Fennia Vastuuton vakuuttaja

Vastuutonvakuutaja

Kertomus kuinka FENNA vastuuvakuutajana murskaa viattoman ihmisen.
Mikäli samanlainen käyttäytyminen tapahtuisi työyhteisössä, täyttäisi se työsuojelurikoksen tunnusmerkit.
Tarinan opetus tulee olemaan. Mikäli urakoitsijasi tai palveluntuottajasi vastuuvakuuttaja on FENNIA, vaihda urakoitsijaa tai vaadi häneltä pankkitakaus vahinkojen varalle!
Fennialta korvausta et tule saamaan, ilman vuosien taistelua ja satojen tuntien ilmaista työtä!

Blogi sisältää myös ohjeita, kuinka voit vaikuttaa itse asioihin valitsemalla oikein.

https://fenniasite.wordpress.com/2015/11/05/mista-kaikki-alkoi-2013/

3

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinpä_niin

      Tuosta aloituksesta ei käy ilmi, mitä oikeasti on tapahtunut, mutta linnkien takaa selviää ainakin se, että aloittajalla on täysin väärä käsitys vastuuvakuutuksesta. Vastuuvakuutuksen vakuutettu on nimittäin se ap:n valitsema sähköfirma EIKÄ ap eli sen firman asiakas. Vastuuvakuutus otetaan vakuutetun (siis sen firman) vahingonkorvausvastuun varalle. Ongelmia tietysti syntyy, jos se firma kiistää korvausvastuunsa, väittää esim. tehneensä hommat ammattitaitoisesti ja huolellisesti niin kuin pitikin ja että ongelma on aiheutunut jostakin muusta kuin heidän tekemisistään. Vahingonkorvausta vaativan - siis tässä tapauksessa ap:n - pitäisi siinä tapauksessa kyetä esittämään uskottava selvitys siitä, että ko. firma vastoin väit3ettään on toiminut taitamattomasti/huolimattomasti ja on siten lain mukaan vahingonkorvausvastuussa. Riidanalaisissa ja epäselvissä tapauksissa tämä voi edellyttää oikeudenkäyntiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2160
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      182
      1948
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1362
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1160
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      972
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      919
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      869
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      44
      855
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      802
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      701
    Aihe