Nykyisen Elisan, entisen Saunalahden ja NIC tietoverkkojen asiakkaana vuodesta 1999 olen pääasiassa ollut tyytyväinen, etenkin yhteyden varmuuteen ja hallintasivuihin. Mutta nyt päivitin liittymiäni asiakaspalvelun kautta, enkä hallintasivuilla.... en olisi uskonut että onnistuivat kusettamaan. Tarina ihan varoituksena muille, ja myös minulle muistutuksena miksi kaikki pitää tehdä itsepalveluna netissä eikä ikinä asiakaspalvelun veijareiden kanssa.
Alkutilanne: kohta kaksi vuotta ollut tuplalaajakaista 10M 3G. Sinänsä ihan tyytyväinen pakettiin, mutta nopeampi ADSL kiinnosti kun lopultakin meidän osoitteeseen oli 10M lisäksi saatavilla 20M.
Itsepalveluna netissä nopeuden nosto ei onnistu, siispä yhteys asiakaspalveluun. "Ymmärrän, että pakettini on määräaikainen, mutta sopiiko päivitys 20M 3G:ksi, siinähän on isompi kk-maksukin?". Vastaus, että 3G tuplalaajakaistaa ei enää myydä, mutta nopeuden nosto kyllä onnistuu 20M 4G:ksi. Mitä asiakaspalvelu jätti kertomatta, oli että 24kk määräaika alkaa juosta taas alusta, kysymys ei siis ollut vanhan paketin päivittämisestä, vaan uudesta sopimuksesta.
Toki halusinkin nopeutta nostaa, ja siinä mielessä lopputulos oli toivottu eikä ole mitään syytä vaihtaa ISP:tä joten tuo 24kk ei ole ongelma. Lähinnä ketuttaa, kun joku aspa-veijari onnistui naruttamaan vaikka tarkasti mielestäni olin ostamassa pelkästään nopeampaa ADSL:ää _vanhaan_ sopimukseen.
Caveat emptor, sanotaan, ja hyvä pitää mielessä jos on yhteydessä asiakaspalveluun. Mitä ei netissä pysty itsepalveluna hoitamaan, ei ikinä kannata tehdä ottamalla yhteyttä asiakaspalveluun puhelimella, chatissa tai myymälässä. Koskee puhelinfirmojen lisäksi muitakin toimialoja.
Tarkkana Elisan liittymien päivityksen kanssa!
3
257
Vastaukset 3
Hei M52v! Ikävä kuulla, että asiakaspalvelutilanne on ollut epäselvä. Pahoittelen, ettei määräaikaisuuden jatkumisesta olla mainittu. Tässä tilanteessa sinulla on todennäköisesti ollut vanha sopimus, jonka päivittäminen on vaatinut koko sopimustyypin muutosta. Sen vuoksi määräaika on automaattisesti alkanut alusta.
Mikäli haluat keskustella asiasta lisää, voit lähettää minulle yksityisviestin Palstalla: http://elisa.to/tiude
Viestin lähettäminen vaatii rekisteröitymisen. Laita mukaan yhteystietosi ja lyhyt kuvaus tapahtuneesta. Voin sitten vielä tarkistaa asiakastietosi ja selvittää tapahtunutta.
Tiia-Maria / Palstatiimi
http://palsta.elisa.fi- M52v_
"...todennäköisesti ollut vanha sopimus, jonka päivittäminen on vaatinut koko sopimustyypin muutosta. Sen vuoksi määräaika on automaattisesti alkanut alusta. " Tuossahan se tuli selvästi sanottua. Syystä (tai toisesta) asiaa ei todettu kun asiakaspalvelun kanssa tuota 10->20 ADSL muutosta järjestettiin. Ei tarpeen ottaa enää yhteyttä Elisaan tai tarkastella asiaa sen enempää, sillä tilanne on aivan selvä.
Rahasta ei ole kysymys, hinnassa on niin vähän eroa per kk ja koko sopimuskaudella. Itselleni lähinnä olen vihainen, kun menin hoitamaan asian myyjän kanssa eikä itsepalveluna netissä, jolloin olisi ollut huomattavasti paremmat mahdollisuudet tutustua tarkasti ehtoihin.
Minä viisikymppinen ekonomi, joka on ollut töissä tekemisissä suomalaisittain suurten yrityskauppojen sopimusten kanssa ja opiskeluajoista asti kaikenlaisten ulkomaalaisten myyjien kanssa - jouduin Elisan asiakapalvelun "geelitukan" vedättämäksi. No, parempi vapaa-ajalla eikä työssä.
Nettiyhteyden toimintaan olen tosiaan tyytyväinen. Ja Elisan osakkeenomistajana kurssikehitykseen. Joten ehkä minulle on myös hyvä, että myyjät osaavat tyrkyttää ja unohtaa mainita asioita ;)
- hyvää_päivänjatkoa
Minä voin toimia motivaattorina: Täten irtisanoin liittymäni 4.12 ja ilmoitin syyksi kusettamisen puhelinpalveluissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei201334Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331231- 641220
- 1081205
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671039- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94957Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 84847
- 43824
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66791Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50676- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087608Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123582- 52564
- 60544