Persukonnat!

Tyhmätkin alkaa tajuu konnapersut! Nousee terveyskeskusmaksut ja sairaalamaksut. Lääkekorvaus leikataan. Asumistuet leikataan. Voi Mäntylä ja Soini. Petospersut on pohjattoman ilkeitä köyhille ja eläkeläisille!
2156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Kepu- ja persumaakunta toteutti heti hallituksen toiveen ja nosti maksuja, Mäntylä nauttii tästä "köyhät kyykkyyn" teemasta.

Uutiset
Yle Keski-Pohjanmaa

Keski-Pohjanmaa 30.11.2015 klo 17:47
Keski-Pohjanmaalla sairaalamaksuihin hurja korotus
Keski-Pohjanmaan keskussairaalan maksut nousevat ensi vuonna huomattavasti. Muun muassa poliklinikka- ja hoitopäivämaksuihin tulee lähes 30 prosentin korotus. Taustalla on maan hallituksen vaivihkaa valmistelema asetus, joka nostaa sosiaali- ja terveysmaksuja rajusti.

Potilasvuoteen petaamista Keski-Pohjanmaan keskussairaalan osasto 7:llä.
Kuva: Juha Kemppainen / Yle

Ensi vuoden alusta lähtien Keski-Pohjanmaan keskussairaalassa käyvä joutuu maksamaan terveydenhoidostaan huomattavasti nykyistä enemmän. Keskussairaalan, Kiurun hallitus päätyi nostamaan sairaalamaksuja lähes 30 prosentilla. Korotus koskee muun muassa poliklinikkakäyntejä, päiväkirurgiaa ja lääkärintodistuksia.

Kiurun hallitus päätti asiasta äänestyksen jälkeen. Ratkaisu syntyi äänin 8–3. Osa olisi halunnut, että korotus puolitettaisiin.

Korotuksen taustalla on maan hallituksen valmistelema asetus, joka mahdollistaa tämän suuruisen maksujen nostamisen. Kunnat saavat päättää itse sote-maksuista, mutta Kiurun talousjohtaja Minna Korkiakoski kertoo, että pohjalaismaakunnissa muutkin sairaalat ovat päätymässä maksimikorotukseen.

Hieman pienempi korotus on tulossa kehitysvammahuollon asiakasmaksuihin. Kiurun alueella niitä korotetaan nelisentoista prosenttia.
Lue myös

Äänestä

Mitäs äänestitte hölmöjä persuja !? ne aja "" kansan"" asiaa ..hih hei ..totuus on toinen ..se on nyt nähty ?? köyhät kyykkyyn vois olla persujen seuraava vaali teema ??

Äänestä

Soini on ollut valmis nielemään mitä tahansa, että saa olla edes hetken ministerinä.
Ja olihan asia jo päivänselvä ennen vaalejakin. Miksi uskoitte helppoheikin letkauksiin ja katteettomiin lupauksiin?
Persujen äänestäjäthän ne tyhmiä ovat/olivat, ei Soini.

Äänestä
  • Soini veti hyödyllisiä idiootteja nenästä ja vie heiltä nyt röhkien vielä tuhkatkin pesästä. Nyt on SSS pettämisessä tekemisen meininki.

    Äänestä

Leikkaahan ne työttömiltäkin.. Panee yli viisikymppiset notkuu vuosiksi peruspäivärahalle!

Äänestä

Katalat persut... Tuplakusetus mielessä! Ensin poistaa eläkeläisten asumistuet ja päälle leikata yleinen asumistuki. Voi Mäntylä mitä puuhasit!

Äänestä

Pitää olla täydellisen koulutuksen idiodismiin saanut joka tässä tilanteessa puolustaa persuja tai tunnustautuu sellaiseksi.

Persuna olemista tullut kuvottavaa.

Äänestä

Pruts. Pruts .Pruts . Suu kiinni niin korvat aukee ja silmät kiinni niin pruts silmä aukee.
http://youtu.be/T0vM4TfVn2M

Äänestä

Ensin leikataan eläke ja asumistuki.. Leikatulla eläkkeellä pitää maksaa korotetut maksut ja lisähinta lääkkeistä!

Äänestä
  • Sehän oli persujen tavoite!

    Äänestä

Törkeetä persuilta.. Edelinen hallitus leikakkasi eläkkeet. Nyt persut jatkoi samaa. Juuri tuohon edellisen hallituksen eläkeleikkaukseen persujen nousu perustu. Persut petti!

Äänestä

Luvattu ottaa tuhansia pakolaisia muista maista!

Äänestä

Leikkauksia vähäosaisille suomalaisille ja Lindström on huolestunut vain maahanmuuttajien työllistämisestä. Onko persuilta lähtenyt viimeinenkin järki?

Saitte mitä tilasitte.

Äänestä
  • Erikoinen on tärkeysjärjestys ministerillä. Ohjeet on selvästi käyty saamassa Eteläranta 10n porhoilta.

    Äänestä

  • köyhientappotalkoot kirjoitti:

    Erikoinen on tärkeysjärjestys ministerillä. Ohjeet on selvästi käyty saamassa Eteläranta 10n porhoilta.

    Persut on kokoomuksen jouksupoika!

    Äänestä

Kunhan leipäjonoihin lisää pituutta, himoitsee persut!

Äänestä

Up.

Äänestä

Ostihan persut miljoonilla aseita ja tuki Ukrainan jenkkikapinallisia miljoonilla. Mamutukseen miljardeja.. Kohta himo Syyriansotaankin!

Äänestä

Persut tekee eläkeläisten sortoennätyksen!

Äänestä

Äkäisyydellä vielä yritetään sada tottelemaan, kun valtaan päästiin.

Äänestä

Eisuomessa ketäänhoideta muutenkaanvittu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Persuroistot kirjoitti:

Tyhmätkin alkaa tajuu konnapersut! Nousee terveyskeskusmaksut ja sairaalamaksut. Lääkekorvaus leikataan. Asumistuet leikataan. Voi Mäntylä ja Soini. Petospersut on pohjattoman ilkeitä köyhille ja eläkeläisille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu