Hallitus on näyttänyt, mitä se on. Toivottavasti edes AY-liike pistää sen verran hanttiin vaikka yleislakolla, että saadaan äkkiä uudet vaalit. Katsotaan , mikä on SSS:n (Sippi & Stuppi & Sika) kannatus tällaisen alkusoiton ja vaalivaleiden jälkeen.
Uudet vaalit!
Köyhä_piru
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tässä asiat jotka vaikuttivat täysin toimintakyvyttömän hallituksen syntyyn.
1- Henkilönä Sipilä on "pukki kaalimaan vartijana".
Suomen kansa äänesti mutu-tuntumalla keskustaa, kun vaalimainoksissa kehuttiin kepua ja Sipilää. Todellista oikea oppista kansan valistusta äänestämis tilanteessa ei tehnyt kukaan. Vaikeahan sitä mökin mummojen- ja pappojen on tietääkkään, että ketä äänestää kun kukaan ei kerro heille tosiasiota. Ei muuta kuin roiskaistiin sitten keskivaiheille elikkä annettiin pukille kaalimaan vartiointi-pesti.
2- Sipilähän sitten vielä lisäsi äärioikeiston valtaa valitsemalla Aleksander Stubin.
Siinä tuli Suomen kannalta paha moka. SDP:n Antti Rinne olisi ollut ainoa ja oikea valinta.
Uusi äänestys kierros näyttäisi nyt sitten sen, että onko kansa tullut yhtään viisaammaksi. Epäilen ainakin henkilöiden muuttuvan hallituksessa silloin.
Ylipäätäänsä pitäisi kansalla olla mahdollisuus useammin äänestää hallituksen ministereiden luottamuksesta / luottamuspulasta.
Vaalit eivät merkitse mitään. Vaalikarja äänestää kumminkin nämä samat vatuloijat jatkoon.
Suomeen on saatava samanlainen vaalisysteemi kuin Ruotsissa. Siellä on käytössä ns. listavaalit. Puolueet esittelevät sitovasti etukäteen tulevan vaaliohjelman. Kansa valitsee sitten, mitä ohjelmaa se kannattaa. Ohjelmaa ei voi mennä muuttamaan vaalien jälkeen päinvastaiseksi. Meidän systeemimme perusruu valehteluun. Nyt se on taas kerran nähty.
Listavaalisysteemissä ei isolla rahalla pääse sisään joku ääniharava, jolla on rahaa satojatuhansia sijoitettavaksi kampanjaan tai sitten taustaryhmien maksamiin vaalitukiin. Hulabaloo menettäisi merkityksensä. Pysyttäisiin tiukasti asioissa, eikä jossain mielikuvissa, joita mainonnalla luodaan.
Kuka vastustaa tällaista systeemiä? Kysyn nyt puolueilta:
Nimetkää puolue ja vastatkaa kysymykseen; vastustan 1. kyllä 2. en
Perustelkaa!
Eduskunnan kysetunti alkaa tänään 3.12.2015 klo 16.00.
Vastatkaa siellä tähän kysymykseen. Luette varmasti näitä sivuja. Ilman niitä, olette allikossa.
Vastatkaa nyt yllä olevaan kysymykseen!!
Oppositiolle on annettava nyt mahdollisuus ! . Vaatikaamme yhdessä uusia vaaleja ! .
Uudet vaalithallitus kumoon
SUOMALAISTEN HERÄTTÄVÄ
YLEISLAKKO MAAN PITÄÄ SEISAHTUA!!
HALLITUS MEINAA REPIÄ DUUNARIN SELKÄNAHASTA PARTALASTEN VIIDEN TÄHDEN TÄYSIHOIDOT! Näihin talkoisiin,orjatyöhön en ryhdy! KUKA PARTALAPSET KUTSUI JA PÄÄSTI RAJOJEN YLI,MAKSAKOON SEKÄ VASTATKOON MAANPETTURUUDESTA!
tämä läskimöykky Sika Soini lihoo vaan
Kohta pitää rekkaauto hommata kuljetukseen
S=Lesta
S=Luihu
S=Sika
Onko näissä päättäjissä MIESTÄ ja MUNAA vastata teoistaan ?????? Ne tai se päättäjistä, joka tuntee piston omassatunnossaan, eroaa tehtävästään oma-aloitteisesti, ja antaa vetovastuun viisaammille.
Loputon mokailu ei käy päinsä missään työtehtävässä Suomessa.
Irti EU:Sta. Rajat kiinni.
Suomen kansa ei ole valtuuttanut yhtäkään ministeriä leikkimään itsevaltiasta.