Hecelle

huolestunut

Tiedätkö mitkä paikat jäi tulvan alle ? Kuinka Kalutara , oliko edes sielläpäin nämä hyökyaallot ?

5

848

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ida

      Onko mitään tietoa, minkälainen on tilanne Alutgamassa, ja Beruwelassa. Ystäviä asustaa siellä. Miten saisin heistä tietoa?

      • Hikkaduwa fan

        Koita teksiviestiä, sillä itse olen päässyt läpi ja saanut vastauksia.


    • hece

      Olen ollut ystäviini yhteydessä jo useita kertoja juuri näillä alueilla. He kertovat tuhon olevan sellä eritäin suuri. Siellä ei ole ollut ns. hyökyaöltoja vaan vesi on noussut erittäin korkeale ja siihen liittyvä aallokko joka on meressä normaalsitikin aika kova niin se on tullut monin paikon jopa yli valtatie 2:n, eli sen rantatien joka tulee Colombosta etelään.

      Tuho on ollut aivan valtavaa. Maanantaian ko minulle kerrottiin että lankalla kuolleiden luvut nousevat ainakin 30 000 henkilöön. Nyt saattaa olla että saattavat nousta ylikin.

      Malediveista olen erittäin huolestunut sen vuoksi että siellä saatta olla tuho aivan täydellinen ´vaikke ile kyse kuin veden noususta. Sen ei siellä tarvitse nousta paljoinkaan kun atollisaarelle tulee vesi ja täyttää sen kokonaan. Itse olen kerran olut siellä (Kuredulla) niin, että vesi tule melkein rantabungalovin ovesta sisään - yöllä. Aamulla oli jalkineet terassilta hävinneet mereen. Ihmeellistä tässä nyt on se ettei kukaan ole ilmeisesti edes käynyt turistisaarilla katsomassakaan miten seillä voidaan? Pahaa pelkään että huonosti.

      Nyt ei auta muu kuin pelätä pahinta, mutta silti toivoa aina parasta, sillä ihme voi tapahtua, niitä on jo nyt tapahtunut monien kohdalla.

      • ses

        Minulla on juuri Kalutarassa ystäviä..köyhiä..heillä ei ole kännykkää eikä mitään puhelinta,joten sinne ei saa yhteyttä.Jos aallot on siellä vieraillut,luulen ettei postikaan kulje jokuseen kuukauteen.Asuivat aivan rannalla. Olen huolissani heistä ;(


      • hece
        ses kirjoitti:

        Minulla on juuri Kalutarassa ystäviä..köyhiä..heillä ei ole kännykkää eikä mitään puhelinta,joten sinne ei saa yhteyttä.Jos aallot on siellä vieraillut,luulen ettei postikaan kulje jokuseen kuukauteen.Asuivat aivan rannalla. Olen huolissani heistä ;(

        Ole rauhallinen, älä hätäile. Kirjoita lyhyt selkeä kirje heille ja odota vastausta. Vasta sitten voit arvioida heidän auttamismahdollisuuden henk.koht. Pyydä heitä toimittamaan sinulle tarvitsemasi tiedot, esim. gsm nro johon soittamalla saat heihin yhteyden. Älä pyydä heitä soittamaan. Älä lähetä rahaa kirjekuoressa. Odota jos saat pankkitilin nron luotetavasti ystävältäsi, sitten voit lähettää rahaa turvallisesti ja nopeasti.

        Minusta raha on tässä vaiheessa heille parasta apua.Joko suoraa tai välillisesti. Saavat itse päättää mitä sillä kulloinkin kipeimmin tarvitsevat, lääkettä, vettä, ruokaa jne..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      23
      4113
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      223
      3744
    3. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      24
      2689
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      33
      2686
    5. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      99
      2681
    6. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      9
      2599
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2406
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      40
      2374
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2306
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    Aihe