Rutakkolaiset

Ei_tuu_virkavirheitä

En nyt ihan tarkkaan muista, oliko Jaakko Teppo sonkajärveläinen, vai iisalmelainen. No, Jaakko-poika oli koulukaveri Kuopiossa insinööriopinnoissa. Eipä minustakaan tullut sen kummempaa, yksi insinöörin retku. Niin Jaakostakin lopulta. No, siinäpä on elo mennyt. Alan jo nyt ennen eläkepäiviä muistella entisiä. Eikös eläkepäiville pidä päästä tai joutua ainakin ennen Erkkiä? Tulee jo kiire, Erkki on jo 68-vuotias. Luokkajulkaisuussa oli Balkin tekemä piirros lentopallo-ottelusta. Tepolta hajosi housujen persaukset. Muistaako joku yläsavolainen näitä hemmoja? Balk ja Teppo? Ma tiedän, Balk on jo paremmassa elämässään, en onnistunut ostamaan hänen cd-levyään, levyt loppuivat myynnistä. Löytyiskö vielä jostain?

Tuossa on myös Arto Nybergin haastattelu
https://www.youtube.com/watch?v=lNmIEXA-J6M&index=5&list=PLxE,RawTP_6SRT5rLNaeQuKCTQLRl94yGF

10

457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teppoa

      Nightwish:n esitys (vaikea sana tuo, venäjän kielikin on helpompaa) Hilimasta ja Onnista. https://www.youtube.com/watch?v=yJw_z9IFaQg.
      Autenttisena esityksenä kuulin viimeksi "Hiliman ja Onnin" lasten laulamana ystäväni hautajaisissa. "Ihan itekseni kuopan katolla, minä sinua muistelen nyt."

    • Kommentti_

      Niin no, etsin Tepon Wikipediasta, hän oli silloin iisalmelainen. Mutta eipä se haittaa? Kuvittelen hänet sonkikselaiseksi. Ei kai se hirveästi haittaa? Iisalmelaiset ovat muutenkin niin ylpeitä. Olkoot ne iisalmelaiset siellä syrjäkylällä sitten nurkassa!
      Haluaisin kuitenkin etsiä jonkun, joka tietää jotain Balkista. Jorma Balk oli luokkakaverini Kuopiossa.

      • pylykkerö

        Balk oli kyllä hieno mies. Valitettavasti siirtynyt jo ajasta iäisyyteen. Niin lahjakas musiikillisesti ja aina ystävällisesti kylällä tervehti ja rupatteli kun vastaan sattui tulemaan. Harmillinen kohtalo kuten monella sen ikäpolven taiteilijalla tahtoo olla. Ei mitään pahaa sanottavaa Pulukkisesta. Kepeitä multia.


    • ookko

      Pörsänmäessä on tangoilta....kyllähän sen jo siitä tietää Jaskan kotipaikan..:)))

      • lyseoluokkatoveri

        Ei Jaska ole Pörsänmäestä, vaan Peltosalmelta, joka on viisi kilometriä Iisalmesta etelään. Pörsänmäki on parikymmentä kilsaa etelämpänä.


      • väke
        lyseoluokkatoveri kirjoitti:

        Ei Jaska ole Pörsänmäestä, vaan Peltosalmelta, joka on viisi kilometriä Iisalmesta etelään. Pörsänmäki on parikymmentä kilsaa etelämpänä.

        Tarkoittikohan ookko sitä, että tuosta tietää, että Jaska on iisalmelainen. Peltosalmeltahan hän on, mutta Pörsänmäkikin kuuluu Iisalmeen.


    • rutakkolainen

      Balkin Jorma, on nukkunut pois.

    • pamelapampam

      Ettekö muista kun Jaakko Teppo laulaa Pörsäjärvestä.Iisalmelainen hän oli,nyt asuu Karjalassa.

      • votelo

        Joensuussa tarkemmin sanottuna.


    • suutäynnä

      Onhan tämä hiukan hankalaa koska me sonkajärveläiset emme ole mitään ruudinkeksijöitä millään alalla,emme edes paskanluonnissa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7909
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      31
      3116
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      372
      2165
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1750
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      147
      1573
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1401
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1229
    8. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1208
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1152
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1096
    Aihe