AMORALIN KEIKAT 2016

Tänään on ilmoitettu:
AMORALIN "IN SEQUENCE" KIERTUE:

06.02.2016 Oulu, Rummer´s Club
13.02.2016 Jyväskylä, Lutakko
04.03.2016 Kuhmo, Hotelli Kainuu
11.03. 2016 Seinäjoki, Bar15
18.03.2016 Kuopio Henry´s Pub
19.03.2016 Järvenpää, Blackpool
23.04.2016 Hämeenlinna Aulanko
29.04.2016 Helsinki, Virgin Oil
06.05.2016 Turku, Logomo

Lisää tulossa :)
http://mainpages.amoralweb.com/news/26112015-release-date-finnish-tour-announced-new-amoral-album-sequence
1672185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 167

Vanhimmat

Oulun keikka siirtynyt maaliskuulle ja joitakin uusia päivämääriä:
http://mainpages.amoralweb.com/live
13.02.2016 Lutakko, Jyväskylä
04.03.2016 Hotelli Kainuu, Kuhmo
05.03.2016 Rummer´s Club, Oulu
11.03.2016 Bar 15, Seinäjoki
18.03.2016 Henry´s Pub, Kuopio
19.03.2016 Blackpool, Järvenpää
22.04.2016 Seurahuone, Loimaa
23.04.2016 Aulanko, Hämeenlinna
29.04.2016 Virgin Oil, Helsinki
06.05.2016 Logomo, Turku
27.05.2016 Kerubi, Joensuu

Äänestä

Amoral ilmoitti facebookissa että Ari ei ikävä kyllä esiinny Jyväskylässä, Kuopiossa eikä Järvenpäässä Palatisn esitysten vuoksi, harmi. No onneksi ei mennyt enempää päällekkäin. Tuuraajana on Tommy Tuovinen.

Äänestä
  • mikshän ei Niko laula?

    Äänestä

  • osaakolaulaa kirjoitti:

    mikshän ei Niko laula?

    Hänellä on eri ääniala, tuskin kulkee korkeat tenorit eikä myöskään lukuisat stemmat jotka on sovitettu kahdelle.

    Äänestä

  • eipä ole ihan helppo nakki hypätä Arin paikalle.

    Äänestä

  • uniikkiari kirjoitti:

    eipä ole ihan helppo nakki hypätä Arin paikalle.

    Jyväskylässä on vain tunnin setti, ehkä ottavat normi enempi örinä biisejä, myös vanhoja mukaan. Ihan uusista Rude Awakening ja Betrayal vois mennä häneltä?

    Äänestä

04.03.2016 Hotelli Kainuu, Kuhmo

Jokohan rikkoutuu paikan epävirallinen yleisöennätys muutaman vuoden takaa: Timo Kojo ja yksi kuulija.

Äänestä
  • kyllä vois melkein jättää nämä Kuhmon kaltaiset tuppukylät pois keikkalistalta.korkeintaan Katrihelena saa tuolla kylällä muutaman mummon vaivautumaan keikkapaikalle.Amoralin musiikki on sen verran "erikoista",että en lähtis sitä viemään minnekkään peräkylille.kantsis keskittyä rockkiklubeille ja ulkomaille.

    Äänestä

  • nähtyon kirjoitti:

    kyllä vois melkein jättää nämä Kuhmon kaltaiset tuppukylät pois keikkalistalta.korkeintaan Katrihelena saa tuolla kylällä muutaman mummon vaivautumaan keikkapaikalle.Amoralin musiikki on sen verran "erikoista",että en lähtis sitä viemään minnekkään peräkylille.kantsis keskittyä rockkiklubeille ja ulkomaille.

    No, Amoral ei oo ekaa kertaa rundilla joten tietävät varmaan itse minne mennä. Pohjoisen hotelleissa voi tuohon aikaa olla hiihtolomaväkeä, voisi hyvin kuvitellla.

    Äänestä

  • ehkäeitarvihuolehtia kirjoitti:

    No, Amoral ei oo ekaa kertaa rundilla joten tietävät varmaan itse minne mennä. Pohjoisen hotelleissa voi tuohon aikaa olla hiihtolomaväkeä, voisi hyvin kuvitellla.

    no sitten on nuo Levit yms. erikseen,jossa on lasketteluporukkaa ym.Kuhmo on oikeesti tuppukylä jossa ei oo mitään eikä ketään.on sen verran tullu Kuhmossa käytyä tuttujen mökillä,että tiedän.

    Äänestä

  • tiedän kirjoitti:

    no sitten on nuo Levit yms. erikseen,jossa on lasketteluporukkaa ym.Kuhmo on oikeesti tuppukylä jossa ei oo mitään eikä ketään.on sen verran tullu Kuhmossa käytyä tuttujen mökillä,että tiedän.

    Jos hotelli on pystyssä niin kaiketi siellä on myös yöpyjiä hiihtoloma-aikaan, eikä ohjelmasta kaiketi ole ylitarjontaa. Oletettavaa siis on että eivät tee uutta vähyysennätysä tuohon aikaan. Lasketella voi 45 min ajomatkan päässä ja rajanylityspaikka on lähellä. Myös esim Kajaanin faneille mahdollinen. http://www.hotellikainuu.com/

    Äänestä

Toivottavasti pian julkaistaan lisää suomen keikkoja!

Äänestä
  • No ei paljon tunnista kyllä Amoraliksi, kun on tottunut näkemään Amoralin tyylikkäänä bändinä ja nyt on tuommoisia äijäturilaita, sopii hyvin hämyisiin kaljabaareihin.

    Äänestä

http://www.hotellikainuu.com/tapahtumat/
Illan aikana lavan ottaa haltuunsa 2 eri tyylistä rock-bändiä. Ensin lavalle saapuu kuopiolainen bändi Block Buster, jonka jälkeen illan viimeistelee Amoral, jonka solistina toimii Ari Koivunen. Liput 10-.
Hyvä, että mainostavat Arin nimellä kun Amoralia ei paljoa tunneta. Onhan tuolla ollut keikalla Kotiteollisuuskin ja tulossa Mauron bändi Francine, joten ilmeisesti rokkiyleisöä seudulla riittää.
https://www.facebook.com/blockbusterrocks/
https://www.youtube.com/watch?v=HZB1Ov1U-d4
Kuopion poijjaat ei ole ilmeisesti paljon viihtyneet koulussa englannin tunneilla.
Keikkaa odotellessa Amoral voi kisailla pelisalissa bändin virallisista biljardi ja darts mestaruuksista, Arin luulis ainakin viihtyvän.

Äänestä
  • En kyllä löytänyt Block bustersin sivulta huono enkkua etsimälläkään, päinvastoin.
    Mahtaakohan Amoralmusan potentiaali yleisö tunnistaa Aria, epäilen. Ja ne jotka tulee idols ajat mielessä paikalle, saattavat kyllä luulla tulleensa väärälle keikalle kun Amoral jyräyttää alkamaan.

    Äänestä

  • amoralrules kirjoitti:

    En kyllä löytänyt Block bustersin sivulta huono enkkua etsimälläkään, päinvastoin.
    Mahtaakohan Amoralmusan potentiaali yleisö tunnistaa Aria, epäilen. Ja ne jotka tulee idols ajat mielessä paikalle, saattavat kyllä luulla tulleensa väärälle keikalle kun Amoral jyräyttää alkamaan.

    ehkäpä Caught In The Crossfire biisissä oli sitten vaan käytetty takuuvarmaa hurriganes-sanoitustekniikkaa, varma hittihän se on kun sanat oppii kertakuulemalla. amoralinkin kannattais varmaan kokeilla, harvalla on uskoa, aikaa, luottoa ja kärsivällisyyttä siihen että kun kuuntelet levyn vähintään 10 kertaa niin usko pois kyllä se tällä väsytystaktiikalla alkaa kuulostaa hyvältä pikkuhiljaa

    Äänestä

AMORAL & Dark Flood @ Rummer's Club, Uusikatu 23, 90100 Oulu, lauantai 5.3. klo 23
https://www.facebook.com/events/246167502381966/
”Koukeroinen blastbeat -kaahailu ja mokkatakkiproge ovat nyt yhtä ja samaa lihaa, aikeissa laajentaa tajuntaasi. "In Sequence" esittelee hienosti bändin juuria ja vie kuulijan siitä vielä aimo harppauksen eteenpäin.”
http://rummersclub.com
https://www.facebook.com/rummersclub/
https://www.facebook.com/DarkFlood1/
https://www.youtube.com/watch?v=nV-RRBI5BjQ
kuulostaa siltä hauskalta tv:n yskänpastilli mainoksen bändiltä

Äänestä
  • Keikan ilmoittajille: liittäisittekö ilmoituksiin linkin myös pääesiintyjän sivulle. Tämä ilmoitus näkyy ihan omanaan kun esim. googlettaa Rummer´s Clubin keikkoja.

