Hieno juttu Ilmari Juutilaisesta!
ImariOliMestari
887
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Nii, mut ei hä hää mikkää Lieksalaine ollu. Sortavalan poikii, niinku Marokon kauhukkii, veljesä.
Luepas kuule totuutta äläkä jäpätä. Kyllä Illu oli lieksalainen.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ilmari_Juutilainen
Miten vähän tunnetaan historiaa, ei kannata väittää jos ei tiedä.
Aseman vieressä on dokumenttia lieksalaisuudesta.
Ilmari Juutilaisen synnyinkoti oli Lieksan rautatieaseman kohdalla, mutta Rantakylän puolella eli ratapihan toisella puolella. Muistolaatta asennettiin kuitenkin asemarakennuksen läheisyyteen, koska Rantakylän puolelta sitä ei olisi kukaan löytänyt.
Minusta Ilmari Juutilainen ansaitsisi keskustaan näköispatsaan! Olisi ennemmin sen tehneet ennekuin sinne jokirantaan ne työttömän nuolukivet!
Veljensä Aarne "Marokon Kauhu" Juutilainen on syntynyt Sortavalassa. Kovia poikia molemmat aikanaan.
Lieksassa syntyneen Ilmari Juutilaisen isä Tuomas oli rautatieläisiä ammatiltaan konduktööri. Helmi äiti oli kotiäitinä huolehtien kolmesta lapsestaan Aarnesta, Ilmarista ja Irjasta. Isän sairastuttua vakavasti Ilmarin ollessa alle kouluikäinen, perhe muutti Sortavalaan, jossa Ilmari sai nelivuotisen kansakoulun päätökseen 13 vuoden ikäisenä. Kansakoulun jälkeen Ilmari aloitteli koulunkäyntiä Sortavalan lyseossa, mutta jätti opinnot kesken. Hän pääsi vapaaehtoisena varusmiespalvelukseen Ensimmäiseen erilliseen merilentolaivueeseen Viipuriin ja voidaan sanoa se ”vei miehen”!
Lisää Ilmarista yli 500 sivuisessa kirjassa "Illu", joka löytyy kirjastoista.
Ilmari ja Aarne oli TOSI LIEKSALAISIA