Riitta-Liisa Harmoinen- Kyllönen pyytää eroa valtuuston jäsenyydestä. Ero myönnettänee.
Mutta miksi ei ole tuotu valtuustoon Riittaliisan aikaisempaa anomusta
Hän on pyytänyt eroa kaupunginhallituksesta. Miksi asiaa ei ole tuotu valtuustoon ja valittu keskustan riveistä naisedustusta?
Todella ihmeellistä asioiden hoitoa. Vai vaikuttaako asiassa se, että paikka on naisen paikka ja varajäsen Kauko Tikkanen sitä nyt paikkailee.
Mutta miksi ei ole tuotu valtuustoon Riittaliisan aikaisempaa anomusta
Hän on pyytänyt eroa kaupunginhallituksesta. Miksi asiaa ei ole tuotu valtuustoon ja valittu keskustan riveistä naisedustusta?
Todella ihmeellistä asioiden hoitoa. Vai vaikuttaako asiassa se, että paikka on naisen paikka ja varajäsen Kauko Tikkanen sitä nyt paikkailee.
Vastaukset 44
Vanhimmat
kaukokatseista, kaukolta verkkosukkahousutanssi onnistuu..
Riitta-Liisa pääsi valtuustoon Proon listalta, joten hänen tilalle nousee proon varaedustaja.
hyvä että hyppäsi sivuun....paikka tulee sille kelle kuuluu.
Ei saatana! Taas yksi valittaja lisää! Mitähän tästä tulee?
Tietenkin, R-L- Harmoinen-K:n tilalle tietenkin PRO:n edustaja, sehän on selvä.
Se ihmetyttää, ettei keskusta kykene valitsemaan hallituksen varsinaiseksi jäseneksi naista. Eikö löydy tarpeeksi perässähiihtäjiä.
Ehdotan kahta- kolmea hyvää: Laimi, Raija , Marja.
Riitta-Liisa pyysi ero kaupunginhallituksesta 9.11.2015 ja ero myönnettiin. Miksi asiaa ei käsitelty viimeisimmässä valtuuston kokouksessa 24.11.2015? Eikö aika riittänyt asian valmisteluun vai eivätkö kepun päättäjät päässeet yhteisymmärrykseen kuka voisi tulla hänen tilalle? Tuleeko asia 14.12.2015 valtuuston esityslistalle? Tuleeko myös hänen eronpyyntö valtuustosta valtuustosta käsittelyyn 14.12.2015????
Aikaa on -se ei voi olla esteenä. Nyt jämptiyttä asioihin HALLITUS JA HALLINTOJOHTAJA.
Hallintojohtaja on "liekassa" tai kuten sanotaan "pässi narussa".
Oli se semmonen valinta Teiltä, että voi pojat. Katselin noita hallituksen asioita. Olivat niin heikosti valmisteltuja, että.....
Asioiden hoito on lamassa kepulaisilta. Eihän ne osaa muuta kuin, ukkokööriä pitää väkipakolla pystyssä.
Antakaa Riitta-Liisan olla rauhassa, älkää käsitelkö hänen osuuttaan
näillä palstoilla. Hieman siis stoppia ja sivistystä ajatuksen juoksuun.
Kepu siis hoitakoon hommansa, vaikka ei sitä vieläkään tehnyt.
Nyt meni överiksi. Ei täällä kukaan lausu muuta kuin Riittaliisan nimen ja sen, että on pyytänyt eroa kaupunginhallituksen jäsenyydestä. Että elä nyt yritä olla niin hienotunteinen, että mitä??
Kyllähän tilalle on saatava joku ettei taas saada syytä valitukseen!Onko niin vaikeaa toimia oikein?
On kyllä senluokan asioita, että Tita Rinnevaaraa tarvittaisiin...ihan oikeasti.
Sarkkinen toimi päämeklarina Titan ajojahdissa ja MIKSI? Sanovat, että dementian alku on hyvin kitkeräksi ja katkeraksi ja vihamieliseksi muuttuva persoona. Vai?
Olen samaa mieltä. Dementian on todettu aiheuttavan vainoharhaisuutta,
muistinmenetystä, järkyttävää uteliaisuutta, levottomuutta ja vihamielisyyttä, siis aggressioita toisia kohtaan.
Dementia on vaiheittain etenevä sairaus, joka ei parane koskaan.
!-3 vuotta on todettu lääkitysvaihe, jona aikana huippu hiipuminen alkaa
radikaalisti.
Nähty läheltä tosiasia, missä dementiaa sairastavan kanssa mennään.
Valitettava vaiva.
Esityslistasta
NIHAK Nivalasta näyttää haluavan rakennemuutoskunta rahoituksiin mukaan vaikka työpaikat ja verotulot lähtee Pyhäjärveltä. Eikö Pyhäjärvellä osannu kukaan tuota paperia tehä kun se on Nivalassa laadittu ? Katselin eri kohtia että missä ne miljoonat Nivalalle paperissa piilee että on intressiä olla "haaskalla" mukana. Olisiko tuo että Hitura tarvii Kopsan kultakaivoksen tuekseen. Siinä on arvioitu 6 miljoonan investointitarvetta. Ja pyhäjärvelle pumppuvoimalaa ja kalankasvatusta joista kumpikaan ei montaa työllistä? Tulipahan vaan mieleen. Anteeksi epäluuloni ;) Hyvähän se on että joku innostaa rahojen perrään.
^Älähän rl nillitä joutavii.
Hyvä ämpäri!!
Nivalassa jo valmistellaan hallitukselle Pyhäjärven asiat :))
Kohta varmaan päätetääkin :(
Pyhäjärven kauden 2013-2016 ns. valtuusto hallituspäättelijät ovat itseasiassa pitelijöitä ja päättäjiä; pitelevät päättömiä ja päästelevät pitelemättömiä.
Virkamiehet-ja naiset jatkavat ansiokkaasti ylimmän henkilökunnan valitsemista, samalla kun he pohtivat kenet pitäisivät ja kenet päästäisivät, he valitsevat ohimennen kaupunginhallituksen ja ryhtyvät laskemaan omia pisteitä tuleviin aikoihin.
vai mitä mieltä olette?
No virastovehkeilijöistä Kiviniemestä, Laukkasesta, Lehtosaaresta?
Ja vaikka Sarkkisesta.
Surullista tämä Pyhäjärven tilanne.Kuka tänne enää haluaa uskaltaa tulla?Ajojahti voi alkaa ennen kuin olet ollut päivääkään töissä!Kuten viimesellä kaupunginjohtajalla!Ja joka tänne tulee pitää ummistaa silmänsä vääryyksiltä,sitten voi saada suosion päättäjien silmissä.
Onko ne taas alkaneet kiusaan sinua?
Todellakin proot tekee kaikista valituksen.
Kertokaa nyt ihmeessä miltä vääryyksiltä pitää ummistaa silmät!
On se sitten mukavata tämä kunnan pyörittäminen kun sote siirtyy Ouluun ja Koulut Haapajärven alasuuteen. Vesi, valokuitu, kiinteistöt, Laukkanen ja kehtuukehitys pärjätköön omina yhtiöinää.
Saadaan kunnassa keskittyä viihtymispalveluihin ja kihusteluhin! Vapaa-ajanohjaajsta kaupunginjohtaja!
On sitten valoa putken päässä!
Maksoko kaupunginhallitus jäähallin verot???
Mitenkäs muut Osakeyhtiöt??
ei maksanu, ei edes kiinteistöveroa!
Millä perusteella ero myönnettäköön, onko muuttanut paikkaknnalta pois se on ainoa peruste millä eron voi myöntää
saaneehan tuota muidenkin syiden takia erota, kuin paikkakunnalta
muuton vuoksi....
kyllä saa muillakin perusteilla eron. Esim., ettei jaksa tuota vehkeilyä ja juosta pöytäkirjoja ulkopaikkakunnilta useaan kertaan juosta tarkastamassa.
Vähäiset syyt on valtuutetuilla. Kansa on heidät valinnut. Siis kunnioitusta.
poistua areenalta myös terveydellisistä syistä.
Perustelut pitää olla, miksi hakee eroa, ilman niitä ei valtuusto voi myöntää eroa, se on kuntalain vastainen, valituskierre alkaa taas, on se väärin, jos proo saa ylimääräisen valtuutetun
Kun Riittaliisa, joka tuli valtuutetuksi Pro Pyhäjärvi listoilta ja hän pyytää eroa senvuoksi, ettei voi toimia valtuutettuna, koska työ on toisella paikkakunnalla.
Tottakai,/te valtuutetut hyväksytte eroanomuksen, koska se on lainmukainen este hoitaa luottamustehtävää niin, että sillä on jotain merkitystä asioiden hoidossa kaupungissa.
Kaipa hänellä on peruste eroonsa. En tiedä.
Oletko todellakin ihan noin kiimainen, että haluat estää Riittaliisan eronpyynnön sen vuoksi ja vain senvuoksi, että Pro Pyhäjärven paikka tulee valtuustoon Ja valtuutetuksi nousee Eeva Aulakoski.. Voi raukkaa, voi voi.
Teillähän on pelit ja pelinpolitiikka...ettekö ymmärrä, minä jopa ymmärrän.
Eeva Aulaskoski astuu valtuustoon Pro Pyhäjärvi ryhmän edustajana Riittaliisa Harmoinen-Kyllönen sijaan, koska Riittaliisa oli Pro Pyhäjärvi listoilta valtuutettu ja hän vain muutti valtuustoryhmää Pro Pyhäjärvi ryhmältä Keskustaan, joka ihan outoa, antoi siitä syystä jopa tälle untuvikolle kaupunginhallituksen jäsenen paikka, josta hän oli aikaisemmin nyt jo pyytänyt eroa.
Tarjoavatko Keskustan edustajat myös Eeva Aulakoskelle mahdollisuuden tulla valituksi kaupunginhallitukseen Riittaliisan tilalle. Se jää nähtäväksi. eeva Aulakoski ei liene ostettavissa, jos ymmärrän hänen kannanotoistaan mm. Pyhäjärve3n Sanomissa. Riittaliisa meni herrojen kanssa ....
Mitäs vitun väliä sillä on jos Proo saa neljännen eriävän mielipiteen ja valittajan! Valtuustossa on kuitenkin 23 muuta! Antaa tulla vaan ja lisää valituksia kehiin! Kansa on kyllästynyt tähän ja ratkaisu saadaan takuuvarmasti seuraavissa vaaleissa! Ei ennen eikä jälkeen!
Sitä vitun väliä, että Eeva Aulakoski, joka on Pro Pyhäjärvi valtuustoryhmän edustaja on 5:es eustaja Pro Pyhäjärvi valtuustoryhmässä. Olen täydellisesti sitä mieltä, että ja jos valtuutetut lähtevät Pro Pyhäjärvi valtuustoryhmän asioiden kannattajiksi, ovat poikeuden tiellä. Nyt on menty niin vitelikkoon ja ihan tikanmäen, rapon, Kaurasen, Leskisen ja sarkkisen juoksupojan voimin. Nyt on kansalaisten aika nousta ja sanoa, että STOPP, ei ole mitään oikeata järkeä yhteisten veroeurojen käytön suhteen. Tiedäthän, mitä Sinunkin veroina peritään, se on näiden herrojen leikkikenttä. Hyväksytkö tämän ? Ajattele. Ota kantaa !!
Voi hyvänen aika:
Tekninen toimi on tehnyt talousarvion ylityksiä niin, että olemme kaupunkikuntien alapäässä.
Yli 3.500 euroa/asukas velkaisuus, Joitakin vuosia oli 250/asukas.!!Huh.huh!!
Oletteko oikeilla järjillä, valitettavasti ette. Tämä on velkaisuusaste NYT.
Miten on mahdollista, että lähivuoden aikana saatiin yli 5 miljoonaa euroa tulosta yhteistöveroja kaivoksen veropalautusten johdosta ja samalla palautetiin yli 1.3 miljoonaa euroa Ja kaikki ohi talousarvion... varallisuutta, jotka olivat meille vanhuuden päivän varaa. Kaikki on hävitetty ja velkaa on yli suomen keskimääräisten kuntien velkaisuusmäärän, eli yli 2 500 euroa. Olemme kuralla.
hihat tulessa....vai pantako kiristää. Aivan oikein harmoinen-kyllönen nousi proon listoilta valtuustoon. Äänestäjät olivat/ovat pettyneitä hänen tempuille.
Ensin oli proo, sitten perusti oman ryhmän, seuraava siirtymä oli kepu..
On hyvä että Aulakoski nousee proon ryhmään....se on oikein.
Ei sitä vaan voi valtuusto eroa myöntää, kuntalakia, jos noudatetaan sillä perusteella, että kulkee eri paikkakunnalla töissä, eron myöntäminen on lainvastainen toimenpide, eli virkarikos niille valtuutetuille jotka eron myöntää, jos ei ole kuntalakiin perustuvaa syytä eroon. miksi ei proo ole tarkastanut lakia
Niin ja valtuutetut toimii virkavastuulla ja jos on laiton päätös niin valtuutetut maksaa kaikki kulut! Mitä me tehdään kaikilla näillä tuloilla? Voi hyvää päivää!
Lopettakaa jo tuollainen jauhaminen sieltä kepusta ja antakaa valtuutetun tehdä omat ratkaisunsa. Ja tässä tapauksessa nimenomaaan Riitta-Liisan.
Et tainnut ihan ymmärtää mistä on kysymys?
Valtuustoon Eeva ja myös hallitukseen. Kepuille ei Raija kelpaa. Laimi olis myös hyvä älkää ihmeessä Rytköstä!
Käsitykseni mukaan paikka on keskustan, nimittäin hallituspaikka. Siihen istuu kuin kukka ruukkuun, Laimi/Raija/Marja.
Keskusta jatkanee valitsemallaan "potut pottuina"-linjavalinnoilla. Ja mikä se on? Kun yhdistelette tapahtumat alkaen v.2004 aina vuoteen 2014 niin tiedätte päälinjat ja niistä ei poikettane nyt v.2015. Kun ei ole menetelmästä kiinnipitämiseksi muuta mahdollisuutta. Linja on 180 astetta.
Järkeviä ihmisiä hallitukseen.... Uskokaa jo..... Joilla on laskupää, puhekyky ja taito nähdä kokonaisuuksia. Sitä on tällä kolmikolla.