    Äänestä

Ari on kipeä, ei esiinny Kuhmossa, eikä Oulussa? mikä on? voi, voi!! missä lukis suomeks!

Äänestä
  • Kovin huonoja uutisia.. kurkkutulehdus.. mutta toivottavasti Ari tulee kuntoon pian!

    Äänestä

  • Ainakin Oulussa odotettiin kovin Aria ja varmaan Kuhmossakin. Pikaista toipumista Arille, kannattaa levätä ja hoitaa kunnolla kun nämä tämän vuoden flunssat ja influenssat on todella sitkeitä. Toivottavasti Ari toipuu Finlandia talon näytökseen.

    Äänestä

  • Myös Block Busterin Aarni on kurkun takia laulukiellossa, joten Amoral esiintyy Kuhmossa yksin. Molemmille kärsivällisyyttä ja lepoa että tauti ei uusiinnu.

    Äänestä

  • paranemista kirjoitti:

    Ainakin Oulussa odotettiin kovin Aria ja varmaan Kuhmossakin. Pikaista toipumista Arille, kannattaa levätä ja hoitaa kunnolla kun nämä tämän vuoden flunssat ja influenssat on todella sitkeitä. Toivottavasti Ari toipuu Finlandia talon näytökseen.

    Toivottavasti ei kiirehdi lavalle liian aikaisin. Tuollainen tulehdus voi kestää viikkoja ja vahingoittaa äänihuulia jos ei anna niiden parantua täysin.

    Äänestä

harmi, että alkaa tuo keikkailu uuden levyn tiimoilta Arin poissaoloina, mutta ei sairaudelle mitään voi, tämä kevättalvi on tautiaikaa. paranemisiin.!

Äänestä
  • Toivottavasti Ari on tervehtynyt seinäjoen keikalle :)

    Äänestä

niinpä, olikohan Kuhmossa ollu minkälainen keikka?paljon porukkaa????

Äänestä

Amoral esiintyy Warttibaarissa eli Bar 15:ssa Seinäjoella perjantaina 11.3. Liput on 8 €, opiskelijoilta 5 €.
Keikka alkaa 23:30 ja täytyypä pitää kaikki varpaat pystyssä että Ari olisi tervehtynyt ja pääsisi aloittamaan viimein In Sequence keikkailun http://www.bar15.fi/keikat?y=u Tosin kyllä minulle bändin vanhakin tuotanto kelpaa hätätapauksessa.

Äänestä
  • Toivo elää vielä :)

    Äänestä

  • Amoral soittaa yksin, voi kunpa olisi päässyt tuonne. Ehkäpä videoita tulossa :) ?

    Äänestä

  • Ari on edelleen kipeänä luki Amoralin sivuilla. Toivottavasti jaksaa levätä, että paranisi kunnolla. Se ei ole ehkä helppoa kun koko ajan on kaikenmoista ääniharjoittelua.

    Äänestä

miksi Amoralilla ei ole koskaan esim. festarikeikkoja? kaikenmaailman sillänpäät ja annapuut ym. on joka kesä joka festareilla, mutta Amoral ei ikinä. noin lahjakkailla muusikoilla ja laulajalla varustettu bändi pitäis olla ykkösbändi kaikilla festareilla.

Äänestä
  • Onhan Amoralilla ollut paljon festarikeikkoja suomessa ja ulkomaillakin ja kesän keikkoja ei ole vielä julkaistu niin voi tulla festarikeikkoja sinnekin.

    Äänestä

  • tarkkananyt kirjoitti:

    Onhan Amoralilla ollut paljon festarikeikkoja suomessa ja ulkomaillakin ja kesän keikkoja ei ole vielä julkaistu niin voi tulla festarikeikkoja sinnekin.

    Hävyttömän vähän on ollut, kaunistelu ei auta. Toivon tosiaan että tulisi edes muutama vähän isompi festari. Benhän on lupaillut joitain kesäjuttuja, saa nähdä nyt sitten.

    Äänestä

  • kesäfestarit kirjoitti:

    Hävyttömän vähän on ollut, kaunistelu ei auta. Toivon tosiaan että tulisi edes muutama vähän isompi festari. Benhän on lupaillut joitain kesäjuttuja, saa nähdä nyt sitten.

    Mielestäni on ollut kyllä paljon kun miettii minkä kokoinen yhtyekin kyseessä, mutta totta kai aina toivoo että vielä enemmän.

    Äänestä

  • "Due to Ari's ongoing illness, we're sorry to say that he will not be joining us tomorrow for the Seinäjoki show. Luckily Tommy Tuovinen was able to bail us out once again, so there will be a full-length Amoral show tomorrow at Bar 15! See you there!" Valitettavasti Aria ei nähdä vielä seinäjoen keikallakaan :( Paranemisia Arille!

    Äänestä

  • Mitenköhän tuo keikka meni?

    Äänestä

Eiks ole kuvia eikä videota Amoralin keikoilta? Neljäkö niitä nyt jo on ollut?

Äänestä
  • Voihan niitä olla, mutta kukaan ei ole tänne linkittänyt. Facebookissa muutama paikalla ollut kehui Seinäjoen keikkaa. Uudet biisit on varmaan Tommyn esittäminä ihan uudessa kuosissa, tuskin verrattavissa levyn biiseihin.

    Äänestä

Kuuleppas Ari, 9 vuotta olen ollu sun fani, enkä ole hirveesti antanu kritiikkiä, sillä olen täysin sun lumoissa. Seuraavalla Amoralin keikalla sinä laitat Amoralin t-paidan ja mustat farkut ja puhtaat hiukset auki ja annat palaa...sinä olet Amoralin ykköslaulaja ja tuot sen myös esille keikoilla..pois myssyt ja flanellipaidat ja itsesväheksyntä...sinä olet puolet Amoralista...ja soittajat ja örisijät on se toinen puoli...anna sen näkyä! Alkukaudesta keikoilla nähty varamiespalvelusta vuokrattu laulaja ei ole sinun veroinen...ARI KOIVUNEN! Eiköhän tämä ollu tässä, kiitti!!

Äänestä

Loimaan ja Hämeenlinnan keikat nyt viikonloppuna!

Äänestä
  • Toivottavasti tulee videoita keikoilta!

    Äänestä

  • kuvia oli fb:n puolella mutta ei vielä videoita ole näkynyt.

    Äänestä

Kyllähän se Ari on laulaja, Amoralissa ei ole ennen ollut tuon tason laulajaa , eikä tule olemaan, örisijöitä löytyy pilvin pimein .Nuo livenä esitetyt biisit on loistavia, jos ne on levyllä täydellsiä, niin livenä ne on loistavia.

Äänestä

oh tsiisus kraist!!!!

Äänestä

miksi Logomon keikka peruttiin? onko Amoral Tuskassa tai muilla kesän festareilla?

Äänestä
  • Ei ole Tuskassa, eikä missään muuallakaan. Eiköhän Logomo ole vähän liian suuri paikka Amoralille. Millon se Euroopan kiertue on?

    Äänestä

  • Logomon isossa salissa on tänään kai Jarkon My Way kiertue, mutta Amoralin piti esiintyä pienemmässä keikkatilassa.

    Äänestä

Imperiumin raportti virgin Oilin keikalta. Tiivistettynä: Arilla on kaunis ääni ja laulajana parhaimmistoa, mutta erillään bändistä, ei istu biiseihin, hämmentävä kokonaisuus.

