Kuljetuksetkin voidaan ulkoistaa !

AKT ajaa Suomen suohon ja saa aikaan työpaikkojen vähenemisen loppupelissä. Muistuttaa paperiliittoa, joka härskisti ajoi korotuksia vuodesta toiseen kunnes työnantajien mitta tuli täyteen ja tehtaat siirrettiin ulkomaille. Ahneella on se kuuluisa paskanen loppu! AKT on siis syypää pakkolakeihin, kun ei suostu joustamaan tässä vaikeassa tilanteessa ja luopumaan osasta etuja. Herää kysymys, kenen etuja siellä liitossa ajetaan, ei ainakaan työntekijöiden! Herätkää nyt vihdoin AKT!
15101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ja kenelle voitaisiin ulkoistaa? Venäläisille rekkakuskeille? Vai upeille uusille maahanmuuttajille, jotka kantavat pommeja mukaan jopa Utsjoelle asti.

Äänestä
  • Muiden EU-maiden rekkafirmat ovat realistisempi vaihtoehto kuin venäläiset rekkafirmat.

    Äänestä

  • rekat on jo valmiiksi satamissa..

    Äänestä

  • saa vieläpä viinaa ja viagraa sopuhintaan, palvelu pelaa..

    Äänestä

Kuka italialainen, ranskalainen, unkarilainen tai muu keski-eurooppalainen lähtisi ajelemaan rekkoja tänne pohjoiseen napapiirin tienoille omituisten suomalaisten joukkoon.

Äänestä
  • Johan täällä häärii Virolaisia ja Venäläisi'ä rekkoja. AInakin yksi Puolalainen rekkafirma. Nyt on tullut uusi Keski-Eurooppalainen pakettijalkelufirma joka toimii Keskon kauppiaiden tiloissa...Jakaa Keskon tavarat ja samalla muidenkin paketit lähimpään Keskon myymälään.

    Äänestä

  • vain pieni lainmuutos niin pyörät pyörii..

    Äänestä

Virolainen, Latvialainen ja Venäläinen - siinä vaihtoehdot ulkoistukseen. Mikään noista ei halpahintaisena ole oikein luotettava, eivätkä ainakaan sisäisessä liikenteessä sen halvemmalla ajaa voisi, mikäli kalustossa noudatettaisiin asiakakkaiden vaatimuksia ja ajoaikalakia.

Äänestä
  • Puolalaiset tahallasi ?

    Äänestä

  • Unohditko kirjoitti:

    Puolalaiset tahallasi ?

    No niinpä, puolalaiset kuskit liittyisivät AKT jäseniksi heti. Voi voi teitä, nielkää nyt vaan tappionne.

    Äänestä

  • hulluja olisivat niin Romanialaiset painaa pitkää päivää..

    Äänestä

Ja turvallisuus maanteillämme paranee.

Äänestä
  • AKT pitää työläisten puolta. muut liitot toimii EK,n hyväksi.

    Äänestä

  • pitämistä sellainen on kun työpaikat ajetaan ulkomaille ?

    Äänestä

  • Mitäpuolen kirjoitti:

    pitämistä sellainen on kun työpaikat ajetaan ulkomaille ?

    Tuo pitää paikkaansa vain niiltä osin, kun jatketaan tätä epätervettä monopolisiajatusta ja ihannoidaan "suuruutta". Pienet ja keskisuuret yritykset eivät esimerkiksi ole kovinkaan ihastuneita tätän "palveluiden" keskittämiseen, joka mahdollistaa ja tekee oikeastaan pakolliseksi suurten kansaivälisten yritysten vyörymisen maahan - ja kilpailun poistumisen.
    Se ei siis ole AKT joka ajaa työpaikkoja ulkomaille, vaan suurten yritysten omistajien ja heidän omistamiensa politikkojen tekosia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Hyvämuistaa kirjoitti:

AKT ajaa Suomen suohon ja saa aikaan työpaikkojen vähenemisen loppupelissä. Muistuttaa paperiliittoa, joka härskisti ajoi korotuksia vuodesta toiseen kunnes työnantajien mitta tuli täyteen ja tehtaat siirrettiin ulkomaille. Ahneella on se kuuluisa paskanen loppu! AKT on siis syypää pakkolakeihin, kun ei suostu joustamaan tässä vaikeassa tilanteessa ja luopumaan osasta etuja. Herää kysymys, kenen etuja siellä liitossa ajetaan, ei ainakaan työntekijöiden! Herätkää nyt vihdoin AKT!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu