Vuosia turvapaikanhakijoiden kanssa työskennellyt kansanedustaja Juho Eerola on huolissaan turvapaikanhakijoiden ja maahanmuuttajien tekemistä raiskauksista.
Kempeleen raiskaustapaus on nostanut mediamyrskyn aiheesta maahanmuuttajat ja raiskaukset. Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola nimeää ongelmaksi sen, että tiettyjen maahanmuuttajaryhmien ja Suomen kantaväestön välisiä kulttuurieroja ei suostuta myöntämään.
Eerolalla on tiukka mielipide aiheesta.
– Mitä enemmän Lähi-idästä ja Afrikasta tulee maahanmuuttajia, sitä enemmän raiskaukset lisääntyvät.
Ratkaisu on kansanedustajan mukaan helppo.
– Maahanmuutto kyseiseltä alueelta lopetetaan, ja ne, jotka ovat tänne jo tulleet, käännytetään mahdollisuuksien salliessa takaisin. Ne, joita ei saada käännytettyä, tulee kotouttaa Suomessa harvaan asutetuille syrjäseuduille.
Rikollisuustilastot kertovat ongelmasta:
Kriminologian ja oikeuspoliittisen instituutin(Krimo) tutkimus tukee Eerolan huolta.
Afrikasta ja Lähi-idästä tulleiden rikollisuustaso seksuaalirikoksissa on 17-kertainen kantaväestöön verrattuna. Vertailun vuoksi, seuraavaksi korkein luku on Itä-Euroopasta tulleilla (Venäjää lukuun ottamatta), joka on kymmenkertainen kantaväestöön verrattuna.
Tutkimuksessa korostetaan sitä, että vaikka tasoerot ovat suuria, valtaosa maahanmuuttajista ei syyllisty koskaan rikokseen. Tutkimuksessa todetaan kuitenkin se, että luvut kertovat todellisista ongelmista, eikä niitä pidä sivuuttaa.
– Rikollisuustaso on hyvä indikaattori kaiken tyyppisille sosiaalisille ongelmille, jotka ajan myötä pahentuvat, jos niihin ei puututa.
”Tasa-arvosta kertominen ei auta”:
Turvapaikanhakijoille kerrotaan jo ensimmäisten viikkojen aikana faktoja Suomesta, ja yksi pääteemoista on naisten asema.
Vastaanottokeskuksissa kerrotaan, että esimerkiksi avoin kaulus tai minihame eivät tarkoita mitään, ja että naisiin ei saa koskea luvatta. Eerola uskoo, että tämä ei auta.
– Pohjois-Afrikasta sekä Lähi-idästä tulleiden tavat ovat syvään juurtuneita. Naisten asema on siellä kaikista huonoin. He eivät esimerkiksi tunnista sellaista käsitettä, kun avioliitossa tapahtunut raiskaus.
”Kotimaan sisällissota jatkuu Suomessa”:
Eerola on työskennellyt yli kymmenen vuotta erilaisissa maahanmuuttoon liittyvissä tehtävissä, kuten pakolaisohjaajana ja tulkkikoordinaattorina. Hän on siis työskennellyt maahanmuuttajien kanssa ihan konkreettisella tasolla.
– Suurin osa maahanmuuttajista käyttäytyy hyvin. Mutta myös suuri osa rettelöi ja tappelee keskenään. Voisi sanoa, että kotimaan sisällissota jatkuu täällä Suomessa. Tappelut johtuvat myös siitä, että nuoret miehet turhautuvat, kun ei ole tekemistä.
Huono politiikka muuttuu hitaasti:
Eerola on erittäin huolissaan maahanmuuttopolitiikasta. Siitäkin huolimatta, vaikka viimeksi kuluneen puolen vuoden aikana tilanne on muuttunut enemmän kuin koskaan aiemmin.
– Onneksi nykyinen hallitus on muuttanut suuntaa parempaan. Tosin maahanmuuttopolitiikka on ollut huonoa jo pitkään, joten muutoksetkin tapahtuvat hitaasti
Raiskaukset tullevat lisääntymään!
1
391
Vastaukset
- Pohjoinenkalifaatti
http://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/helsinkiläispuistossa-raiskattu-kertoo-iltalehdelle-pelkäsin-ihan-hirveästi/ar-AAfRF2X?li=AAaDcIL&ocid=iehp
"Helsingissä viikonloppuna Hesperian puistossa raskattu nainen kertoo tapahtumista tämän päivän Ilalehdelle.
Iltalhden mukaan nainen oli perjantaina palaamassa pikkujouluista kotiin, kun raiskaaja kävi hänen kimppuunsa Oopperatalon kulmalla.
Uhri kertoo lehdelle, että häntä kuristettiin ja raahattiin pusikkoon. 18-vuotias nainen kertoo, että tapahtuma alkoi noin 4 aikaan aamuyölllä. Nainen kuunteli korvalappustereoista musiikkia ja kulki puistossa kotia kohti, kunnes joku tönäisi olkapäästä. Ulkomaalainen mies kysyi naisen mukaan huonolla englannilla tulta, nainen vastasi kieltävästi. Sitten mies houkutteli luokseen yöksi. Tähän nainen naurahti ja kieltäytyi, sekä sanoi hyvästit.
Kuulokkeiden takia nainen ei kuullut, kun mies lähti perään. Sitten mies alkoi kuristamaan huivilla ja tukki suun, lehdessä kerrotaan. Uhri yritti rimpuilla ja huutaa, mutta isokokoisempi mies esti pakoyrityksen, eikä kukaan ollut lähistölllä. Mies raiskasi naisen pusikossa.
– Halusin pois hengissä. Pelotti ihan hirveästi. Ajattelin, että näin ei voi tapahtua kenellekkään."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.923965Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973317Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1252617Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2121994Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201784Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m841741Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä961701- 1101539
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11301- 571202