Suomenhevonen itsenäisenä rotuna on kuoleva sukupuuttoon. Hevosten määrän /pieneneminen ja jo maatalouden muutokset ovat olleet varsinainen niitti rodun tuhoutumiseeen. Tätiämmien ratsuleikit eikä Pappatunturiluokat raveissa ole rodunpelastajaksi. Eikö voisi jo kerralla lopettaa tämä rotu joka ei tähän päivään enää kuulu kuin historiallisena reliikkinä. Voitaisiin suunnata nekin varat jaloihin ratsuihin ja oikeisiin / nopeisiin juoksiijoihin.
Hyvästi suomenhevonen
16
1507
Vastaukset
- ipanan
No harmi! Mellä on kaksi suomenhevosta. Toinen on 3 vanha ja toinen 18. Niiden nimet ovat Votku ja Kapris. NE ON NIIN SÖPÖJÄ!!!!!
- Anonyymi
suomenhevosilla on yleistynyt kesäihottuma. harva hevonen syö enää puhdasta kauraa. kauraa voi syödä, mutta se ei ole puhdasta. seassa on jotain muuta tai on käsitelty. Vallun nuoruudessa oli toisin. silloin kaura oli kauraa. tosin Vallu ei ollut suokki.
nim. exhevostelija
- ipanan
ja toisella on ähky, se on eläisairaalassa
- 1ssu
suomenhevosia on paljon enemmän kuin 1980-luvulla ja 1990-luvun alussa! vaikka ymmärrän huolesi ja pelkosi rodun häviämisestä.ratsupuolella suokkeja on kuitenkin yhä enemmän ja uskonkin että ratsastusharrastuksen ansiosta rotu onkin säästynyt sukupuutolta.jos se olisi vain ravi ja työhevonen, rotu olisi hävinnyt jo 1980-luvun lopussa tai 1990-luvun alussa.ja eikö vieskerillä ollut jo yli 1000 jälkeläistä?ymmärrän huolesi rodun tulevaisuudesta.
- 1ssu
suomenhevonen meinasi hävitä jo 1980-luvulla ja 1990-luvun alussa! vaikka ymmärrän siis huolesi niin ratsastuksen suosion vuoksi suokkien määrä tuosta ajasta on jopa noussut.vielä 1980-luvulla tai 1990 luvun alussa suokki oli vaarassa hävitä.siis harvinaisuus.Vieskerillähän on jo yli 1000 jälkeläistä? ei rodun pitäisi hävitä kun on muidenkin orien jälkeläiset.
kato tais alkaa jo joskus 1960-luvulta tai 1970-luvulta kun tuli koneistuminen.
sitä ennenhän työt tehtiin hevosella. - Valpuri33v
Eiköhän nämä "vihtiläiset isäntämiehet" ole kuolemassa sukupuuttoon ensin.
Tosiasia on kuitenkin se, että suomenhevonen on yksi monipuolisimmista kavioeläimistä.
Rajoitteena on ainoastaan nämä käyttäjät jotka eivät osaa lukea/ kunnioittaa hevostaan.
Oikeissa käsissä suokki kiipeää vaikka puuhun, väärän ihmisen kanssa ei suostu edes talutettavaksi. - 1ssu
Ihan oikeita suokkien nimiä:
Villex
Rouva Kaasu
Setelin Suhina
Kehasu
Apassi
Kehari
Silti Mustikka
Herra Hanuri
Lennox
Viimeinen Valssi
Artisti - 1ssu
ja tässä lisää:
Palle-Pekku
V.H.Suvitar
Topi-Kössi
Pölhö-Kustaa
R.R.Kihutar
Ponnen-Pekka
S.A.Aku
Raja-Hurrikaani
Taika-Laakeri
I.P.Aaria
Patrikin-Muisto - 1ssu
tässä joitain suokkien nimiä joita tiedän:
Villex
AikansaTähti
Setelin Suhina
Boker
Artisti
Lennox
Säkenöi Voimaa
Viimeinen Valssi
Irwin
Apassi
Herra Hanuri - Hyödytön
Miksi hevosilla pitää olla rotukirja???? Kissat ja koirathan on jo jalostettu pilalle.
Jalostaminen on perseestä, kirjaimellisesti. Kilpaurheilu sairaiden touhua. - 1ssu
suomenhevoselle on oma päivä joka on 6.9.
- 1ssu
se on suositeltava liputuspäivä.sodassa kuolleitten hevosten muistolle.
- Anonyymi
ajatelkaa että maailman harvinaisempiahevosrotuja on vain 100! siis vähemmän kuin suokkeja!
- Anonyymi
Miksi hevosilla pitää olla rotukirja???? Kissat ja koirathan on jo jalostettu pilalle.
Jalostaminen on perseestä, kirjaimellisesti. Kilpaurheilu sairaiden touhua
jotta tiedetään puhdasrotuisten yksilöitten lukumäärä. ei kaikki suokit tai muutkaan hevoset ole sairaita. sairain hevosrotu on over musled horse. ei saa kasvattaa suomessa. nim. Polo Star - Anonyymi
roturasismit ei tykkää suokeista. en käsitä. miksei.
nim. exhevostelija - Anonyymi
ei se rotu mihinkään katoa!
nim. exhevostelija
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",114056Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1423587Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/922243Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421893- 1321866
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee371799Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1141482- 1381415
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551216Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641155