Kun ensi kerran kuulin Stubbin väitteen siitä, että 90 % lausunnonantajista puoltaa hallintarekisterihanketta, ajattelin, että lausuntokierroksen täytyy olla pyydettyjen lausuntojen osalta todella vääristynyt eli lausunnonantajaksi on valikoitu pelkästään hankkeelle myönteisiä tahoja. Tietysti sellaisen olisi jo sinällään pitänyt panna hälytyskellot soimaan.
Sitten Stubb Ykkösaamussa myönsi, että hänelle sattui virhe. Luvut vaan menivät jotenkin sekaisin ja niitähän voi laskea eri tavalla, Stubb liudensi. Ajattelin, että tekevälle sattuu ja kyse oli karkeasta huolimattomuusvirheestä, mikä ei ole ministerin arvovallalle sopivaa, mutta jotenkin vielä ymmärrettävää.
Nyt sitten Stubb on tullut ulos kaapista ja sanonut keksineensä koko luvun. Tällainen tunnustus muuttaa tapauksen tykkänään toiseksi. Kysehän ei ole enää huolimattomuusvirheestä vaan tahallisesta eduskunnan harhauttamisesta. Jos luku keksitään omasta päästä ja esitetään totena, sitä kutsutaan valehteluksi.
Ongelma tässä on myös, että pääministeri tukee täysin Stubbia. Pääministeri siis tukee valehtelevaa valtionvarainministeriä. Kuulostaako erikoiselta?
Tapaus Stubb
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101094
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82824Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264606Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17605- 68567
- 95552
- 26512
- 44493
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 47437