Äänestä

  • Lähtölaskentaetenee kirjoitti:

    Huomaa kyllä, että kirjoittaja on Kalliojärvifani viimeisen päälle. Jos bändin ainoa tarkoitus on hyppiä ja huutaa lavalla, niin minä ainakin pysyn kotona. Minä käyn keikoilla ja konserteissa ainoastaan kuuntelemassa hyvää musiikkia, siis upeita soittajia ja loistavaa laulantaa, minua ei kiinnosta paskan vertaa kenenkään riehuminen ja hyppiminen ja vielä vähemmän tuo hirveä korina. Amoralin oikea esiintymispaikka olisi tasokkaat klubit ja konserttisalit, eikä mitkään räkäkuppilat, jossa känninen yleisö haluaa vain meteliä ja huutoa. Arin lahjat menevät Amoralissa ihan hukkaan. Amoral palatkoon entiseen örinämeininkiin ja upotkoon unohduksen suohon.Nyt taas Kalliojärven myötä Amoral palaa tuohon räkäläkulttuuriin, mulla oli jossain vaiheessa käsitys, että Ben olis halunnut bändistä ja musiikkisuuntauksesta vähän tasokkaampaa, mutta olin näköjään väärässä.

    Äänestä

  • Ariahan suurin osa Amoralin yleisöstä keikoille kumminkin menee kuuntelemaan ja katsomaan ja Ari saa tehdä lavalla ihan mitä huvittaa ja juoda niin paljon kuin tarvii eikä se ole yhtään epäkunnioittavaa. Amoralin uuden levyn biisit vaan on hirveen pitkästyttäviä eikä keikkoja jaksa Nikon vuoksi. Toivottavasti Ari lähtee menestyksekkäälle ja rahakkaalle soolouralle jonka sen lahjakkuus ansaitsee.

    Äänestä

  • Lähtölaskentaetenee kirjoitti:

    Totta toinen puoli, bändi ei ole vielä paljoa esiintynyt 6-miehisenä joten siinä on vielä tekemistä että kaikki osaset hitsaantuvat yhteen sekä soiton että esiintymisen puolesta. Se ei tarkoita että Arin tulisi muuttua Nikoksi tai päinvastoin, se vaatii vaan treeniä ja asennetta.
    Keikka oli kyllä mielestäni loistava kaikin puolin ja jotenkin sitä itse vaan on tottunut siihen että bändin jäsenet ovat erilaisia joten minua häirinnyt eri persoonat millään tapaa.

    Äänestä

  • Itse olin Aulangon keikalla ja mua häiritsi aika pahasti Nikon kohkaus pienellä lavalla. Ari lauloi upeasti niin kuin aina. Hän häippäsi lavalta muutaman örinäbiisin ajaksi, mikä oli ihan ok, jotta Niko sai loistaa oikein kunnolla. :D

    Äänestä

  • Mä en siedä Nikon kohkaamista enkä örinöitä ja Arille riittää se että laulaa eikä tarvitse sen kummemmin esiintyä sillä se pelkkä laulaminen näyttää hyvältä. Sen sähkötupruttelun tosin voisi lopettaa kokonaan tai ainakin lavalla koska se on niin lapsellista.

    Äänestä

  • hyväkeikka kirjoitti:

    Totta toinen puoli, bändi ei ole vielä paljoa esiintynyt 6-miehisenä joten siinä on vielä tekemistä että kaikki osaset hitsaantuvat yhteen sekä soiton että esiintymisen puolesta. Se ei tarkoita että Arin tulisi muuttua Nikoksi tai päinvastoin, se vaatii vaan treeniä ja asennetta.
    Keikka oli kyllä mielestäni loistava kaikin puolin ja jotenkin sitä itse vaan on tottunut siihen että bändin jäsenet ovat erilaisia joten minua häirinnyt eri persoonat millään tapaa.

    Kyllä vain, ihan hyvin mun mielestä homma toimii. Jos nyt jotain parannusta haluaa niin ehkä Niko voisi loikkia vähän vähemmän, kun on paljon porukkaa pienessä tilassa, mutta kyllä Virgin Oil toimi oikein hyvin myös loikkimiseen.
    Erityiskiitokset myös valoille jotka toi aina kulloisenkin sooloilijan hyvin esille. Ari kyllä voisi häipyä isommilla keikoilla pois kokonaan näkyvistä ellei sitten innosta yleisöä taputtamaan tai muuta aktiivista. Myös vain selin pakoillaan olisi parempi kuin näkyvä juominen, vaikka sekin kyllä varmaan silloin tällöin on tarpeen laulajalle.
    Tuo arvostelijahan on selkeästi oikein odottanut tilaisuutta milloin pääsee vertailemaan Nikoa ja Aria ja iskemään koko Arin persoonaan antaen ymmärtää että mikään ei auta. Tuollaisesta ei pidä välittää.

    Äänestä

  • ottakaaiisisti kirjoitti:

    Kyllä vain, ihan hyvin mun mielestä homma toimii. Jos nyt jotain parannusta haluaa niin ehkä Niko voisi loikkia vähän vähemmän, kun on paljon porukkaa pienessä tilassa, mutta kyllä Virgin Oil toimi oikein hyvin myös loikkimiseen.
    Erityiskiitokset myös valoille jotka toi aina kulloisenkin sooloilijan hyvin esille. Ari kyllä voisi häipyä isommilla keikoilla pois kokonaan näkyvistä ellei sitten innosta yleisöä taputtamaan tai muuta aktiivista. Myös vain selin pakoillaan olisi parempi kuin näkyvä juominen, vaikka sekin kyllä varmaan silloin tällöin on tarpeen laulajalle.
    Tuo arvostelijahan on selkeästi oikein odottanut tilaisuutta milloin pääsee vertailemaan Nikoa ja Aria ja iskemään koko Arin persoonaan antaen ymmärtää että mikään ei auta. Tuollaisesta ei pidä välittää.

    Mitä erikoiskykyä vaatii, että hyppii ja loikkii, näyttää hirveelle, ihan sekopään hommaa, aikuinen mies. Ja toisekseen, kaikki laulajat juovat vettä, vähänväliä, jos joku on niin tyhmä, ettei sitä ymmärrä, niin voi,voi! siis piiloonko pitää mennä juomaan, et oo tosissas.Veden juominen on laulajalle tosi tärkeää!

    Äänestä

  • kurkkukuivuu kirjoitti:

    Mitä erikoiskykyä vaatii, että hyppii ja loikkii, näyttää hirveelle, ihan sekopään hommaa, aikuinen mies. Ja toisekseen, kaikki laulajat juovat vettä, vähänväliä, jos joku on niin tyhmä, ettei sitä ymmärrä, niin voi,voi! siis piiloonko pitää mennä juomaan, et oo tosissas.Veden juominen on laulajalle tosi tärkeää!

    Mitä keuhkoat, edellinen viesti oli asiallinen, rakentava ja järkevä, sinun ei.

    Äänestä

  • liioittelijalle kirjoitti:

    Mitä keuhkoat, edellinen viesti oli asiallinen, rakentava ja järkevä, sinun ei.

    Opettele lukemaan!

    Äänestä

Minusta tuo Niko ei kuulu joukkoon! Amoralin nykymusa on tosi kaukana Kallliojärven tyylistä.

Äänestä
  • Ei vissiin Arin ja Nikon kemiat pelaa hirveen hyvin yhteen ja sille ei voi väkisin tehdä mitään.Jos Ari alkais noitten (minusta vaativia laulettavia)biisien aikana hyppimään ja juoksemaan ,niin miten laulamisen kävisi, joku alkais valittamaan, että Ari laulaa huonosti ja epävireisesti. Käykö noiden biisien tyyliin hyppiminen ja riehuminen? Olen sanonut tuhansia kertoja, että miksi bändin pitäisi vaan riehua ja hyppiä, kun se musiikin esittäminen on se ykkösjuttu!!!! Ostakaa kotiinne trampoliini ja hyppikää ennen keikkaa itsenne läkähdyksiin, jos sitten jaksaisitte keskittyä hyvään musiikkiin!!!Sitten vielä Ari on oma persoonansa, eikä muuksi muutu, antaa tilaa soittajille, silloin kun ei itse laula, siksi varmaan siirtyy sivummalle.

