Vakuutusyhtiön outo ehto

Vtuttuuntunut

Laitan tähän erään vak-yhtiön korvauspäätöksen. Asun Aso-asunnossa(siis kuin vuokralla).. Olen keskustellut tästä tapahtuneesta vakuutus-yhtiön "asiantuntijaratkaisijan" kanssa myös puhelimessa -ja korostanut sitä, että ei minun haitta(3vk.), asumisen suhteen muutu siitä miksikään maksaako omistaja vai vakuutus-yhtiö kph-remontin, mutta vakuutus-yhtiön puolelta ladellaan samaa jargonia "meillä on tällaiset käytännöt -säännöt".. eli seuraavaa:

Tapahtumatiedot:
"Ilmoituksenne mukaan asuntonne WC-tilassa on todettu kosteusvaurio. Olette joutunut muuttamaan korjaustöiden takia pois asunnosta. Haette korvausta ylimääräisistä asumiskuluista laajan kotivakuutuksenne perusteella."

Päätös ja perustelut:
"Ylimääräisiä asumiskuluja voidaan korvata kotivakuutuksen perusteella, jos asumisen keskeytyminen aiheutuu esinevakuutuksesta korvattavissa olevan vahingon johdosta. Saamiemme selvitysten mukaan kiinteistön vakuutus ei ole korvannut vahinkotapahtumaa. Tästä syystä emme voi korvata ylimääräisiä asumiskuluja kotivakuutuksenne perusteella."

Eiköhän ole mitään instanssia, joka kumoais vakuutus-yhtiön tulkinnan-säännön-käytännön???

10

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9-6

      Mikä aiheutti kosteusvaurion?

    • ksjfglks

      Taloyhtiön vakuutusyhtiö taitaa olla velvollinen korvaamaan sun ylimääräiset asumiskulut. Sun oma kotivakuutus koskaa vain irtaimistoa. Soita isännöitsijälle.

    • Vak1.edustaja

      Vaatimuksena korvaukselle on, että tulee olla tapahtunut jonkin näköinen äkillinen vesivahinko, jotta saa korvausta asumisen keskeytymisestä. Jos tässä tapauksessa on vahinko päässyt kehittymään vuosien saatossa niin ei vakuutusyhtiö ole velvollinen korvaamaan sinulle mitään.

      • Metsäkoira

        Taloyhtiölle kuuluu kyseinen korjaus ilman muttia ja mattia!
        Taloyhtiö on aina ensijainen tälläisissä vahinkoissa korvaus ja korjaus velvollinen laatta pintaan asti, elikkäs nyt on sinua kuseteltu taloyhtiön ja vakuutusyhtiön puolesta.
        JUURI NÄIN NE KUSET::::::: VAKUUTUKSEN OTTAJIA!
        Asia kannattaa nyt laittaa vakuutusoikeuteen ensin ja odottaa vastausta,kummatkin niin taloyhtiö kuin vak yhtiökin vakuutusoikeuteen,kts netistä yhteystiedot.
        Sinullahan on oikeusturvakin "ironisesti" siinä vakuutuksessasi vai?
        Vakuutusoikeus on ainut mikä käsittelee asiasi,yleensä nämä "vakuutusyhtiöt" eivät lähde mielellään oikeuteen vaan alkavat korvaamaan, mutta periaatteessa kaikki ns vakuutusyhtiöt kieltävät korvaukset aina ja viimeiseen asti, siitä niiden elanto tuleekin ja "salaiset palkkio järjestelmät johto portaaalle".
        Tuo vak1 edustaja valehtelee sinulle nyt kirjoituksessaan ja siitä ne saavatkin palkkansa tekemättä mitään sen kummempaa!


      • V.itutus

        Samapa sama, F***ia. Ymmärrän heidän perustelut, mutten never hyväksy sitä, että he tekee päätöksen sillä perusteella, että katsotaan ensin toisen vakuutus-yhtiön antama korvauspäätös(tai korvaamatta -jättämis-päätös). Eihän ns. vahinko-tapahtumat/asumishaitat ole siitä mihinkään muuttuneet, katsotaan asiaa sitten minkä tahansa vakuutus-yhtiö -logon takaa. Prrr tätä eri instanssien valtaa Suomessa.. Jos jotain noin niinkuin yleisesti, tilanne oli toinen aikoinaan -ja mm. pankit oli vielä ihmisten, renkejä-palvelijoita. Sittemmin 70- luvun loppupuolelta -lähtien -ja oikein valtiovallan suojeluksessa annettiin muodikkaasti "globaalin käytännön mukaan" lähes vapaat kädet muuttaa pankin toimintaa siten, että se ns. isäntä eli asiakas olikin yht'äkkiä rasite, rahat tosin kelpasi -ja ihmiset pakotettiin pankki-järjestelmän asiakkaaksi, kun palkanmaksu-liikenne siirrettiin pankkien hoidettavaksi. Nyt tilanne se, että pankit on lähes sulkeneet "ovet" ihmisten eli ASIAKKAIDEN asioida siellä -ja sen kerran(ehkäpä 1-kerta vuodessa) kun tarvis käydä tiskillä asioimassa, täytyy ensin tarkistaa, onko pankkitiski yleensäkään auki joka arkipäivä.. Markkinatalous se on hyvä renki, mutta huono isäntä!


    • tuhma_firma

      P-ska firma, kun noudattaa vakuutussopimuksen ehtoja. Epäreilua.

    • Laamakuiskaaja

      "mutten never hyväksy sitä, että he tekee päätöksen sillä perusteella, että katsotaan ensin toisen vakuutus-yhtiön antama korvauspäätös(tai korvaamatta -jättämis-päätös). "

      Sekä taloyhtiön että sinun vakuutuksissa lienee ehtona että vahinko on sekä äkillinen että ennalta arvaamaton. Jos taloyhtiön vakuutusyhtiö on todennut että ehdot eivät toteudu niin sinun kotivakuutusyhtiösi tyytyy päätökseen.

      • evakko

        Taloyhtiö on isännänvastuussa kunnossapitovelvollinen. Vertaa putkiremonttiin, jossa joudut evakkoon remontin vuoksi. Sanoi vakuutusyhtiö mitä vain oikeus jaetaan rutinoidusti. Esimerkkejä on tuhansia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7170
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2547
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      104
      1992
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1538
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1079
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      990
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      959
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      863
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      729
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      718
    Aihe