Paljonko rahaa käytätte joululahjoihin per/lapsi?

Jouluimmeinen

Itsellä 3 ja 5 vuotiaat tytöt, olen ostanu heille lahjoja noin 300e eestä yhteensä eli 150e/lapsi.

12

1424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pennitön

      O euroa koska ei ole rahaa ylimäärästä...

    • tonttulakki

      Suurilla rahoilla ei joulua tehdä. Parempi keskittyä vaan joulun tunnelmaan ja kenties ruokien ja leivonnaisten valmisteluun. Ja puhdas koti on yksi arvokas asia. Turhien tavaraoiden siivoaminen nurkista pois.Ja jos niitä lahjoja lapsille pitäisi jotain olla, kirpputorit on aika edullisia paikkoja hankintoihin. Eli noin 10 :llä eurolla kahdelle lapselle on ihan hyvä määrä.Jouluvalotkin löytää sieltä muutamalla eurolla.Mukavaa joulunaikaa ja aikaa lapsille!

    • Minun_mielipide

      Ei pitäisi opettaa jouluna lapsia tähän lahjapaljouteen. Joulua voi ajatella tunteiden sijaan, myös järjellä, elämäähän on joulun jälkeenkin. Lapset tarvitsevat kaikenlaista joulun jälkeenkin, muinakin vuodenaikoina. He kyllä ilahtuvat niistä muulloinkin, kuin yhtenä ainoana talvisena iltana.
      Muutama paketti riittää. Joulumuistoja voi antaa lapsille ja joulutunnelmaan voi viedä heidät muullakin tavalla, kuin lahjomalla.
      Laulamalla, leikkimällä, kertomalla tarinoita ja ulkoillen ja antamalla heille aikaansa. Yhdessäolo ja huomioiminen on lapsille tärkeää. Ei niinkään liiallinen materia, lelut ja roina joihin kyllästyvät pian.

    • Lunta_vaan_ei_tule

      Annoin lapselleni (18v) 50€ jo etukäteen, ostakoot mitä tykkää. Ainoa joululahja kuusen alla on koiralle (10v)....siitä ei kosksaan tule täysi-ikäistä. Mua säälittää ihmiset jotka joksee lahjaostoksilla täyttäen aikuisten lasten toiveita. Pikkulapsille tietysti pitää ostaa lahjoja, mutta ei aikuisille, en alua lahjoja en antaa, en saada. Jouluni tulee ihan jostain muusta. Koristellusta kodista, kuusesta, tuoksuista, Suomalaisista joulun perinneruuista, suklaasta, joulumusiikista, joulurauhan julistuksesta, lumesta (ei tule tänne etelään) ja ennen kaikkea muistoista. Hyvää joulua kaikille, jonka kukin viettää tavallaan.

    • kohtuu

      Meillä lapsi 6 v ei toivo jouluksi kuin yhtä lahjaa: taikasauvaa, mikä taikoo oikeasti :-D. Mutta olemme hankkineet hänelle yhden mieluisen lahjan ja lisäkis hän saa pari lahjaa mummolta. Ei toivo enempää ja turha antaa enempää. Mitä enemmän lahjoja kerralla, sitä vähemmän niitä saaja arvostaa. Lisäksi on turha ostella tavaroita, joita muutenkin on leikkihylly täynnä, ei niillä kumminkaan kaikilla leikitä.

      Minusta on nykyään arvokkaampaa kuluttaa maltillisesti ja järkevästi. Ostaminen ostamisen ja rahan käytön vuoksi on jo vähän moukkamaistakin.

    • 353252523

      Antakaa lapsillenne rakkautta ja läsnäoloa. Leikkikää lastenne kanssa! Itse muistan lapsuudesta että ei ne lelut ollut se juttu, vaan se kun kerrankin vanhemmilla oli aikaa vaan olla meidän lastenkanssa ja nauttia joulusta!

      Kotkasta :)

    • kakeliini

      On niin vastenmielistä katsottavaa kun lapset hukutetaan roinaan. Lapset vain ahdistuvat liiasta lahjomisesta, eikä siinä muutenkaan ole mitään tekemistä hyvän vanhemmuuden kanssa.

    • Ihiminennnn

      Mulla 5 lasta joihin menee n. 300€/lapsi.

      Opettajat yht. Noin 100€

      Omat vanhempani 500€
      Serkut 100€
      Kaverit 300€
      Ja lisäksi vielä koko perheen lahja n. 500€

    • Lofiö

      Minulla on yksi lapsi joka on 12 v. Sai joululahjaksi meiltä noin 1500€ edestä kaikkea.
      Isovanhemmiltaan n. 20 pakettia joissa oli pari muutamansadan lahjaa.
      Lahjoja pitää olla. Muuten lapsesta tulee nirso.
      Meiltä hän sai kännykän, 100€ rahaa, vaatteita, karkkia, babylipsejä ja kaikenlaista muuta.
      En ymmärrä tätä hössötystä "ei lahjat ole tärkeitä"
      Kaikenlaista ostelen muutenkin ja kuukausiraha 500€.
      Tutullani on lapsi joka on hirveän lihava (painoa varmaan 70 kiloa ja pituutta varmaan 150cm. Lahjaksi sai vain karkkia.
      Edellisinä jouluina tyttöni on saanut yli 3000€ edestä lahjoja mutta tänävuonna käytimme syntymäpäivälahjaan yli 5000€! Toivoi kaikkea hullua mutta en voi tuottaa pettymystä

      • nirsoko

        Sepä onkin mukavaa elellä eteenpäin tuollasilla lahjasummilla ja sitten kun tulee aika, ettei ole rahaa edes 50e lahjaan, niin siinä sitä nirsoutta kysytään:)


      • Jokinkumma

        Olen samaa mieltä kanssasi... 5000€? Enpä usko... Itse voitin lotossa minipotin (1000€) joten päätin ostaa lapselleni kunnon törsäykset tänävuonna... Yleensä käytän hänen lahjoihinsa vain 50€


    • Anonyymi

      Krääsää kaikki lelut. Onneksi on isot lapset. Ostan käytännöllistä. Ehkä alle 100€ koko joulu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6284
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5348
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      59
      4233
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4092
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      62
      3845
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1127
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      47
      900
    8. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      29
      787
    9. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      781
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      55
      758
    Aihe