kaikki on alkanut jo pikkulapsena.

    • 5trhfb

      "Olen sitä mieltä, että rangaistusasteikkoon olisi syytä palauttaa myös ankarampi vaihtoehto törkeisiin tapauksiin, kastraatio."

      Miten niin palauttaa? Milloin viimeksi Suomessa tai ennen Suomea nykyisen Suomen alueella jonkin toisen valtion oikeusjärjestyksessä on rangaistuksena ollut kastraatio?

      "Joka on paitsi ennalta ehkäisevä, myös jälkikäteen tehoava, uskonnosta riippumatta."

      Miten sillä on se ennaltaehkäisevä vaikutus näihin maahanmuuttajiin, jos ongelma alunperin juuri on se, että he eivät tunne lakia?

      "Sitäpaitsi islaminuskoisten kohdalla kastraatiolla on paratiisiisiin pääsyn estavä vaikutus."

      Laitatko lähteen tälle tiedolle?

      Ja vielä viimeisenä kysymyksenä kuinka nopeasti ajattelit tämän lakimuutoksesi menevän läpi, kun otetaan huomioon, että se ei käy yksiin lukuisten Suomen solmimien ja ratifioimien kansainvälisten sopimusten kanssa mukaanlukien EU:n perustavanlaatuiset jäsenyyteen liittyvät sopimukset ja EU:n oikeusjärjestys?

      Noh, saahan sitä haaveilla.

      Entäpä miten ajattelit hyvittää asian tuomitulle, joka myöhemmin todetaankin syyttömäksi? Noin yleisesti sakkosumma voidaan palauttaa, ja vankeustuomiollekin voidaan laskea päiväkohtainen hinta, joka maksaa hyvityksenä vapaudenmenetyksestä, mutta miten ajattelit hyvittää irtileikatun ruumiinosan?

      • Naisrauha

        Suomessa tuli v. 1948 voimaan laki kastraatiosta erinäisissä rikostapauksissa. Ja nyt vapaamielisempänä aikana Puolassa 2010 tuli voimaaan laki pedofiilien kastraatiosta. Otapa selvää asioista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      92
      3965
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3317
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      125
      2617
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      212
      1994
    5. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1784
    6. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      84
      1741
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      96
      1701
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      110
      1539
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1301
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1202
    Aihe