Vanhoillislestadiolainen kahvihetki tässä:

"EEVA: Isä ja äiti saattoivat kahvitella vieraiden kanssa kaikessa rauhassa alakerrassa samaan aikaan kun tämä raiskasi mua yläkerran vessassa.

Että miksi ne ei tulleet, vaikka mä huusin suoraa huutoa!" (Haastattelu 10, kevät 2011)

(Johanna Hurtig: Taivaan taimet, Uskonnollinen yhteisöllisyys ja väkivalta, Hansaprint Oy, Vantaa 2013) (s. 181)
21132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Vanhoillislestadiolaisissa perheissä on yleensä 10-20 lasta ja ehkäisy on kiellettyä.

Ei se haittaa, jos joku lapsista kuolee tai joku raiskataan henkisesti kuolleeksi. Ensi vuonna syntyy uusi lapsi tilalle.

JuhlaMokka ja korvapuusti maistuu...

Äänestä

Olet Melperi alas vajonna sinne pimeyven kuoppahan.

Äänestä
  • Onneksi yläkerran vessassa pientä vl-tyttöä raiskannut vanhoillislestadiolainen mies kulkee pystypäin ja vl-kunniankruunu päässään.

    Liekö tänä päivänä peräti vl-puhujaveli.

    Äänestä

  • vl_osaa_RAISKATA kirjoitti:

    Onneksi yläkerran vessassa pientä vl-tyttöä raiskannut vanhoillislestadiolainen mies kulkee pystypäin ja vl-kunniankruunu päässään.

    Liekö tänä päivänä peräti vl-puhujaveli.

    Ovat varmaan hissunkissun nykyisestä matutulvasta, kun ne ovat kuin uskonveljiä. Samat elkeet!

    Äänestä

Kyseessä on varmaaankin ilkeän petkuttajan kirjoittama romaanii!

Äänestä
  • Kyseinen kirja on tohtori Johanna Hurtigin tutkimus pedofiliasta vanhoillislestadiolaisen herätysliikkeen piirissä.

    Tohtori Johanna Hurtig on yksi arvostetuimmista erilaisen seksuaalisen väkivallan tutkijoista Suomessa.

    Johanna Hurtig toteaa pedofiliasta vanhoillislestadiolaisuudessa:

    "Yksittäistapauksista ei kuitenkaan voida puhua enää siinä vaiheessa, kun uhreja on satoja, todennäköisesti tuhansia, tapaukset sijoittuvat koko maahan, kymmenille eri paikkakunnille, toisistaan erillisiin sukuihin, ja kun kokemuksista ja ratkaisuyrityksistä voi tavoittaa useitayhteisöön ja sen edustamaan uskoon liittyviä pulmakohtia." (s. 110-111)

    (Johanna Hurtig: Taivaan taimet, Uskonnollinen yhteisöllisyys ja väkivalta, Hansaprint Oy, Vantaa 2013)

    &&&&&&&&&&&&&

    Tottakai sinä vanhoillislestadiolainen KÄHMY pidät tohtori Hurtigin arvostettua tutkimusta "romaanina" ja Hurtigia itseään "petkuttajana".

    Näinhän teidän vl-pedofilian puolustajien pitää tehdä!

    Äänestä

  • Kyllä vanhoillislestadiolainen "erttkkl" satavarmasti tiesi, kuka on Johanna Hurtig ja että kyseessä oli akateeminen tutkimus.

    Mutta normaalina KIERONA ja VALEHTELEVANA vanhoillislestadiolaisena hän yritti kääntää MUSTAN VALKOISEKSI = häivyttää lukijoiden silmistä valtavaa vanhoillislestadiolaista PEDOFILIAA.

    On järkyttävää havaita, miten törkeitä vl-pedofilian puolustajia ja pohjimmiltaan EPÄREHELLISIÄ ihmisiä vanhoillislestadiolaiset ovat!

    Äänestä

  • Edellä 2 hyvää kommenttia vanhoillislestadiolaisista.

