Uuden Opel Astra IntelliLux LED Matrix -ajovalot?

VältänLedejä

Puhutaan paljon noista LED-ajovaloista, mutta entä mitä mahtaa kustantaa valojen korjaus jos sattuvat pimenemään eli valot olisi uusittava?
On uusittava koko valoumpio ja se maksaa asennettuna varmaan lähemmäs tonnin (Mersussa LED-valoumpio n. 2 000€) On "lampun vaihdoksi" aika kallista. LED-valot ovat vielä välivaihe kehityksessä.
Taitaa olla järkevämpi valita halogeenivalot jos ovat saatavilla!

9

3773

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • firmanpiikkii

      Näin se on hauska hinta varaosilla!

    • matrixled

      Ajele sitten vaan vanhanaikaisilla taskulampuilla. Jos on varaa uuteen "autoon" on myös varaa kunnon valoihin.

      • onkoVertailtu

        Onko ne paremmat kuin halogeenit. Usein on ollut niin, että halogeenit on paremmat ja samalla huomattavasti edullisemmat.


    • Ei_kiitos

      Kun ajetaan lähes 100% valaistuilla teillä, ei ole mitään järkeä ottaa tuollaista kustannusrasitetta autoon. Kuka ostaa käytettynä ledvaloauton? Ei kukaan.

      • biiemdabljuu

        Ei muuten oteta edes 2004-mallin bemaria enää vaihdossa, koska toinen Xenon-umpio on vaihtorajalla. Tai otettiin se kun kiersin niin kauan, että eräs myyjä ei huomannut siinä olevan xenonit.


      • olismakeet

        Saisivat kiinalaiset tehdä joka merkkiin led tarvike umpiot, halavalla!


    • rtdfg4rtt

      No hyvä jos saa edes rahalla, 2005 malliseen Opeliin kun ei löydy enää valoja ollenkaan.

    • Fdfdx

      kyllähän nuo vanhempien mallienkin mukautuvat ajovalot kustantaa yli 700e jos tulee jtn vikoja..

    • sdasd45

      Niin ja kannatta ottaa veivattavat ikkunat, sähköikkunat on paljon kalliimpi korjata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4357
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4179
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      41
      4090
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      65
      3937
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3374
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3259
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3231
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1592
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1130
    Aihe