Vastusta Hki Hämeentien muuttamista

VihollisinaAutoilijat

12

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vajakit_pakkohoitoon

      Miksi suotta vastustaa hyvää ideaa.

      • jkhfpaisuhrf

        Ketä kiinnostaa yksi katu Helsingissä? Ihan kuin kaikki mahdollinen pyörisi sen ympärillä, kuinka monta autoa saa mahtumaan raitiovaunujen väliin.


      • Minä ainakin vastustan. Hämeentie on suora linja keskustaan


    • Hyvä_hyvä

      Hienolta näyttää. Näin pyöräily- ja jalankulkuliikenteen olosuhteita parannetaan. Ei enää kiertämistä Sörnäisten rantatien kautta, jos haluaa vaikka pyöräillä turvallisesti...

      Kansalaisaloite tätä vastaan näyttää myös etenevän hienosti. Kahden vikon jälkeen jo seitsemän allekirjoitusta. Enää noin 2500, niin se menee eteenpäin. Ehkä.

    • Ottamatta kantaa itse asiaan, on uutisessa pari aika mielenkiintoista lausetta:

      > Hämeentien liikenne sujuvoituisi kaikilta osin
      Ei kyllä ainakaan henkilöautoliikenteen osalta... Päin vastoin, nykyinen huono tilanne muuttuisi mahdottomaksi (tai ainakin laittomaksi).

      > Nykytilassa henkilöautoja on vuorokaudessa 7 500–10 500. Tästä busseja on 3 000.
      En tiennytkään, että bussit lasketaan nykyään henkilöautoiksi.

      • Heeohehei

        No hesalaisille kaikki pakettiautoja suuremmat autot ovat rekkoja, ja kaikki lokkeja suuremmat lentävät ovat helikoptereita.


      • Maksaja
        Heeohehei kirjoitti:

        No hesalaisille kaikki pakettiautoja suuremmat autot ovat rekkoja, ja kaikki lokkeja suuremmat lentävät ovat helikoptereita.

        Ja kepulandian jengille kaksi autoa tunnissa kylänraitilla vuosisadan ruuhka.


    • autoilija-stadista

      Hullujako ne on siellä kaupunkisuunnitteluvirastossa? Hämeentien suunnitelma hyväksyttiin lautakunnassa ja nyt se on menossa kaupunginhallituksen päätettäväksi.
      http://www.hs.fi/kaupunki/a1449553291920
      Pyöräilyn tukeminen on sinänsä ihan hyvä juttu, mutta muutaman polkupyörän takia ei saa häiritä kymmenen tuhannen päivittäin Hämeentietä käyttävän henkilö- ja pakettiauton liikkumista.

      Suunnitelmassa sanotaan Hämeentien liikennemääristä näin:
      "Hämeentie on autoliikenteen alueellinen kokoojakatu, jonka roolina on välittää tonttikatujen autoliikenne pääkatuverkkoon. Liikennemäärä vaihtelee välillä 10 000 - 13 500 ajoneuvoa vuorokaudessa, mistä 3000 on busseja. Ajosuunnasta ja ajankohdasta riippuen 65 - 75 % autoliikenteestä on läpiajoliikennettä."

    • Tarvitsija

      "Ajosuunnasta ja ajankohdasta riippuen 65 - 75 % autoliikenteestä on läpiajoliikennettä." Jos 30-35% autoliikenteestä kohdistuu/lopettaa/lähtee tältä Hämeentien pätkältä, niin se on paljon. Vertaisin sitä Mannerheimintiellä vastaavan pituisella pätkällä Runeberginkadun kulmasta Tullinpuomiin, jossa on jotakuinkin sama määrä asuintaloja ja liiketiloja, niin siinä on 1-2% muuta kuin läpiajoliikennettä ( bussin ajo on läpiajoliikennettä vaikka se käykin pysäkeillä ). Hämeentien pätkällä autoliikenne palvelee siis huomattavan paljon sen pätkän asukkaita ja yrityksiä.

      Artikkelista ei ilmene tuleeko läpiajokielto koskemaan ajoa Kurvista Hakaniemen torille ja päinvastoin vai tuleeko läpiajokielto koskemaan joka korttelikohtaisesti. Tällä on suuri merkitys alueen asukkaille ja liikkeille.

      Kokoomus aikoo jarruttaa Hämeentien mullistusta – pyöräkaistat voivat viivästyä http://www.hs.fi/kaupunki/a1449456788311

    • MaanTapa

      Vihreä kansanedustaja asuu Hämeentien varrella - hän ja hänen lapsensa ovat häiriintyneet autoista. Siksi liikenne on lopetettava ko. kadulla, ja kaikissa tuuteissa vaan hymistellään tätä hienoa keksintöä tyytyväisinä.

      • HaapaniemenKentänVieres

        Kansanedustaja E.Kari on myös virheenä Helsingin valtuustossa.


    • tuppukylä

      Hämeen härkätie pitää koristella kukkasin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      213
      7556
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      58
      2973
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      193
      2377
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1823
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      176
      1752
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      21
      1432
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      75
      1271
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1173
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      27
      1165
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      50
      1039
    Aihe