Vaihdoin autoon

Led polttimon sekä ajovaloihin ja sumareihin.
Kyllä kannatti! Valotehoa tuntui tulevan huomattavasti lisää.
Varsinkin pimeällä ja märällä tien pinnalla ajaessa.
1271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ei taida pelkkä polttimon vaihto ajovaloissa kannattaa. Heijastin esim. H7:ssa on suunniteltu tarkkaan suuntaamaan pienen hehkulangan valon oikein eteenpäin. Ledilampussa pakosta ledit on hajautettu laajalle alueelle joten hajavaloa riittää ja varsinainen valaistu alue on sitten onneton. Jäähdytys ei toimi kunnolla ja lampun teho heikkenee kuumentuessa - polttinmoissa saattaa siksi olla jopa oma tuuletin !
Värisävy ei ole lähelläkään miellyttävää 3000...4000 Kelviniä vaan esim. 6500K jonka neutraaliudesta huolimatta kokee kylmänä sävynä.
Ja onhan siinä vaivansa vaihtaa perinteiset lamput katsastukseen, kun led-polttimot ei ole ajovaloissa sallittuja tieliikenteeseen. Värisävy kun paljastaa led-polttimot heti ja valokuvio varmistaa.

Äänestä

Hyvä homma.
Mä laitoin karbiidilyhdyt superbeihin.

Äänestä
  • Kusta sulla on päässä, etkä tiedä autoista mitään.

    Äänestä


Pitää paikkaansa, onhan mulla kusta päässä ja pihalla skooda superbei.

Äänestä
  • Kusta sulla on päässä, mutta pihallasi ei ole skooda superbei.

    Äänestä

  • palstavahtimestari kirjoitti:

    Kusta sulla on päässä, mutta pihallasi ei ole skooda superbei.

    No niinhän siinä sanotaankin senkin skodapahvi! Superbei = superb ei.

    Äänestä

Mahtaakohan olla lailliset? itsekkin katsoin ledpolttimoita nettikaupasta niissä luki että ei tieliikenne käyttöön.

Äänestä

Eivät ole lailliset. noh, se ei ole suurin ongelma vaan kuten tuolla yllä on todettu, valokuvio jolloin se valojen TODELLINEN teho laskee. Lisäksi hiemankaan uudemmat autot, myös sotkat, väylätekniikalla ovat nykyään, eivät tunnista led polttimoa johtuen pienemmästä virrankulutuksesta. Skodien valot(siis ainakin suht tuoreiden) valot ovat jo sellaisenaan melko hyvät johtuen laadukkaista umpioista(Valeo) Jos valoja haluaa parantaa helpoin konsti on vaihtaa polttimot noihin +90-130% premiumeihin, toki käyttöikä laskee radikaalisti. Sinänsä, pitkät eivät ole ongelma, eiku laadukkaat lisäpitkät keulalle, lyhyet valot ovat ne haaste. Jos ovat H7 nin Nuo premiumpolttimot, eivät käytännössä häviä juurikaan ksenoneille paitsi käyttötuntimäärässä.

Äänestä
  • Laillisuudesta en ollut tietoinen kun noi vaihdoin autooni
    Valokuvio onaivan samanlainen kuin vakiopolttimoilla
    Valoteho tai tienpintaa valaiseva matka pitenee selkeästi ja tien pinta myös onkirkkaampi, varsinkin pimeällä ja märällä tiellä
    Youtubesta löytyy vertailuja ja led polttimo voittaa sekä virrankulutuksssa että valotehoissa ja muidekin ominaisuuksien osalta kaikki muut polttintyypit kevyesti
    Itse katson asian oman turvallisuuteni kannalta, näen paremmin näiden polttimoiden avulla. Joten käytän niitä. Polttimot antaa paljon sopivampaa valoa värilämpötilaltaankuinperiteiset halogenpolttimot. Lisäksi lumeneita tulee enemmän. Virtaa kuluu vähemmän verrattuna muihin lampputyyppeihin.Tässä yksi vertailu.
    Mitä jos kokeilet ensin ja tuletsitten kertomaan omakohtaisenkokemuksen.
    https://youtu.be/Q4f0eSmOn4g
    Googlella löydätvarmasti lisää ja parempia vertailuja.
    Se tarvitseeko automuutakin kuin pelkät polttimot riippuu autosta.
    Minunauto ei tarvinnut muuta kuin polttimot.

    Äänestä

  • Hmm... On tuo mielessä ollut. Mitkä umpiot sinulla? Ei tuo kokeilu paljon maksa vaan kun en ole löytänyt lumen arvoltaan suurempaa kun nuo premiumhalogeenit. tuo väyläongelma on ratkaistavissa vastuksella.

    Äänestä

Heikkoviritys, päivävaloiksi kelvolliset ei hämärään! Osta opeli siin on ledmatrix umpiot!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ledpolttimot kirjoitti:

Led polttimon sekä ajovaloihin ja sumareihin.
Kyllä kannatti! Valotehoa tuntui tulevan huomattavasti lisää.
Varsinkin pimeällä ja märällä tien pinnalla ajaessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu