Jätteenpolttolaitoksista

savuvana

Periaatteessa ideana hyvä, mutta asialla myös kääntöpuoli. Nimittäin ihmisten lajitteluosaaminen. Polttolaitokselle tulee aina vain enemmän ruokajätettä, joka tietyn rajan ylittäessään, heikentää palamisprosessia merkittävästi. Tuo palavan jätteen suhde korjataan, tuomalla pahvijätettä kierrätyspisteiltä prosessiin, jolloin suhde saadaan korjattua oikeaksi. Tätä ei kerrota tietenkään julkisuudessa, koska lajitteluinto voisi vähentyä entisestään. Eli polttolaitokset vähentävät suoraan uusiopahvin määrää jatkojalostukseen, tarkkaa määrää en osaa sanoa, mutta rekka-autoittain sitä pahvia poltettavaksi viedään. Tämä aiheuttaa että pahvia valmistetaan yhä enemmän ns nollatasolta, uusiopahvin ollessa kortilla, polttolaitosten takia.

Eli monen joka kuvittelee tekevänsä hyvän teon, ja vievänsä maitopurkit ja pahvit kierrätyspisteelle, niin ne päätyvätkin samaan polttolaitokseen, mihin ne päätyisivät omasta roskapöntöstäkin. En toki syytä polttolaitoksia. Syytän ihmisiä, jotka syytävät sitä ruokajätettä roskiksiin. Jo lautasellinen ruokaa vaatii kaverikseen ison pahvilaatikon, jotta polttoprosessi onnistuu. Jokainen roskikseen kipattu ruoka on uusiopahvista suoraan pois, ja edelleen sademetsistä, koska pahvin raaka-aine otetaan sitten sieltä sademetsästä kun uusiopahvi on palanut savuna ilmaan.

6

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaindorkamaksaa

      Kukaan ei voi tarkistaa mitä sinne energiajätteeseen laitetaan. Energiajätteen tyhjennys on halpaa verrattuna kaatopaikkajätteeseen. Nosturiauto tulee pihaan ja tyhjentää molokin: kävin katsomassa ettei siinä ole vaakaa että kuski voisi laskea painon ja tilavuuden suhteen. Eli miksi maksaa 100e kun kympilläkin pääsee.

      • hehevo

        Herää tähän päivään. Eikai nyt kukaan okt-asukas molokkia omista? Sekajäte on nykyään poltettavaa jätettä (ollut jo monta vuotta). Roska-auto käy kippaamassa sen 240 litraisen pöntön sisuksiinsa, ja kuskaa sen polttolaitokseen.


    • luityssuisu

      Ruokaa haaskataan älyttömästi , päivän aikana havaittua : tomaatista käytetään n. puolet , pitää varoa karassa olevia myrkkyjä , pullovesi jää autoon pariksi päiväksi ja jäätyy , kerran hörpättyä vettä ei voi enää sulaneena juoda , voi olla vaikka pilalla , erikoista maustetta pitää ostaa pullollinen , seuraavan kerran kun se tulee vastaan , on kulunut jo puoli vuotta mauste saattaa olla pilalla .

    • Lasit.sekajätteeseen

      Niin.. Entäs keräyslasi? Sitä tulee niin paljon, että suurin osa ihmisten kierräyspisteisiin viemästä lasista päätyy kaatopaikalle.

    • helppoo_on

      Kierrätys on simppeliä, maitopurkit ja muu palava takkaan, metalli ja lasi keräykseen ja biojäte sekajätteeseen.

    • kusetushommaa666

      En luota jätteenkeräyssysteemiin lainkaan. Pidän sitä ihmisten kusettamisena. Jätteiden lajittelu on VAIN JA AINOASTAAN BUISNES. Jätteiden lajittelua varten tarvitaan oikein firmoja, jotka valmistavat erilaisia roskapönttöjä, tarvitaan firmoja valmistamaan roskapusseja, tarvitaan firmoja polttamaan osa roskista, tarvitaan firmoja kuljettamaan roskat tunkioille ja kaatopaikoille käsittelyyn.

      Tarvitaan firmoja ja tehtaita pakkausten valmistamiseen. Esim. ostin suklaawienerpullan, joka oli pakattu ensin yksittäispakkaukseen muovinen, sitten kaikki viisi wienerpullaa oli jälleen pakattu muovipussiin. Sitten tuo muovipussi oli vielä pakattu pahvirasiaan, jossa muovia myöskin osana. Nyt sitten minulle sanotaan, että jätteet ja siis roskat täytyy lajitella. Hyi vittu! Kyllä varmasti lajitelen, kunhan vaan pakkausten tehtailijat lopettavat ainakin vähentävät 80 % tuotannostaan ja vähentävät siis yli puolella maailman saastumista ja likaantumista ja hukkumista muoviin ja muihin vastaaviin materiaaleihin.

      Tämä saastan sikalikainen maailma sen kun likaantuu ja saastuu noiden ahneiden tehtaiden, firmojen työntäessä peräreiästään kuvottavaa sontaa mailmalle ja sitten toitotetaan että vielä lajitella se sonta. Ei onnistu viisaimmilta. Ja siks toiseks ennen kuin älykäs piipertäjä tuohon hommaan ryhtyy, vaatii hän myöskin palkan tekemästään palvelusta. Jotta silleen. Kaikkein tyhmimpiä liikemiehet kusettavat kaiken aikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      119
      5563
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      277
      2237
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      92
      1803
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1230
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1207
    6. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      154
      1133
    7. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1130
    8. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1129
    9. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1117
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      114
      1108
    Aihe