    Äänestä

  • valittajille kirjoitti:

    Ei vissiin Arin ja Nikon kemiat pelaa hirveen hyvin yhteen ja sille ei voi väkisin tehdä mitään.Jos Ari alkais noitten (minusta vaativia laulettavia)biisien aikana hyppimään ja juoksemaan ,niin miten laulamisen kävisi, joku alkais valittamaan, että Ari laulaa huonosti ja epävireisesti. Käykö noiden biisien tyyliin hyppiminen ja riehuminen? Olen sanonut tuhansia kertoja, että miksi bändin pitäisi vaan riehua ja hyppiä, kun se musiikin esittäminen on se ykkösjuttu!!!! Ostakaa kotiinne trampoliini ja hyppikää ennen keikkaa itsenne läkähdyksiin, jos sitten jaksaisitte keskittyä hyvään musiikkiin!!!Sitten vielä Ari on oma persoonansa, eikä muuksi muutu, antaa tilaa soittajille, silloin kun ei itse laula, siksi varmaan siirtyy sivummalle.

    Mä voin ostaa kotiini trampoliinin sillä ehdolla että Amoralin kundit tulee sit sinne mun kanssa vähän pomppimaan. Kuumahan siinä sit tietty varmasti tulee, niin sit vois vähentää vähän vaatetta:D

    Äänestä

Eikös nuo biisit ole Benin tekemiä, ei kai se nyt ole yksin Arin syy, jos biisit on laahaavia ja yksitoikkoisia. Tuo Imperiumin kirjoittaja on selvästi örinäbiisien ystävä, joten vois laittaa arvostelut sinne Benin suuntaan.

Äänestä
  • on sääli että joissakin In Sequence arvosteluissakin Aria syytetään inspiraation puutteesta vaikka tosiaan Ben on kirjoittanut biisit, joissa ei ole hyviä laulumelodioita. Arin ei kannattaisi suostua laulamaan huonoja biisejä. Amoralin ei olisi kannattanut julkaista levyä noin nopeasti vaan vasta sitten kun on riittävästi hyviä biisejä.

    Äänestä

Valitettavasti purskahdin nauruun, kun luin, että Amoralin ainut kesän keikka on elokuussa joku Letku-Rock!!!Vielä jos Ari lähtee bändistä ja Amoral jää tuon örisijän varaan vanhoine biiseineen, niin kyllä Amoral voi palata takaisin autotallibändiks! Amoralin lähtölaskenta on alkanut!

Äänestä
  • Missä on Letku-Rock? Amoral on kai jo luovuttanut, kun Amoral Timesia ei ole ilmestynyt pitkään aikaan, levyntekoprosessista saatiin aikaiseksi vain yksi video eikä managerikaan koskaan markkinoi Amoralia vaan keskittää kaiken tarmonsa sen toisen bändin hehkuttamiseen ja uran edistämiseen.

    Äänestä


  • onko tämä joku VPK:n tapahtuma? miksei Amoral esiinny Tavastialla, Tuskassa, Wackenissa, jne?

    Äänestä

  • skebaliekeissä kirjoitti:

    onko tämä joku VPK:n tapahtuma? miksei Amoral esiinny Tavastialla, Tuskassa, Wackenissa, jne?

    Musiikkiyhdistyksen järjestämä tapatuma kuten moni muukin festari Suomessa. Paikkakunta on Letku Tammelassa Etelä-Suomessa. Tuotto käytetään nuorten musiikkiharrastuksen mahdollisuuksien parantamiseen ja tapahtumien järjestämiseen Tammelan alueella.
    Toivottavasti esiintyisivät myös muilla festareilla. Ehkä Tuska - kiintiö on täynnä koska estyivät Tuska-klubilla viime kesänä?

    Äänestä

  • lähtölaskenta kirjoitti:

    Missä on Letku-Rock? Amoral on kai jo luovuttanut, kun Amoral Timesia ei ole ilmestynyt pitkään aikaan, levyntekoprosessista saatiin aikaiseksi vain yksi video eikä managerikaan koskaan markkinoi Amoralia vaan keskittää kaiken tarmonsa sen toisen bändin hehkuttamiseen ja uran edistämiseen.

    Sulla on kumma tarve kyylätä ja dissata ihmisiä. Mitä sä oikein kuvittelet markkinoinnin olevan? Sitä että manageri vähän twiittailee ja se on siinä, vai?

    Äänestä

  • Ja pyytää paria kaveria tekemään radioon haastikset ja nettisivuille arvostelut. Eiköhän tulokset (ja Letku-rock) puhu puolestaan ja manageri olisi varmasti saanut jo kenkää (perhesiteistä huolimatta) jos bändin pomo ei olisi samanlainen amatööri.

    Äänestä

Pitkään ei bändi pärjää kotikutoisena. Kannattais tuokin managerointi jättää ammattilaisille. Miksi bändillä on niin vähän keikkoja ja nekin vähät huoltoaseman baareissa.Jossain mättää ja Ariahan siitä on helppo syyttää.

Äänestä
  • Biisit ja musiikki on ne tärkeimmät menestystekijät, joilla yleisö pitäisi löytää. Ari on maailmanluokan laulaja, joka laulaa mitä tahansa loistavasti, joten Aria on mahdotonta syyttää eikä bändissäkään ole vikaa (paitsi turha örisijä). Beneathin aikaan Amoral menestyi parhaiten, sai paljon radiosoittoa ja kiitosta jopa USA:ssa ja Kanadassa ja esiintyi festareilla Aasiassa kun taas FL&DS ja IS eivät ole saaneet huomiota juuri muualla kuin Saksassa ja Keski-Euroopassa.

    Äänestä

  • Älä lässytä, esiintymispaikat on olleet ihan ok ja Heta Hyttinen on todellakin ammattilainen koko ikänsä alalla toimineena, kuten koko bändi, tekemisesä ei ole mitää kotikutoista.
    Jos huipulle nousu oli helppoa niin kaikkihan siellä olsivat. Bändin musiikillinen polku vain on kulkenut vaikeimman kautta, mikä tekee järjellisen markkinoinnin lähes mahdottomaksi. Toivottavasti suunta säilyisi nyt kirkkaana

    Äänestä

Arin pitäis opetella sirkustemppuja, joita vois tehdä silloin ,kun Niko laulaa noita örinä biisejä, niin ei haittais tuota imperiumin tyyppiä, että Ari poistuu estradilta. Vielä parempi, jos vetäis jonkun striptease-numeron.

Äänestä
  • hyviä ideoita, mutta oikeesti, Ari tekee ihan fiksusti antaessaan estradin tiluttelijoille soolojen ja Nikolle ördäbiisien aikana. Jos Ari on lavalla niin eihän kukaan katselisi noita muita ja pitäähän niiden pärjätä omillaankin.

    Äänestä

  • huomiotatoisillekin kirjoitti:

    hyviä ideoita, mutta oikeesti, Ari tekee ihan fiksusti antaessaan estradin tiluttelijoille soolojen ja Nikolle ördäbiisien aikana. Jos Ari on lavalla niin eihän kukaan katselisi noita muita ja pitäähän niiden pärjätä omillaankin.

    Totta puhut, mutta tekipä Ari niin tai näin, niin aina joku kitisee!! kenestäkään muusta bändin jäsenestä ei ikinä puhuta mitään, ei hyvää, eikä pahaa!

    Äänestä

  • Amoral on loistava yhtye ja on hienoa, että Ari on löytänyt itsensä siihen. Ari saa oikeutetusti arvostusta maan parhaana laulajana ja Arin persoona istuu Amoraliin hienosti, tollanen minimaalinen esiintyminen istuu musiikkiin täydellisesti.

    Äänestä


  • turhaavalitusta kirjoitti:

    Amoral on loistava yhtye ja on hienoa, että Ari on löytänyt itsensä siihen. Ari saa oikeutetusti arvostusta maan parhaana laulajana ja Arin persoona istuu Amoraliin hienosti, tollanen minimaalinen esiintyminen istuu musiikkiin täydellisesti.

    Samaa mieltä, tässä sen näkee OTOS 1:ssä Virgin Oilista

    https://www.youtube.com/watch?v=BaZq-cFkc10

    Äänestä

  • turhaavalitusta kirjoitti:

    Amoral on loistava yhtye ja on hienoa, että Ari on löytänyt itsensä siihen. Ari saa oikeutetusti arvostusta maan parhaana laulajana ja Arin persoona istuu Amoraliin hienosti, tollanen minimaalinen esiintyminen istuu musiikkiin täydellisesti.

    Loistava yhtye se on, mutta missä on keikat ja levymyynti?Ei noin loistavan yhtyeen pitäis jämähtää vuosiksi suomen kaljakuppiloihin. kyllä jossain portaassa mättää. Ai tuolla Hetalla on vuosien kokemus managerin hommista, minä olen aina luullut, että se on täysipäiväinen toimittaja.

    Äänestä

  • Typerää Beniltä mainostaa tuota imperiumin arvostelua facebookissa ja twitterissä. Jos olisin Ari niin viimeistään nyt jättäisin tuon luuseribändin. Luulen että Ari onkin jo aiemmin keväällä irtisanoutunut ja se julkistetaan Joensuun keikan jälkeen. Arilta nyt vaan soololevyjä ja keikkoja ulos, ollaan jo kahdeksan vuotta odotettu, kumma kun Arille ei raha kelpaa.

    Äänestä

  • mainostaisitko kirjoitti:

    Typerää Beniltä mainostaa tuota imperiumin arvostelua facebookissa ja twitterissä. Jos olisin Ari niin viimeistään nyt jättäisin tuon luuseribändin. Luulen että Ari onkin jo aiemmin keväällä irtisanoutunut ja se julkistetaan Joensuun keikan jälkeen. Arilta nyt vaan soololevyjä ja keikkoja ulos, ollaan jo kahdeksan vuotta odotettu, kumma kun Arille ei raha kelpaa.

    Laittoiko Ben twitteriin sen levyarvion, missä sanottiin, että koko uusi levy on Arin laulun varassa. Jos Ari lähtee Amoralista, on bändin palattava takaisin örinään ja silloin voi sanoa hyvästit koko bändille. Mikään ei ole niin onnetonta ja noloa kuin paluu takaisin vanhaan. Ben itsekkin sanoi, että kolmen levyn jälkeen oli turha enää tehdä neljättä samanlaista örinälevyä.Tuo oli iso virhe ottaa tuo örisijä takaisin bändiin.

    Äänestä

  • mainostaisitko kirjoitti:

    Typerää Beniltä mainostaa tuota imperiumin arvostelua facebookissa ja twitterissä. Jos olisin Ari niin viimeistään nyt jättäisin tuon luuseribändin. Luulen että Ari onkin jo aiemmin keväällä irtisanoutunut ja se julkistetaan Joensuun keikan jälkeen. Arilta nyt vaan soololevyjä ja keikkoja ulos, ollaan jo kahdeksan vuotta odotettu, kumma kun Arille ei raha kelpaa.

    Aika hasardipäättelyä, toivottavasti kaikki on kuitenkin ok, vaikka olen samaa mieltä että tuollaista arvostelua ei bändin tulisi jakaa. Amoralin sivun päivitys taitaa kuitenkin olla mahdollista koko bändille joten yhtä hyvin Ari on voinut itse jakaa tuon.

    Äänestä

  • mainostakaa kirjoitti:

    Loistava yhtye se on, mutta missä on keikat ja levymyynti?Ei noin loistavan yhtyeen pitäis jämähtää vuosiksi suomen kaljakuppiloihin. kyllä jossain portaassa mättää. Ai tuolla Hetalla on vuosien kokemus managerin hommista, minä olen aina luullut, että se on täysipäiväinen toimittaja.

    Puhut pötyä päähäsi, mestat missä Ari vetää duokeikkoja on kaljakuppiloita, ei klubit joilla Amoral esiintyy.
    Olet luullut myös väärin Hyttisestä http://www.gingervine.com/

    Äänestä

  • trollille kirjoitti:

    Puhut pötyä päähäsi, mestat missä Ari vetää duokeikkoja on kaljakuppiloita, ei klubit joilla Amoral esiintyy.
    Olet luullut myös väärin Hyttisestä http://www.gingervine.com/

    Kannattaiskohan kokeilla managerin vaihtoa, ihan joku vieras, ulkopuolinen ammattilainen!

    Äänestä

  • eisukulaisia kirjoitti:

    Kannattaiskohan kokeilla managerin vaihtoa, ihan joku vieras, ulkopuolinen ammattilainen!

    Manageri ei bookkaa keikkoja, siihen on palkattu eri tyypit.
    Tosin mikä vika sukulaisissa on bisneksessä, etenkin kun ovat ammattilaisia. He tekevät hommaa tosissaan, eivät vain ole töissä ja heiltä löytyy joustoa myös vaikeina aikoina. Vrt musiikkiteatteri Palatsi.

    Äänestä

  • vieraalle kirjoitti:

    Manageri ei bookkaa keikkoja, siihen on palkattu eri tyypit.
    Tosin mikä vika sukulaisissa on bisneksessä, etenkin kun ovat ammattilaisia. He tekevät hommaa tosissaan, eivät vain ole töissä ja heiltä löytyy joustoa myös vaikeina aikoina. Vrt musiikkiteatteri Palatsi.

    Mitäs se manageri tarkalleen ottaen tekee, ?

    Äänestä


  • tällästä kirjoitti:

    https://fi.wikipedia.org/wiki/Manageri
    Keikkamyyjä bookkaa keikat

    Siis tarkalleen ottaen ei tee mitään, on vain nimike itseoppineella henkilöllä, joka sivutöikseen on manageri.

    Äänestä

  • tekeekömitään kirjoitti:

    Mitäs se manageri tarkalleen ottaen tekee, ?

    Miksi et kysy managerilta? :) Manageri näkyy olevan ainakin Amoralin kontaktihenkilö, johon voi ottaa yhteyttä bändiä koskevissa asioissa.

    Äänestä

  • kysymanagerilta kirjoitti:

    Miksi et kysy managerilta? :) Manageri näkyy olevan ainakin Amoralin kontaktihenkilö, johon voi ottaa yhteyttä bändiä koskevissa asioissa.

    Eipä taida tällä managerilla olla paljon töitä, eikä yhteydenottoja.

    Äänestä

  • enkilautamanagerille kirjoitti:

    Eipä taida tällä managerilla olla paljon töitä, eikä yhteydenottoja.

    Kyllä hänellä varmasti on riittävästi duunia, voit jatkaa rauhassa kateellisena oloa.

    Äänestä

  • yhtätyhjänkanssa kirjoitti:

    Siis tarkalleen ottaen ei tee mitään, on vain nimike itseoppineella henkilöllä, joka sivutöikseen on manageri.

    oletko rukkaset saanut kilpakosija vai muuten vaan kade :) ?

    Äänestä

  • älähuoli kirjoitti:

    Kyllä hänellä varmasti on riittävästi duunia, voit jatkaa rauhassa kateellisena oloa.

    Mistä pitäisi olla kateellinen!

    Äänestä

  • eioleaihetta kirjoitti:

    Mistä pitäisi olla kateellinen!

    Miksi sinun pitää parjata ihmisiä joista et tiedä yhtään mitään ja jotka eivät ole tehneet sinulle tai muille mitään pahaa?

    Äänestä

  • kateelliselle kirjoitti:

    Miksi sinun pitää parjata ihmisiä joista et tiedä yhtään mitään ja jotka eivät ole tehneet sinulle tai muille mitään pahaa?

    keitä ihmisiä täällä on parjattu ja kuka on parjannut. Pitäisikö jonkun tehdä jotain pahaa, ennen kuin hänen työtään tai ammattitaitoaan saa arvostella. On taas pikku mielensäpahoittaja asialla. Kyllä managerin työhön pitäisi kuulua muutakin, kuin nimi levyn takakannessa.

    Äänestä

Ennemmin kannattaisi vaihtaa manageri, kuin laulaja.

Äänestä

Carla Ahonius on Chisun, Jenni Vartiaisen ja Cheekin manageri, tekee paljon töitä näiden artistien eteen. Nämä artistit ovatkin paljon esillä ja monissa tapahtumissa ja televisio-ohjelmissa jne. Mitä vaatisi saada Amoral edes yhteen tv-ohjelmaan ja saada vähän näkyvyyttä. Pitäisi olla managerin hommia,eikä keikkabuukkaajan.

Äänestä
  • Amoral ei ole Chisu, Jenni Vartianen eikä Cheek, jotka esiintyy kaikki suomeksi suomalaisille ja esittää massamusiikkia. Edellä mainitut eivät myöskään ole suosittuja managerin ponnistelujen takia, heitä varmasti pyydetään telkkariohjelmiin ilmankin.
    Amoral on hevibändi joka esiintyy englanniksi eikä tee massamusiikkia, eikä muutu tv-tähdiksi managerin ponnistuksilla, sorry vaan. Heidän pitäisi päästä sellaisen yleisön eteen joka osaa arvostaa kunnon musiikkia, näin ei ole vielä tapahtunut. Kiertuekumppanit pitäis myös olla progebändejä että valikoituis oikeantyyppiset mestat ja yleisöt, ulkomailla.

    Äänestä

  • kateelliselle kirjoitti:

    Amoral ei ole Chisu, Jenni Vartianen eikä Cheek, jotka esiintyy kaikki suomeksi suomalaisille ja esittää massamusiikkia. Edellä mainitut eivät myöskään ole suosittuja managerin ponnistelujen takia, heitä varmasti pyydetään telkkariohjelmiin ilmankin.
    Amoral on hevibändi joka esiintyy englanniksi eikä tee massamusiikkia, eikä muutu tv-tähdiksi managerin ponnistuksilla, sorry vaan. Heidän pitäisi päästä sellaisen yleisön eteen joka osaa arvostaa kunnon musiikkia, näin ei ole vielä tapahtunut. Kiertuekumppanit pitäis myös olla progebändejä että valikoituis oikeantyyppiset mestat ja yleisöt, ulkomailla.

    siinäpä olis managerille hommia!

    Äänestä

  • eikateellinen kirjoitti:

    siinäpä olis managerille hommia!

    Kyllä sinä olet kateellinen, etkä pelkästään haukkumillesi henkilöille, vaan kaikelle mikä hengittää ja liikkuu koska itse olet hengetön trolli.
    Ethän sinä edes tiedä mistään mitään :)

    Äänestä

  • kateelliselle kirjoitti:

    Amoral ei ole Chisu, Jenni Vartianen eikä Cheek, jotka esiintyy kaikki suomeksi suomalaisille ja esittää massamusiikkia. Edellä mainitut eivät myöskään ole suosittuja managerin ponnistelujen takia, heitä varmasti pyydetään telkkariohjelmiin ilmankin.
    Amoral on hevibändi joka esiintyy englanniksi eikä tee massamusiikkia, eikä muutu tv-tähdiksi managerin ponnistuksilla, sorry vaan. Heidän pitäisi päästä sellaisen yleisön eteen joka osaa arvostaa kunnon musiikkia, näin ei ole vielä tapahtunut. Kiertuekumppanit pitäis myös olla progebändejä että valikoituis oikeantyyppiset mestat ja yleisöt, ulkomailla.

    Suomessa Pori Jazz voisi ottaa ohljelmistoon myös progemetallia, sieltä voisi löytyä sopivaa yleisöä. Perinteiset kaljakarnevaalifestarit ei oikein istu Amoralin kuuntelua vaativaan musaan.

    Äänestä

  • loiseläjätrollille kirjoitti:

    Kyllä sinä olet kateellinen, etkä pelkästään haukkumillesi henkilöille, vaan kaikelle mikä hengittää ja liikkuu koska itse olet hengetön trolli.
    Ethän sinä edes tiedä mistään mitään :)

    kerro ketä olen haukkunut? miksi olisin kateellinen ja kelle? sinähän tässä parasta aikaa haukut. huomaa kyllä, että olet teini-ikäinen tytöntyllerö lapsellisine mielipiteinesi. Lopetahan jo!

    Äänestä

  • eikateellinen kirjoitti:

    siinäpä olis managerille hommia!

    Oletpa hidas oppimaan. Keikat hoitaa keikkamyyjä

    Äänestä

  • uusiaesiintymispaikkoja kirjoitti:

    Suomessa Pori Jazz voisi ottaa ohljelmistoon myös progemetallia, sieltä voisi löytyä sopivaa yleisöä. Perinteiset kaljakarnevaalifestarit ei oikein istu Amoralin kuuntelua vaativaan musaan.

    Miksi ei yhtä hyvin Flow, vaikka ei siellä taida olla metallibändejä, mutta sopivalla ohjelmavalinnalla vois toimia pristävänä vaihteluna. Siellä ainakin olisi kuuntelevaa yleisöä.

    Äänestä

  • rauhoitu kirjoitti:

    kerro ketä olen haukkunut? miksi olisin kateellinen ja kelle? sinähän tässä parasta aikaa haukut. huomaa kyllä, että olet teini-ikäinen tytöntyllerö lapsellisine mielipiteinesi. Lopetahan jo!

    Nyt on sitten uusi kohde :)

    Äänestä

  • kateelliselle kirjoitti:

    Amoral ei ole Chisu, Jenni Vartianen eikä Cheek, jotka esiintyy kaikki suomeksi suomalaisille ja esittää massamusiikkia. Edellä mainitut eivät myöskään ole suosittuja managerin ponnistelujen takia, heitä varmasti pyydetään telkkariohjelmiin ilmankin.
    Amoral on hevibändi joka esiintyy englanniksi eikä tee massamusiikkia, eikä muutu tv-tähdiksi managerin ponnistuksilla, sorry vaan. Heidän pitäisi päästä sellaisen yleisön eteen joka osaa arvostaa kunnon musiikkia, näin ei ole vielä tapahtunut. Kiertuekumppanit pitäis myös olla progebändejä että valikoituis oikeantyyppiset mestat ja yleisöt, ulkomailla.

    Mitä nämä sopivat kiertuekumppanit voisivat olla? Entä "mestat"? Suomessa? Ulkomailla? Osaisitko nimetä ainuttakaan?

    Äänestä

  • utelias___ kirjoitti:

    Mitä nämä sopivat kiertuekumppanit voisivat olla? Entä "mestat"? Suomessa? Ulkomailla? Osaisitko nimetä ainuttakaan?

    En osaa, en ole asiantuntija

    Äänestä

Tältäkin palstalta hakee trolli tyydystä, jättäkää huomiotta Ariin ja hänen liittyviin henkilöihin liittyvät provokaatioyritykset, se on paras lääke trollin karkoitukseen. Alla trollitutkimuksesta:

"Niin kauan kuin netissä on ollut keskustelupalstoja, on niillä pyörinyt trolleja: henkilöitä, joiden ainoa tarkoitus on häiritä ja ohjata keskustelua haluamaansa suuntaan. Mitä suurempi reaktio, sitä suurempi on trollin mielihyvä. Tutkimukset ovat paljastaneet trolleille tehdyillä personnallisuustesteillä heidän omaavan sadistisia piirteitä.

Trollit ovat valmiita käyttämään paljon aikaa siihen, että saavat haluamansa reaktion muilta keskustelijoilta. Jotkut trollit ovat valmiita rakentamaan jopa toisen identiteetin itselleen, että pääsevät mukaan arkoja aihepiirejä käsitteleviin keskusteluihin.
Perustrollin määrittäminen on vaikeaa. Tutkimukset ovat osoittaneet, että yleensä trolli viettää paljon aikaa tietokoneella ja netissä, ja hänellä ei ole paljon sosiaalista kanssakäymistä muiden ihmisten kanssa. Toisaalta trolli voi olla ihan tavallinen tallaaja. Verkkokeskusteluissa trollin tietysti tunnistaa helpommin.
Monesti trollaaja tulee keskusteluun mukaan sivusta ja heittää heti hirvittävän provokatiivisen kommentin keskusteluun. Pyrkii siis vain ottamaan huomion itseensä ja kalastamaan kommentin.
Joskus trollaaminen on äärimmäisen pikkutarkasti valmisteltu, hyvin argumentoitu kommentti, joka kuitenkin on silkkaa puuta heinää. Senkin tarkoitus on vain herättää reaktioita. Se voi myös olla trollin tunnusmerkki. Lehtien tekstaripalstat trollien armoilla

Miten sitten välttää trollin asettamat ansat?
Sama neuvo pätee tähän, kuin muuhunkin netin käyttöön. Mikäli vihastuit jostain, niin odota hetki, hengitä, laske kymmeneen, ota asiasta selvää ja rauhoitu. Tuolloin vältyt kirjoittamasta sellaista vastinetta, millä palkitset trollin.

Äänestä
  • Ajattelit sitten tehdä ihan seikkaperäisen kertomuksen itsestäsi! Onnea vaan jatkossakin.

    Äänestä

http://www.matkapojat.fi/risteily/teemaristeilyt/merirock
3.9. MeriRock-risteily Viking XPRS kokoaa taas loistavan kattauksen suomalaista rock-musiikkia saman laivan lavoille, kun esiintymässä ovat Amoral, Arion, Slap Betty! ja Rust N' Rage, sekä akustisesti pubin puolella Damian Cullen Band, Feral Burn ja DNG. Muusta musiikista vastaa StereoTerror Dj's ja risteilyn juontaa Miss Rock 2016 Emma Törmä!

Äänestä

Onko tämä se Amoralin ulkomaankeikka, eikös paatti käväse Tallinnassa??

Äänestä
  • Merirock on ihan mukava keikka ja eiköhän Euroopan kiertuekin järjesty taas jossain vaiheessa, Ari tosin on lähes koko syksyn kiinni teatterissa ja toivottavasti saa paljon RJ keikkojakin.

    Äänestä

  • tulossalisää kirjoitti:

    Merirock on ihan mukava keikka ja eiköhän Euroopan kiertuekin järjesty taas jossain vaiheessa, Ari tosin on lähes koko syksyn kiinni teatterissa ja toivottavasti saa paljon RJ keikkojakin.

    Oletko Ari Koivunen & Amoral - tiedottaja, vai mistä moinen lausunto?

    Äänestä

Jos manageri hoitaa työnsä loistavasti, niin sitten ainakin pitäis laittaa keikkamyyjä vaihtoon. Missä on kesän keikat,festarikeikat?Loistavat soittajat, huippuhyvä laulaja, mutta missä keikat???Monta hyvää levyä, eli ois mitä esittää!

Äänestä
  • Amoralhan on vaihtanut keikkamyyjää lähes vuosittain tai ainakin aina uuden levyn ilmestyessä. Jos levyt myisi ja musiikki kiinnostaisi olisi varmaan keikkojakin

    Äänestä

  • keikkamyyjät kirjoitti:

    Amoralhan on vaihtanut keikkamyyjää lähes vuosittain tai ainakin aina uuden levyn ilmestyessä. Jos levyt myisi ja musiikki kiinnostaisi olisi varmaan keikkojakin

    Kyse taitaa olla samasta ilmiöstä kuin useimmilla muillakin artisteilla ja bändeillä. Festaripaikat ja isommat konsertisalit menee yhä enemmän parin suurimman levy-yhtiön artisteille, näin se vain on. Aiheesta oli juuri TV:ssä ohjelma.

    Äänestä

  • Kukaan meistä, jos emme tee kyseistä työtä, emme voi tietää miten joku manageri tai keikkamyyjä hoitaa työnsä. Suomessa on paljon hyväveliverkostoja ja erilaisia määrääviä tekijöitä jotka vaikuttaa siihen kuka soittaa missäkin.
    Hyödyllisempää olisi keskustella julkisesti siitä miksi kaikilla festareilla soittaa aina samat kuluneet naamat, miksi nämä samat naamat on telkkarissa ja miksi juuri vain heitä mainostetaan? Missä ovat kaikki muut paljon paremmat?

    Äänestä

  • oikeatasiatkeskusteluun kirjoitti:

    Kukaan meistä, jos emme tee kyseistä työtä, emme voi tietää miten joku manageri tai keikkamyyjä hoitaa työnsä. Suomessa on paljon hyväveliverkostoja ja erilaisia määrääviä tekijöitä jotka vaikuttaa siihen kuka soittaa missäkin.
    Hyödyllisempää olisi keskustella julkisesti siitä miksi kaikilla festareilla soittaa aina samat kuluneet naamat, miksi nämä samat naamat on telkkarissa ja miksi juuri vain heitä mainostetaan? Missä ovat kaikki muut paljon paremmat?

    Tätäpä juuri olen monesti kysellyt!!!Miksi aina samat joka vuosi, joka festareilla, jokaikisessä tv-ohjelmassa jne. Eniten ihmetyttää rock-festareilla nämä nenäänsä honottavat iskelmätyttöset ja kaiken huippuna räppärit!

    Äänestä

  • Asia on yksinkertainen. RAHA! Nämä nenäänsä honottvat typykät ja räppärit tuovat paikalle yleisöä. Ja yleisöhän joutuu ostamaan liput. ´

    Suurin osa emmoista meni vain elämää artisteille. Ja kesän festareilla näillä artisteilla on eniten keikkoja. Ja näistä suurinosa on isojen levy-yhtiöiden leivissä. Ne tarjoaa artistejaan näihin ohjelmiin ja festareille. Markkinointi pelaa.

    Äänestä

  • moneymoney kirjoitti:

    Asia on yksinkertainen. RAHA! Nämä nenäänsä honottvat typykät ja räppärit tuovat paikalle yleisöä. Ja yleisöhän joutuu ostamaan liput. ´

    Suurin osa emmoista meni vain elämää artisteille. Ja kesän festareilla näillä artisteilla on eniten keikkoja. Ja näistä suurinosa on isojen levy-yhtiöiden leivissä. Ne tarjoaa artistejaan näihin ohjelmiin ja festareille. Markkinointi pelaa.

    Minun puolestani ei minkäänlainen levy-yhtiö päätä mitä minä kuuntelen ja ketä fanitan, siispä en ole juurikaan käynyt festareilla viimevuosina artistikattauksen vuoksi, en pidä tyhjänpäiväisistä hoilottajista, vaikka olis miten iso levy-yhtiö takana. Minua ei voi manipuloida, eikä ostaa!

    Äänestä

  • Steelfest (meni jo)

    South Park
    Pe 10.6. - La 11.6. Eteläpuisto, Tampere, Suomi

    Tampere Metal Meeting
    Pe 17.6. - La 18.6. Ratinanniemi, Tampere, Suomi

    Nummirock
    To 23.6. - La 25.6. Nummijärvi, Kauhajoki, Suomi

    Tuska Open Air Metal Festival
    Pe 1.7. - Su 3.7. Suvilahti, Sörnäinen, Helsinki, Suomi

    Jalometalli Metal Music Festival
    Pe 8.7. - La 9.7. Kuusisaaren paviljonki, Oulu, Suomi

    Porispere
    Pe 5.8. - Su 7.8. Kirjurinluoto, Pori, Suomi

    Dark River
    Pe 12.8. - La 13.8. Honkala, Kotka, Suomi

    Rooster Deathfest
    Pe 12.8. - La 13.8. Torvi, Lahti, Suomi

    ------------

    Siinä jokunen festivaali (varmasti unohtui joku) tulevalta kesältä, jotka keskittyvät etupäässä raskaaseen musiikkiin. Noilla festareilla ei esiinny Cheek, mutta ei myöskään Amoral. Lisäksi tuossa on koko maan festarikartasta ihan murto-osa, puhumattakaan eurooppalaisista metallifestareista, joita on pitkin manner-Eurooppaa lähes joka viikonloppu - suurimpana Wacken, mutta eihän niitä muita jaksa edes listata.

    Tää kuvio on ties miten monta levyä julkaisseen bändin kannalta niin surullinen (yksi VPK:n järjestämä festariveto pikkupaikkakunnalla, muut esiintyjät demobändejä?), ettei se oikeasti selittämällä parane.

    Äänestä

  • Ainakin porisperessä on Keekki esiintymässä ja muitakin näitä ei metallibändejä. Joo mut surullista on toi Amoralin kohtalo.

    Äänestä

  • porisperä kirjoitti:

    Ainakin porisperessä on Keekki esiintymässä ja muitakin näitä ei metallibändejä. Joo mut surullista on toi Amoralin kohtalo.

    Tuo pitää paikkansa, kiitos korjauksesta, en Porisperen sivuilla nopeasti vieraillessa edes huomannut selata sunnuntain ohjelmaan asti. Perjantai ja lauantai näyttivät muutamaa mainstream-artistia (Sanni, Kaija Koo, Roope Salminen & Koirat...) lukuunottamatta keskimääräistä heavy/metal-painotteisemmalta.

    Äänestä

  • jotainrajaa kirjoitti:

    Tätäpä juuri olen monesti kysellyt!!!Miksi aina samat joka vuosi, joka festareilla, jokaikisessä tv-ohjelmassa jne. Eniten ihmetyttää rock-festareilla nämä nenäänsä honottavat iskelmätyttöset ja kaiken huippuna räppärit!

    Näin se on, kyse ei ole musiikista vaan siitä että musabisnes tienaa nykyään live-esityksillä kun levyt ei enää myy kuten ennen. Levy-yhtiöt on siis ottaneet festarit ja konsertit haltuunsa. Amoralin tarttis varmaan solmia sopimus jonkun levy-yhtiön kanssa.

    Äänestä

Eli siis Amoralin manageri ja keikkamyyjä ovat käytännössä työttömiä!

Äänestä
  • Ei ne ole työttömiä ole. Ne hoitaa muiden bändien asioita.

    Amoral ei ole jostain syystä myyvä bändi järjestäjien mielestä, vaikka laulaja on loistava ja soittajat kans. En tiedä onko musa liian vaikeaa kuunneltavaa sitten näille isoille massoille. Vaikka mun mielestä sopis esim. provinssiin kuin nenä päähän.

    Äänestä

Ovat tainneet kokeilla jo kaikki konstit, entisen örisijän paluu ei auttanut yhtään. Keinot vähissä, pitääkö tehdä toisenlaista musiikkia, vai panna pillit pussiin.Silloin kun FL&DS- levy ilmestyi, niin jossain arvosteluissa hehkutettiin, että Amoralista tulee suomen uusi vientituote.

Äänestä
  • Eikö Ben maininnut jossain että tekee jo uuttaa musaa, onkohan Amoralille ne biisit vai sille toiselle bändille?

    Äänestä

  • Tuollaiselle progemetallille ei vaan riitä kiinnostunutta yleisöä. Hardrockilla olisi menestynyt kuten Benin tuottama Shiraz Lane jonka levy kerää kiitosta ympäri maailmaa ja keikkoja riittää. Amoralhan on kuitenkin parempi bändi jolla on parempi ja paremmannäköinen laulajakin, mutta tärkeintä on ne hyvät biisit.
    Alcyona Skyn ensimmäistäkään levyä ei ole vielä taidettu julkaista, olisihan Ben sitä mainostanut Amoralin somessa. Nalle Österman taisi olla ylioptimistinen kun antoi bändille aikaa kolme vuotta
    http://www.iltamakasiini.fi/artikkeli/325447-osterman-kun-suomalainen-rockvaki-muuttui-hihhuleiksi

    Äänestä

  • Musiikissa ei ole mitän vikaa, päinvastoin. Markkinointi ja myynti vain vaatis fyrkkaa, bändin levy-yhtiöllä ei taida olla tarpeeksi pääomaa, ne tarvis rahoittajan.

    Äänestä

Eikö Ari ole Amoralin keikalla Letku-rockissa, taas Tommy Tuovinen tuuraa, mitähän tästä pitäis ajatella? Nekin vähäiset yksittäiset keikat mitä Amoralilla on , niin nekin tekee joku tuuraaja!

Äänestä
  • mennee näemmä päällekkäin autiotalossa esityksen kanssa.

    Äänestä

  • Siitä voi tehdä sen johtopäätöksen että Amoral on joutunut toistuvasti pulaan Arin takia.

    Äänestä

  • priorisointia kirjoitti:

    Siitä voi tehdä sen johtopäätöksen että Amoral on joutunut toistuvasti pulaan Arin takia.

    No joo, mut jostain Arinkin on rahaa saatava elääkseen. Amoral tuskin on mikään kultakaivos.

    Äänestä

  • ruokaatarttee kirjoitti:

    No joo, mut jostain Arinkin on rahaa saatava elääkseen. Amoral tuskin on mikään kultakaivos.

    Seliseli, jostain muusta suurin osa muusikoista saa leipänsä, mutta hoitavat bändinsä keikat silti. Myös näyttelijöillä on tuuraajat tai tuplamiehitykset.

    Äänestä

No ei kyllä kukaan elä, jos Amoralilla on noin kaksi keikkaa vuodessa, silloin kun levy ilmestyy ja sitten taas ei yhtään keikkaa pariin vuoteen, kunnes uusi levy tulee. Tuskin Ari voi heittäytyä pelkästään odottelemaan Amoralin keikkoja.

Äänestä
  • Amoralille akustista keikkaa ja prolong a stay ja sounds of home settilistaan!

    Äänestä

  • Valehtelu ei vie sinuakaan pitkälle. Amoralilla on ollut joka vuosi keikkoja, on levy ilmestynyt tai ei, tiedät sen varsin hyvin.

    Äänestä

  • Kuinka paljon arvioisit Amoralin keskimääräisen esiintymispalkkion olevan yhtyeen jäsentä kohden per keikka?

    Äänestä

Ari , kylläpä sinulla aikaa tuntuu piisaavan istua napottaa täällä päivittäin ja selittää, selittää, selittää.
Tajua jo että se on ohi

Äänestä

Miksiköhän Ari ei ole Merirockissa 3.9. ja 1.9. on myös örinäkeikka kun silloin Arilla ei ole muita keikkoja tai musikaalinäytöksiä. Ilmeisesti Ari on kiinni Let´s Dance musikaalin harjoituksissa. Tai sitten Ari lopetti kevään keikkoihin.

Äänestä

Ettei vaan olis mitään välirikon suuntaista, kun ei ollu keväällä, eikä enää syksyn keikoilla.

Äänestä
  • Amoral is dead - long live Amoral´s music. Amoral siis lopettaa ja vetää sitä ennen joitakin old school eli 3 ekan levyn keikkoja vanhoille Amoral faneille. Arilla näyttää piisaavan duunia omissa projekteissaan ja Arin seuraava keikka Amoralissa on 5.1, kuten bändin tiedotteessakin jo kerrottiin. Keväällä In Sequence - kiertueella, joka nyt on siis nyt loppu, Ari kerkes osalle keikoista, osalle ei kun oli muita proggiksia. Harmi tosiaan että kohta täällä ei voi enää parjata Amoraliakaan kuten ennen hyvään aikaan :(

    Äänestä

  • Niinpä, ihan kiva oli arvailla, minkälainen uudesta levystä tulisi. Odotukset oli korkealla, sitten kun sai levyn kuunteluun, piti heitellä vähän kärkkäitä arvosteluja levystä, että sai porukan mukaan keskusteluun. Kuuntelin pari päivää sitten uusimman levyn ja hitto, miten se kuullosti hyvälle. Aattelinpa, että joko ihan levyä tehdessä oli tiedossa, että tämä oli tässä. HARMI,HARMI!!!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Amoral2016 kirjoitti:

Tänään on ilmoitettu:
AMORALIN "IN SEQUENCE" KIERTUE:

06.02.2016 Oulu, Rummer´s Club
13.02.2016 Jyväskylä, Lutakko
04.03.2016 Kuhmo, Hotelli Kainuu
11.03. 2016 Seinäjoki, Bar15
18.03.2016 Kuopio Henry´s Pub
19.03.2016 Järvenpää, Blackpool
23.04.2016 Hämeenlinna Aulanko
29.04.2016 Helsinki, Virgin Oil
06.05.2016 Turku, Logomo

Lisää tulossa :)
http://mainpages.amoralweb.com/news/26112015-release-date-finnish-tour-announced-new-amoral-album-sequence

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu