Tulen muuttamaan Hämeenlinnaan tässä puolenvuoden sisässä ja olenkin nyt pohtinut, että mistä sielä voisi saada kavereita? Aluetta minne muutan en vielä tiedä, mutta en kylä haluis jäädä kotiinkaan kököttämään :).
Mistä Hämeenlinnassa saa kavereita?
Napsu25
18442
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Aloita jostain itseäsi kiinnostavasta harrastuksesta.
Jep. Olin sanomassa samaa. Harrastuksien kautta usein löytyy
Lammin VOK:sta löydät aina avoimesti ja ilon kautta hyvän ystävän.
Mä oon asunut täällä yli 20 vuotta, enkä oo saanu kavereita. Et jos keksit, niin vinkkaa mullekin.
Riippuu iästä ja sukupuolesta ja harrastuksista. Jos vsikka pidät kuntoilusta, mene säännöllisesti viikottain samaan aikaan jumppaan ja salille, ja pian sinulla on jonkinlaisia tuttuja. Hämylinnassa täytyy itse alkaa puhua, hämäläiset ovat ihan mukavia tuttujen kesken mutta harvemmin tekevät aloitetta.
Ensin sinun tulee oppia käsitteet. Esim tietää missä on Kuiva Silta, Vanha Perunatehdas, OTK, Vaneritehdas ja ravirata.
jos nainen haluan ystävä vaimo. soita minun iphon.
jos mies anna raha tai kurku leikataan.
olen ystävällinen
kiitos suomi rakastan 14v ystävä
Joo noita harrastuksia olenkin jo pohtinut ja Vanajaveden Opistolla näyttäis ainakin olevan erilaista kurssitarjontaa harrastusmielessä. Facebookissa oli yllättävän vähän mitään Hämeenlinnaan liittyviä ryhmiä (tai en vaan löytänyt). Voin kyllä koittaa ilmotella jos jotain hyviä tapoja saada kaveri ilmaantuu :).
Koittakaa pitää tää jooko asiallisena ketjuna ilman trolleja, vaikka tää palsta näemmä on niitä pullollaan. Joten Jasiskomessiin ja Sahid menkää itseenne, mieluusti pää edellä B -rapun kautta :D.
Pitiks tää pitää asiallisena?
No juu kyl miä sitä toivosin. Mitä saat siitä jos tuut häiriköimään toisen kerjuun? Ihan mielenkiinnosta jo kysyn :)
Oletko MylläriHassinen, kun kavereita kyselet, myllärillä on niitä nykyään aika vähän!
En ole. Enkä kyllä omista moottoripyörääkään.
Jos olet nuori mies niin opettele tanssimaan. Satulinna Hattulassa (pikkumatkan päässä) on pullollaan nuoria kauniita tanssinhaluisia naisia tiettyinä iltoina viikonloppuna. Kesällä tanssilavat hiukan pidemmällä mutta onhan kelitkin hyvät ajella.
Tosin pitää pikkusen osata foxia ja fuskua esim.
http://anttitormanen.com/hameenlinna
https://www.youtube.com/watch?v=QY-yly23dWw
Tanssi, maailman hauskin ja sexikkäin liikuntamuoto.
Hämeenlinnalaiset ovat aivan urpoa porukkaa. Niistä ei saa kavereita, eikä oikeastaan edes kannata kavereita ottaakaan. Monessa kaupungissa olen asunut ja Hämeenlinnalaiset ovat Turun jälkeen urpointa porukkaa. Paska kaupunki ja siksi en siellä enää asukkaan.
No juu tuo pitää kyllä niin paikkaansa.
No eikös tän asian vois sitten kääntää sillai että missä Hämeenlinnassa on ne urpoista urpoimmat eli mistä EI kannata hankkia kavereita? :D Ilmeisesti kun niitä ihmiset tuntuu enempi tietävän kuin paikkoja mistä kavereita saa niin sitten voi seuloa ainakin ne pois listalta.
Hämeenlinnan seudun Setlementissä tapaa paikallisia ja maahanmuuttajia. Paljon ystävällisen tuntuisia ihmisiä on muuallakin Kumppanuustalolla. Esimerkiksi Keskusteluklubi ma-to puolen päivän jälkeen saattaisi olla kiinnostava maassamuuttajalle. http://www.hmlsetlementti.net/
Kumppanuustalo on täynnä suomalaisia narsistiluusereita, jotka touhuavat ns. auttamassa "vähempiosaisia" ja järjestävät juuri jotain "aktiivista toimintaa" LUE: kerjäävät kaupungilta elantonsa järjestämällä toimintaa, missä suunnilleen kertovat itse itsestään ja elämästään, hyvä ettei katsella valokuvia ja kyykyttävät työttömiä samalla. Keskelle kaupunkia on syntynyt yhteiskunnan tuella eräänlainen nykyaikainen itseään muita paremmiksi ihmisiksi luulevien työttömyysluottovankien johtama työttömien pakkotyöpäiväkerho. Samalla ollaan rentoja mutta samalla tungetaan poissaoloselvityslappua varsinkin kantasuomalaisen eteen. No, siitähän maksetaan palkkaa että jututtaa ja alistaa käytännössä työttömänä toista työtöntä, vaikkei se mitään kellekään tuotakaan. kaupungille tulisi halvemmaksi jos kumppanuustalo purettaisiin.