Tahallinen valehtelu ei ole mikään pieni "virhe"
"Pääministeri Sipilä: Täysi tuki Stubbille - "teemme kaikki joskus virheitä""
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015112820743838_uu.shtml
.
"Pääministeri Sipilä: Täysi tuki Stubbille - "teemme kaikki joskus virheitä""
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015112820743838_uu.shtml
.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos valtiovarainministeri ei erota 10pros. ja 90 pros. toisistaan, ei voi muuta kuin että todeta, Stubb ja koko Valtiovarainminsteriö on potkaistava pellolle. Jos VVM ei osaa edes prosenttilaskua, on heti saatava osaavampaa porukkaa ministeriöön korvaamaan nuo laskutaidottomat ns.virkamiehet.
Kannattaisi Sipilänkin nyt miettiä aika tarkkaan kenelle tukensa antaa.
Hän itse näytti olevan kovin hämmästyneen näköinen kun Stubb eduskunnassa esitteli faktojaan.
Tuosta lierosta olisi parempi päästä eroon,kyllä kokoomuksessa joku
tolkullinenkin löytyy tilalle.
Valtiovarainministerin tulee olla sellainen johon kansa luottaa.
Stubbiin ei ole luottoa monellakaan koska hänelle Suomen etu ei ole millään lailla tärkeä asia,siinä suhteessa samanlainen kuin Katainen.
Jos ns valtiovarainministeri toimii Duudsonien tikkatauluna kansanhuviksi, ei häneltä voi odottaa mitään valtiovarainministerin kykyjä. Paras lähettää hänet takaisin Duudsonien sirkukseen. Se lienee hänelle sopiva ala ja ammatti.
Tänää todella Stubb:n höprehtimen jatkuu, tiedotustilaisuudessa sanoi keksineensä tuon 90% luvun omasta päästään. Melkoinen satujen keksijä, jota pääministeri suojelee. Olisi vetänyt luvun hihasta, niin jotenkin voisi yrittää ymmärtää, mutta satuilua ei ymmärrä. Satuilu ja koulukiusaaminen kuuluvat lapsuuteen, voi voi Stubb raukkaa koska aikuistut. Satujen keksijälle kyllä nuo valtiovarainministerin saappaat ovat kyllä liian suuret, vai mitä olette?
Sipilän Stubbille antama "täysi tuki" on vain sanahelinää ja kulunut fraasi muiden kuluneiden fraasien joukossa. Joku poliitikko rientää aina antamaan "tukea", kun toinen poliitikko mokaa. Venyvän moraalin omaavan poliitikon tunnistaakin juuri tästä reaktiosta.
Sipilän aiemmin antama tuki menee yli hilseen. Antti "En tehnyt rikosta tietoisesti" Kaikkonen tuomittiin luottamusaseman väärinkäytöstä ehdolliseen viiden kuukauden vankeusrangaistukseen.
Sipilän mielestä se ei ollut vakava teko, sillä Sipilä toivotti Antille voimia ja antoi täyden tukensa rikoksen tehneelle. Työt jatkuivat kuten ennenkin, eli Kaikkosen ei tarvinnut erota. Erottaminen tuskin edes käväisi kepun johdon mielissä.
Jostain ja luultavasti vain kepulaisten tietämästä syystä Kaikkonen palkittiin valiokuntapaikalla. Rikos oli tapahtunut, tuomio annettu ja heti sen jälkeen uuteen luottamustehtävään, vaikka tuomio tuli luottamusaseman väärinkäytöstä. Muissa puolueissa ei taidakaan olla näin hyviä etuja.