Juha Sipilä - pääministeri Jumalan armosta

A_R_Mollinen

Eihän_Juha
3.12.2015 2:00
UUSI
Sipilä mikään maanpetturi ole. Pois tuommoiset puheetkin. Hänhän on Suomen pääministeri. Meillä ei ole pitkään aikaan ollut näin osaavaa ja energistä pääministeriä.

Kuvitelkaapa: Kuka paremmin soveltuisi pääministeriksi? Ei kai kukaan tosissaan kuvittele, että esimerkiksi Antti Rinne joskus olisi Suomen pääministeri.

Virheitähän meille kaikille sattuu. Käsi ylös ne, jotka eivät ole koskaan elämässään tehneet virheitä! Enintään kosmeettinen merkitys oli sillä, että Juha Sipilä lupasi Kempeleen talonsa turvapaikanhakijoille. Minullakin on tyhjä talo Pohjanmaalla, 10 km kaupungista ja 10 km lähimmästä vireästä kirkonkylästä. Hövelisti lupasin sen syksyllä turvapaikanhakijoiden majoitustilaksi. Media ei noteerannut tarjoistani millään tavalla.

Juha Sipilän osana nyt on vain olla pääministerinä sellaisena aikana, jolloin on ilmennyt näitä ennalta arvaamattomia ongelmia. Eihän kukaan - Ei Juha Sipiläkään! - voinut aavistaa, että aseettomat viholliset valloittaisivat maan ja melko nopealla aikataululla tuhoaisivat sen raiskattuaan ensin lapsemme. Sen Juha Sipilä tiesi, että maamme talous on kuralla, koska SDP on särkenyt melkein kaiken viimeisen kymmenen vuoden aikana. Juha Sipilä yrittää korjata edes jotakin tuosta rikkirevitystä, mutta vaikeaa se on, kun puoli kansaa omaa parastaan ymmärtämättä haluaa suoraan suden suuhun.

Meitä on paljon, jotka tuemme pääministeri Juha Sipilää. Eihän hän edes olisi pääministerin. ellei Jumala olisi hänelle tätä asemaa suonut.

0

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

        https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
        Maailman menoa
        90
        5489
      2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

        Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
        Maailman menoa
        55
        3647
      3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

        Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
        Maailman menoa
        61
        3005
      4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

        Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
        Maailman menoa
        46
        2201
      5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

        🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
        Ikävä
        61
        1976
      6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

        Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
        Maailman menoa
        298
        1889
      7. Miksi pitäisit enemmän

        Minusta kuin siitä toisesta?
        Ikävä
        47
        1616
      8. Mitä meidän välillä

        Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
        Ikävä
        96
        1511
      9. Tämmönen höpsö

        Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
        Suhteet
        44
        1397
      10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

        p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
        Tuusniemi
        9
        1363
      Aihe