Raiskaukset tullevat lisääntymään!

Urmas_Kala

Vuosia turvapaikanhakijoiden kanssa työskennellyt kansanedustaja Juho Eerola on huolissaan turvapaikanhakijoiden ja maahanmuuttajien tekemistä raiskauksista.

Kempeleen raiskaustapaus on nostanut mediamyrskyn aiheesta maahanmuuttajat ja raiskaukset. Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola nimeää ongelmaksi sen, että tiettyjen maahanmuuttajaryhmien ja Suomen kantaväestön välisiä kulttuurieroja ei suostuta myöntämään.

Eerolalla on tiukka mielipide aiheesta.

– Mitä enemmän Lähi-idästä ja Afrikasta tulee maahanmuuttajia, sitä enemmän raiskaukset lisääntyvät.

Ratkaisu on kansanedustajan mukaan helppo.

– Maahanmuutto kyseiseltä alueelta lopetetaan, ja ne, jotka ovat tänne jo tulleet, käännytetään mahdollisuuksien salliessa takaisin. Ne, joita ei saada käännytettyä, tulee kotouttaa Suomessa harvaan asutetuille syrjäseuduille.

Rikollisuustilastot kertovat ongelmasta:

Kriminologian ja oikeuspoliittisen instituutin(Krimo) tutkimus tukee Eerolan huolta.

Afrikasta ja Lähi-idästä tulleiden rikollisuustaso seksuaalirikoksissa on 17-kertainen kantaväestöön verrattuna. Vertailun vuoksi, seuraavaksi korkein luku on Itä-Euroopasta tulleilla (Venäjää lukuun ottamatta), joka on kymmenkertainen kantaväestöön verrattuna.

Tutkimuksessa korostetaan sitä, että vaikka tasoerot ovat suuria, valtaosa maahanmuuttajista ei syyllisty koskaan rikokseen. Tutkimuksessa todetaan kuitenkin se, että luvut kertovat todellisista ongelmista, eikä niitä pidä sivuuttaa.

– Rikollisuustaso on hyvä indikaattori kaiken tyyppisille sosiaalisille ongelmille, jotka ajan myötä pahentuvat, jos niihin ei puututa.

”Tasa-arvosta kertominen ei auta”:

Turvapaikanhakijoille kerrotaan jo ensimmäisten viikkojen aikana faktoja Suomesta, ja yksi pääteemoista on naisten asema.

Vastaanottokeskuksissa kerrotaan, että esimerkiksi avoin kaulus tai minihame eivät tarkoita mitään, ja että naisiin ei saa koskea luvatta. Eerola uskoo, että tämä ei auta.

– Pohjois-Afrikasta sekä Lähi-idästä tulleiden tavat ovat syvään juurtuneita. Naisten asema on siellä kaikista huonoin. He eivät esimerkiksi tunnista sellaista käsitettä, kun avioliitossa tapahtunut raiskaus.

”Kotimaan sisällissota jatkuu Suomessa”:

Eerola on työskennellyt yli kymmenen vuotta erilaisissa maahanmuuttoon liittyvissä tehtävissä, kuten pakolaisohjaajana ja tulkkikoordinaattorina. Hän on siis työskennellyt maahanmuuttajien kanssa ihan konkreettisella tasolla.

– Suurin osa maahanmuuttajista käyttäytyy hyvin. Mutta myös suuri osa rettelöi ja tappelee keskenään. Voisi sanoa, että kotimaan sisällissota jatkuu täällä Suomessa. Tappelut johtuvat myös siitä, että nuoret miehet turhautuvat, kun ei ole tekemistä.

Huono politiikka muuttuu hitaasti:

Eerola on erittäin huolissaan maahanmuuttopolitiikasta. Siitäkin huolimatta, vaikka viimeksi kuluneen puolen vuoden aikana tilanne on muuttunut enemmän kuin koskaan aiemmin.

– Onneksi nykyinen hallitus on muuttanut suuntaa parempaan. Tosin maahanmuuttopolitiikka on ollut huonoa jo pitkään, joten muutoksetkin tapahtuvat hitaasti

1

415

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pohjoinenkalifaatti

      http://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/helsinkiläispuistossa-raiskattu-kertoo-iltalehdelle-pelkäsin-ihan-hirveästi/ar-AAfRF2X?li=AAaDcIL&ocid=iehp

      "Helsingissä viikonloppuna Hesperian puistossa raskattu nainen kertoo tapahtumista tämän päivän Ilalehdelle.

      Iltalhden mukaan nainen oli perjantaina palaamassa pikkujouluista kotiin, kun raiskaaja kävi hänen kimppuunsa Oopperatalon kulmalla.

      Uhri kertoo lehdelle, että häntä kuristettiin ja raahattiin pusikkoon. 18-vuotias nainen kertoo, että tapahtuma alkoi noin 4 aikaan aamuyölllä. Nainen kuunteli korvalappustereoista musiikkia ja kulki puistossa kotia kohti, kunnes joku tönäisi olkapäästä. Ulkomaalainen mies kysyi naisen mukaan huonolla englannilla tulta, nainen vastasi kieltävästi. Sitten mies houkutteli luokseen yöksi. Tähän nainen naurahti ja kieltäytyi, sekä sanoi hyvästit.

      Kuulokkeiden takia nainen ei kuullut, kun mies lähti perään. Sitten mies alkoi kuristamaan huivilla ja tukki suun, lehdessä kerrotaan. Uhri yritti rimpuilla ja huutaa, mutta isokokoisempi mies esti pakoyrityksen, eikä kukaan ollut lähistölllä. Mies raiskasi naisen pusikossa.

      – Halusin pois hengissä. Pelotti ihan hirveästi. Ajattelin, että näin ei voi tapahtua kenellekkään."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      350
      1389
    2. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      66
      798
    3. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      783
    4. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      185
      776
    5. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      745
    6. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      725
    7. 53
      675
    8. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      64
      664
    9. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      60
      649
    10. 57
      648
    Aihe