keskusteltiin Kempele-nimestä ja sen taivutuksesta. Pitää olla siis Kempeleessä, Kempeleestä jne. Wikipedian mukaan maassa ei ole muita samanlaisia nimiä.
"Nimi Kempele on Suomessa ainutlaatuinen, eikä samanlaista nimeä löydy muualta. Ennen vakiintumistaan nykyiseen kirjoitusasuun paikan nimi on esiintynyt eri variaatioina kartoissa ja muissa asiakirjoissa: Kembele, Kembelä, Kämbele, Kämbelä, Kiembele sekä Kiemböle. Sanan alkuperä on ilmeisesti saamen kielen sanassa gaeppel, joka tarkoittaa hylkeen etujalkaa. Kempe voi myös viitata skandinaaviseen tai alasaksilaiseen vaikutukseen."
Joku noissa keskusteluketjuissa hoksasi, että onhan sentään Simpele. Simpele oli itsenäisenä kuntana 50 vuotta ja on nykyisin Rautjärven kunnan keskustaajama:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Simpele
Wiki ei puhu mitään Simpele-nimen alkuperästä.
Voitaisiinkohan sen verran kunnioittaa maamme alkuperäiskansoja että Kempeleen nimi muutettaisiin muotoon Gaeppel?
Kempele ja Simpele
Tässä_hiljattain
1
568
Vastaukset
- Anonyymi
Kempele on lähellä suomen sanaa kömpelö, ja karjalan vastaavaa sanaa kämpelä, sekä sen useat liitännäiset kuten "kämppi" ( = länkisäärinen; raihnainen ihminen).
Ja toisaalta, on olemassa ainakin eräs Karjalassa säilynyt maaston nimitys, "kemppu", tarkittaa "korkea saareke suossa tahi metsässä".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi663276Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj903066SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1773008- 1362385
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä412366Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2052211Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361724Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi521688Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön4001673- 1001185