Olette saaneet Ruotsin talouden nousemaan varojensiirrolla Suomesta. Vieläkö täältä löytyisi omaisuutta, jonka voisitte siirtää ruotsalaisomistukseen?
Hyvin menee surut
Kaikkimenee
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Voi pyhä yksinkertaisuus. Ai, että on Ruotsi noussut meidän varojen avulla. Ovat vain tehneet kuulkaa fiksuja päätöksiä kilpailukyvyn suhteen esim. Ensimmäinen sairaspäiviä omalla vastuulla jo 90 - luvulla ihan ilman huutoa!
Jaa että sairaslomista se olikin kiinni. Taidat olla varsinainen nero. Ruotsissa myös keskipalkat ovat korkeammat joten samalla periaattella ruotsissa ei pitäisi olla ollenkaan kilpailukykyä.
Netti fennojen taloustieteiden aivotrusti on taas ollut vauhdissa näköjään!
Jo pelkkä kielipolitiikkamme hyödyttää Ruotsia valtavasti, muista Ruotsia suosivista politiikoistamme puhumattakaan. Sama kun siirtäisimme suoraan miljardeja euroja valtion budjetistamme Ruotsin valtion budjettiin.
Kielitaito on siis pahasta. Fennon logiikalla ei saisi osata englantiakaan, koska silloin lähetettäisiin miljardikaupalla euroja eglanninkielisiin maihin.
Fennon logiikka on todella omituista. Tala poaneskelee notta hiki lentää vaikka ei saa edes seisomaan ja edelleen Suomen talousluvut painuvat pohjamutiin, Ja Tala on ihmeissään!!!
Svekotoopelle ruotsin taito on yhtä kuin kielitaito!!?? ;-)
Kuten muukin logiikka on tuokin täysin pielessä. Kyse on siitä, että riikit voivat toimia pahimmassa kilpailijamaassaan omalla kielellä, mutta suomalaiset eivät!
Jokainen vähänkin fiksu tajuaa, millainen valtava kilpailuetu on toisella maalla suhteessa toiseen.
Ja kyse ei ole vain kielipolitiikasta! Myös talous- ja ulkopolitiikassa svekopäättäjät suosivat Ruotsia. Ruotsi ei koskaan Suomea. Sekin on rahassa mitattavaa.
Suomalaisten kannattaa Ruotsin sijaan panostaa suhteisiin Venäjän kanssa. Putin on vallassa vielä pitkään. Ruotsi on pilannut maansa ja joutuu laskuralle. Venäjä aloittaa voimakkaan raloudellisen nousun.
Onhan selvä fakta, että RKP ja kokoomus on myynyt Suomen omaisuuden Ruotsille. Teliasonera, Rautaruukki, Värtsilä, Wattenfall ja nyt on menossa valtion metsien myynti. Kohta ei ole edes metsien suojelualueita, kun niiden puut rahdataan Ruotsiin.