Kolmen kuuakauden helvetti.

Väsyttää

Hei. Minulle annettiin paniikkihäiriö diagnoosi elokuun alussa. Sen jälkeen sain Opamox 15 MG tueksi. Söin niitä ja olo välillä helpottui. Oli ihan helppo olla. Sain jopa olon niin hyviin kuseihin että pääsin viihtelle ja irti opamoxista. Kuitenkin psykiatri määräsi cipraleksit aloitettaviksi. Sivuoireet olivat kamalia. Eikä helpottaneet millään. Lääke lopetettiin ja vaihdettiin Velnafaxiiniin. Joka ei aiheuttanut niin kovia sivuoireita. Mutta ei myöskään auttanut itse ongelmaan. Opamoxia sai syödä kun karkkia. Nyt kun haluaisin lopettaa kaikki lääkkeet ei sitä pidetä hyvänä vaihtoehtona. Epäilen itselleni vahvasti Feokromosytoomaa mutta sitä ei tunnuta ottavan vakavasti koska verenpaineeni eivät ole erityisen koholla. Opamox on näin pitkäaikaisen käytön takia menettänyt tehon eikä enää toimi kuin pitäisi. Olen aika loppu.

2

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • venom1

      Vaihda vahvempaan bentsoon. opamox on miedoin rauhoittava.

    • artsi673

      Mulla meni ihan samalla tavalla:

      paniikkihäiriö/ahdistus todettiin 2013
      ensin opamox ja sit citalopram=cipralex=seepram
      opamox tehos heti, mut citalopramin jouduin lopettamaan
      venlafax sopi paremmin ja auttoi melko mukavasti
      työpaineita vähennettiin, liikuntaa ja sos.kanssakäymistä lisättiin
      alkoi paraneminen 2014
      kesän 2014 aikana lopetin venlafaxin
      nyt oon lähes täydellisessä kunnossa ilman lääkitystä

      Eli syyn selvittäminen(työpaineet), liikunta, sos.kanssakäyminen, ruokavalio ja venlafax olivat ratkaisu mulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      159
      10961
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6232
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      170
      5577
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      84
      5484
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      166
      4435
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      76
      4366
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      39
      3846
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      53
      3840
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      17
      3504
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      85
      3100
    Aihe