2005 avensis ajovalopolttimon vaihto

2005 avensis ajovalopolttimon vaihto oikealle puolelle, mitä pitää purkaa jotta pääsee käsiksi?
9259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Pesunestesäiliön täyttötötterö muistaakseni piti irroittaa.

Äänestä
  • Muistatko miten tötterön saa irti?

    Äänestä

Ottaa suojamuovit umpioden päältä ja ympäriltä pois. Ottaa margariinirasian kokoiset suojakuvut polttimoiden takaa pois ja ottaa polttimon johdon irti. Kolmantena polttimo pois. Kiinni käänteisessä järjestyksessä.

Ensimmäisen kerran vaihtaessa saa hetken mietiskellä kun polttimon, suojakuvun ja johdon joutuu laittamaan sormituntumalla kun on ahtaat paikat ;) Pesunestesäiliötä ei tartte irrottaa ja oikea puoli ei ole sen vaikeampi kuin vasen. Haastavinta on taiteilla suojakuvut takaisin kiinni ahtaassa rakosessa.

Varusteeksi iso ruuvimeisseli peitemuovien irrotukseen ja pieni taskulamppu tiirailuun, että näkee mihin sormet työntää. Muistaakseni työhön tarvitaan kumpaakin kättä, kun toinen puoli on helpompi tehdä osittain vasemmalla kun vasuri taipuu paremmin työkohteeseen..

Olen vaihtanut lamput omaan 2006 1.6 aveen monta kertaa. Aina on onnistunut. Pyrin vaihtamaan polttimot valoisassa ja lämpimässä..

Äänestä
  • Mitenkähän se ulompisuojakupu (lyhyvien valojen) lähtee kokonaan irti, juuri se on joka estää pääsyn
    polttimolle. Toisesta reunasta kupu aukeaa ja kääntyy saranoilla , mutta ei sovi aukeamaan kun pesunestsäiliön tötterö ottaa kiinni. Pitäs sieltä saranapuolelta kupu saada jotekin irti?

    Äänestä

Molemmat suojakuvut lähtee irti samalla tavalla ja logiikalla. Olen pikkusen taivuttanut pesunestesäiliön vartta, että mahtuu touhuamaan. Olen saattanut myös pikkusen puukolla veistellä saranaa herkempiliikkeiseksi. Muistaakseni tossa irrotuksessa tarvittiin hieman voimaa, että se kupu niinkuin loksahtaa irti..

Anyway, itsellä ei ole enää ongelmia vaihtaa lamppuja, varmaan ensi kerralla jo sielläkin helpottaa ;)

Äänestä
  • Ok. Täytyy listä voimaa. Kiitti neuvoista!

    Äänestä

palstan trollipojulta jostain pori-rauma akselilta. Ei Toyotaan tarvitse tuon ikäisenä vielä polttimoita vaihtaa, kestää kyllä ainakin 20 vuotta ellei enemmänkin. On tainnut trollipojun Helkama raisusta lamppu pimentyä tai korvien välistä

Äänestä

Noh. Ko. Aven ainoita harmeja on tiheään palavat ajovalon polttimot ;)

Äänestä
  • Onko siis poikkeuksellista, kun 2005 Avensiksesta piti "huoltaa" starttimoottori n.180tkm kohdalla. Ei kuitenkaan ollut paha "huoltohinta", vain 350 euroo.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oivipärell kirjoitti:

2005 avensis ajovalopolttimon vaihto oikealle puolelle, mitä pitää purkaa jotta pääsee käsiksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu