Onko nämä hyvät speksit pelitietokoneeseen?

Pelaaja583

3

684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kannata ostaa tonilla konetta ellet oo toimisto työssä

    • battlefield4player

      ootsä tosissas tilaamasa amazonista konetta? kato vaikka www.systemastore.com/fi en muista kumpi nyt oli oikea mutta sieltä saa ihan ok koneen alle 1000€

      voit toki käydä kysymyssä ATK koulusta/luokasta paljon ne ottaa jos kasaa sulle tietokoneen

    • infoo88888888888

      Ei kyllä kannata hankkia moista konetta.

      Ensinnäkin AMD R5 sarjan näyttikset ovat aika hitaita nykyisille peleille (Battlefield 4, Watchdogs, Rome Total War II jne.)

      Toi prossu on kyllä sopiva, mutta itse kasaamalla saisit tuon puketin 450€ ellet jopa halvemmalla.

      Itse suosittelemani lista

      Prosessori: i5-4460 (http://www.jimms.fi/fi/Product/Show/96718/bx80646i54460/intel-haswell-core-i5-4460-lga1150-3_2ghz-6mb)

      Emolevy: Asus Z97-P (http://www.jimms.fi/fi/Product/Show/99056/90mb0jp0-m0eay0/asus-z97-p-lga1150-intel-z97-ddr3-atx)

      Keskusmuisti: Kingston 8GB 1866 Mhz CL 10 DDR3 (http://www.jimms.fi/fi/Product/Show/96005/hx318c10fbk2-8/kingston-8gb-2x4gb-hyperx-fury-ddr3-1866mhz-cl10-1_5v-musta)

      16GB 1866 Mhz CL 10 DDR3 muistia jos haluat enemmän muistia halvemmalla (http://www.jimms.fi/fi/Product/Show/96012/hx318c10fbk2-16/kingston-16gb-2x8gb-hyperx-fury-ddr3-1866mhz-cl10-1_5v-musta)

      Näytönohjain: Asus GeForce GTX 750 Ti 2GB GDDR5 OC (http://www.jimms.fi/fi/Product/Show/93608/gtx750ti-oc-2gd5/asus-geforce-gtx-750-ti-oc-2048mb-gddr5-2-x-dvi-vga-hdmi ihan perus näyttis jos et kovinkaan vaativia pelejä pelaa)

      tai EVGA GeForce GTX 970 SC ACX 2.0, 4GB GDDR5 (http://www.jimms.fi/fi/Product/Show/107955/04g-p4-2974-kr/evga-geforce-gtx-970-sc-acx-2_0-4gb-gddr5-pci-e-3_0-tarjous-norm-389_90-e "hieman" tehokkaampi ja soveltuu usealla näytöllä pelaamiseen)

      Virtalähteeksi: Modullarinen XFX 750w 80 PLUS Gold (http://www.jimms.fi/fi/Product/Show/77642/p1-750b-befx/xfx-750w-black-edition-modulaarinen-atx-virtalahde-80plus-gold mikäli valitset EVGA:n näyttiksen) EVGA 650W SuperNOVA 650 G2, 80 Plus Gold (http://www.jimms.fi/fi/Product/Show/115418/220-g2-0650-y2/evga-650w-supernova-650-g2-100-modulaarinen-80-plus-gold jos valitset Asuksen näyttiksen)

      Kotelo: BitFenix Comrade (http://www.jimms.fi/fi/Product/Show/93056/bfc-com-100-kkxs1-rp/bitfenix-comrade-atx-miditornikotelo-musta saa myös valkoisena)

      tai Fractal Design Define R5 (http://www.jimms.fi/fi/Product/Show/114154/fd-ca-def-r5-bko/fractal-design-define-r5-blackout-edition-atx-kotelo-musta mikäli haluat laatua ja rahaa voi satsatakkin, värejä oli muistaakseni vielä titaani, hopea ja valkoinen)

      Pelikoneessa näytönohjaimeen ja virtalähteeseen kannattaa pistää rahaa, halvat virtalähteet voivat syttyä tuleen ja jopa räjähtää jos kuormitus on liian suuri (80 PLUS Silver virtalähteet ovat järkevä hankinta, GOLD tietysti parhaimpia eikä virtalähteeseen tarvitse satsata 150€ enempää mikäli näytönohjain ei vaadi kunnolla virtaa)

      Näytönohjaimen TULEE olla kallein osa koneessa, suosittelen armotta pistämään vähintään 200€ jos etsit näyttistä jota ei tarvitse parin vuoden jälkeen vaihtaa.

      Näytönohjain, virtalähde, emolevy, keskusmuisti, kotelo ja prosessori ovat semmoisia joihin sopii sijoittaa sillä pelimaailmassa halpa tarkoittaa ettei sillä saa pitkäikäistä ja usein myös johtaa siihen, että rahaa kuluu enemmän kuin mitä olisi kulunut jos olisi alunperin satsannut enemmän.

      Prosessorista pitää muistaa ettei ylikellottaminen kannata ETENKÄÄN jos ei tiedä mitä tekee, ylikellotus lyhentää prosessorin elinikää ja kellottamisen tarkoitus on lyhentää sen elinikää mahdollisimman vähän (eli prossun elinikä lyhenee silti, vaikka kuinka hyvin onnistut kellottamaan).

      AMD prossuja ei sinäänsä enää kannata hankkia sillä AMD:ltä on tulossa tämän vuoden lopussa tai ensi vuoden alussa täysin uudet prosessorit DDR4 tuella (AM3 on AMD:n paras prosessori kanta pelaamiseen tällä hetkellä ja yli 10 vuotta vanha, Intel on tehokkain ja LGA1150 kantasia prossuja ja emoja aletaan nyt myymään 100-400€ hintaan. Vielä vuosi sitten ton prossun hinta oli 320€ luokkaa)

      AMD prossuja ei kannata kovinkaan ostella, sillä tarvitset niihin kunnon jäähdyttimen (AMD:n prosessorit kuumenevat helvetisti raskaassa käytössä, sillä kyseessä on yli 10 vuotta vanha prosessori arkkitehtuuri)

      Eli AMD kohdalla tässä vaiheessa kannattaa odottaa kunnes uusi kanta tuodaan markkinoille DDR4 muisti tuella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      105
      10684
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      157
      8947
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6117
    4. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      88
      5134
    5. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      70
      4417
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      65
      4287
    7. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      87
      4111
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3761
    9. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      16
      3676
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      13
      3456
    Aihe