    Äänestä

  • UPDATE_11162438 kirjoitti:

    Kyllä vanhoillislestadiolainen "erttkkl" satavarmasti tiesi, kuka on Johanna Hurtig ja että kyseessä oli akateeminen tutkimus.

    Mutta normaalina KIERONA ja VALEHTELEVANA vanhoillislestadiolaisena hän yritti kääntää MUSTAN VALKOISEKSI = häivyttää lukijoiden silmistä valtavaa vanhoillislestadiolaista PEDOFILIAA.

    On järkyttävää havaita, miten törkeitä vl-pedofilian puolustajia ja pohjimmiltaan EPÄREHELLISIÄ ihmisiä vanhoillislestadiolaiset ovat!

    Tottakai erttkkl tiesi. Edustaa normi-vanhoillislestadiolaista = valehtelee suut ja silmät täyteen.

    Äänestä

  • karua_mutta_totta kirjoitti:

    Tottakai erttkkl tiesi. Edustaa normi-vanhoillislestadiolaista = valehtelee suut ja silmät täyteen.

    Ei lisättävää.

    Äänestä

Nostetaan #ilkeää petkuttajaa#.

Äänestä
  • reppanaa enää voi nostaa, se on helvetin oma

    Äänestä

Lestadiolaisuus on yhtä karmea uskomus kuin isis tai al gaida tai isis. tutustuin siihen aikoinaan

Äänestä
  • Vanhoillislestadiolaisuus ja islam = kuin 2 marjaa.

    Molemmat vääristelevät Raamattua, pitävät naisia toisarvoisina ihmisinä - vanhoillislestadiolaiset pitävät naisia pelkkinä panomattoina ja synnytyskoneina; muslimit pitävät naista koiraa alemman tasoisena.

    Varokaa noita molempia!

    Äänestä

Tuossahan kirjassa ei ole kuin sana sanaa vastaan.Ihan kuin joku panisi pikkutyttöä keskellä kahvinjuonnin."Kaadatko lisää kahvia niin käyn tuolla ylhäällä naimassa tytärtäsi" joo .mee vaan täyttääkin huomenna jo 10 vuotta." .Mistä tahansa voisi kirjoittaa tuollaisen keksityn kirja kun lähteitä ei tarvi paljastaa ja saisi hyvin rahaa

Äänestä
  • Kyynel oikein vierähti silmäkulmasta, kun veli niin kauniisti puolusti maailman ainoiden oikeiden uskovaisten eli vanhoillislestadiolaisten pedofiliaa.

    Äänestä

On lottovoitto pienelle tytölle syntyä isänsä raiskattavaksi vanhoillislestadiolaiseen perheeseen.

Vai onko?

Äänestä
  • höh Riippuu tykkääkö isin tikkarista.VL-miehillä on usein iso kyrpä jota on syytä pitää kasvatusvälineenä höh

    Äänestä

  • HÖHHÖTTELIJÄLAHDESTA kirjoitti:

    höh Riippuu tykkääkö isin tikkarista.VL-miehillä on usein iso kyrpä jota on syytä pitää kasvatusvälineenä höh

    Ainakin korvakorusynti on vl-perheissä tapana kitkeä pois isin munalla nuorista vl-tyttäristä.

    Äänestä

Tyttärelle on parempi opettaa antaa kuin ottaa
vanha lestadiolainen sanonta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vl-lapsen_kohtalo kirjoitti:

"EEVA: Isä ja äiti saattoivat kahvitella vieraiden kanssa kaikessa rauhassa alakerrassa samaan aikaan kun tämä raiskasi mua yläkerran vessassa.

Että miksi ne ei tulleet, vaikka mä huusin suoraa huutoa!" (Haastattelu 10, kevät 2011)

(Johanna Hurtig: Taivaan taimet, Uskonnollinen yhteisöllisyys ja väkivalta, Hansaprint Oy, Vantaa 2013) (s. 181)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu