Hävikki kirpputorilla

kirppumyyjä

Onko täällä millaisia kokemuksia kirpparimyynnistä? Häviääkö paljon tavaraa varkaiden matkaan? Oletteko antaneet palautetta kirpputorille ja millaista vastapalautetta olette saaneet kun olette reklamoineet asiasta?

13

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Höynäytetty

      Kävin monen vuoden tauon jälkeen myymässä kirpputorilla. Tavaroita ei hävinnyt, mutta tilityksiä kylläkin. Taitaa ne varkaat olla siellä tiskin takana. Röyhkeästi vedetty välistä. Eikä tuotteiden hintalappuja palautettu. Minkäköhän takia?! Täytyy käydä selvittelemässä asiaa ko. kirpputorilla, mutta aika heikoilla myyjä tässä on..

      • tietoajakoon

        Mikäs kirppis ja missä?


    • Ostan.ja.myyn

      Luulen, että kirpputorivarkaudet ovat joidenkuiden puolilatvalahojen harrastus, ihan tavaran arvosta riippumatta. Samoin kuin se, että vanhemmat kiljuttavat lapsiaan kirpputoreilla ja kiljuvat itsekin tavalla, jota eivät koskaan tekisi tavallisessa kaupassa.

      Ehkä kirpputori koetaan jonkinlaiseksi vapauden valtakunnaksi, jossa ei ole sääntöjä ja tavallinen kansalainen voi tehdä mitä huvittaa.

      Varastelu harmittaa, kiljuminen ärsyttää mutta vielä enempi ärsyttää ihmiset, jotka seisovat kädet ja jalat levällään muiden tiellä ja kiljuvat kännykkään syöneensä aamulla puolikkaan banaania ja olevansa vähän krapulaisia ja jotka estävät toisten etenemisen.

    • pvocov

      ei ole kokemusta. samaa itsekin miettinyt varsinkin isolla kirpputorilla mietin että kuinkahan paljon kamoja katoaa toisiin pöytiin tai jonnekin nurkkiin niin että rahat jää saamatta niistä.

      • 89sn

        No miten se pelkkä miettiminen vie asioita eteenpäin?


      • Konpsista

        Ei ole tainnut viedä eteenpäin, se miettii edelleen.


    • montakertaamyymässä

      Saapi varautua, että jonkinverran aina "häviää", kannattaa ne hintalaput kiinnittää jotenkin, ettei vaan lätkäistä vaatteeseen...

    • roosaliini1000

      Lahden Lanttilassa tavaraa varastetaan tai kummasti katoaa jonnekin. Ei löydy muiden pöydistä tai muualtakaan kirpputorilta. Lanttila vähättelee varkauksien määrää. Siellä on tallentavat kamerat, mutta heidän turvallisuuspäällikön mukaan ,kuka ilmeisesti vastaa kameroiden tallenteista, kameroiden kuvatallenteiden katsominen vie liikaa aikaa siihen nähden että hävinneiden tavaroiden arvo on niin vähäinen. Mitäköhän virkaa kameroilla on, jos tallenteita ei viitsitä / jaksata selata. Näin luodaan asiakkaidelle harhakuvaa siitä että heille on turvallista viedä tavaraa myyntiin kun on tallentava kameravalvonta. Eihän kirpputorille ole tapana viedäkään monien satasien arvoista tavaraa ja jokainen mahdollinen varkaus tulisi edes yrittää selvittää. Kerran satuin kuulemaan erään kyseisen kirpparin henkilökuntaan kuuluvan herran sanovan että ihmiset liioittelee varkauksia ja nettiin kirjoitellaan asiasta. No meneehän siinä kirpparin maine jos avoimesti puhutaan että sieltä paljon tavaraa häviää. Hälytinportit siellä ainakin ennen joulunaikaa tuntui soivan usemman kerran kun siellä kävin. Onko kassat muka niin huolimattomia etteivät poista hälyttimiä vai olisiko sitten kyse että tavaroita yritettiin viedä maksamatta kassalle.

    • beethooven

      No jos krääsä kelpaa niin siitä vaan sillä sehän säästää jo takaisin raijaamisen vaivaa suunnattomasti.

    • Nettikirppistelijä

      On hävinnyt ja varmaan varastettukin. Minkäs teet, kun ei ole tavara "valvovan silmän alla". Just tämän takia olenkin alkanut suosimaan nettikirppistelyä. Ei häviä tavaraa ja muutenkin helpompaa, kun ei tarvi käydä järjestelee pöytää. Itse käytän sellaista kun Vähänkäytetty.fi. Pari kertaa oon laittanut nyt tavaraa myyntiin ja paremmat myynnit on ollut kuin normi kirppiksellä.

      http://vahankaytetty.fi/

    • Viivi281

      Mulla ei ole hävinnyt koskaan mitään Lahden Lanttilan kirpputorilla. Mulla onki pöytä ihan kassojen vieressä ja käytän paljon hälyttimiä. Kauppa käy paremmin kirppiksellä kuin nettikirppiksillä!

    • 3434222222

      Tympeää, että varastellaan. Tää johtaa siihen, etteivät ihmiset vaivaudu viemään tavaraa myyntiin ja koko kirppisjuttu kuihtuu pois. Vien hyvätkin tavarat nykyään suoraan roskiin kuin maksan siitä, että ne varastetaan.

    • PaskaaKalliilla

      Nykyisillä kirpparihinnoilla en ihmettele ollenkaan, että tavaraa lähtee varkaiden matkaan. Lähes puhkikulutetuista vaatteista nähnyt pahimmillaan 20e hintapyyntiä läheisellä kirppiksellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      418
      6856
    2. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      106
      4480
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      92
      4362
    4. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      52
      3717
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      168
      3682
    6. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      138
      3681
    7. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      248
      3579
    8. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      41
      3143
    9. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      15
      3106
    10. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      117
      2869
    Aihe