Pelkään pahoin, että kohta Suomessa kaduille tulee Ranskan mallin mukaisesti sotilaita. Ammattitaidon ja osaamisen kannalta sekin on parempi kuin tehtävien jakaminen siviileille täydennyspoliisijärjestelmän kautta, Suhonen kirjoittaa.
- Jälleen kerran Suomi herää liian myöhään. Hallituksen ja eduskunnan on turha sanoa, etteikö olisi varoitettu, Suhonen toteaa.
Mitä sanoo Sipilä
- Jälleen kerran Suomi herää liian myöhään. Hallituksen ja eduskunnan on turha sanoa, etteikö olisi varoitettu, Suhonen toteaa.
Mitä sanoo Sipilä
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sipilä einyt jouda sanomaan kuin että pakkovangit tulee kaikista palkkalaisssta, Lyly sanoi että 8 % nousu, Sipiläkään vaadi kuin 5 % loikkaa tuottavuuteen, seheä tarkoittaa mökkiläiselle palakan nousua ja rahan huumaa
juuri nyt; korjaus, Armoitettu VM Stubbi sanoi tänään, että 5+5+5% loikka on otettavana, /(työn tekee "pakkovangit!(oma tulkintani)
Sivilipalvelusmiehet on koulutettu juuri tämänmuotoisiin humanitäärisiin tehtäviin. Heille velvoite turvata MAMUjien turvallisuus ja valvonta VOK:ssa.
tarkottako tuo VOK; valtion omassa kusessa?