Itsesääliä, kaljuilla ei asiaa linnanjuhliin

KaljuKarju

Taas on katsottu kun kansakunnan kerma saapuu vuosittaiseen veronmaksajien kustantamaan ökyjuhlaan.

Tänä vuonna laskin kuinka monelta puuttui hiukset, luvuksi sain ensimmäisestä kättelykierroksesta 89. Tilasto ei kerro kuinka moni oli ensimmäinen, eli kutsun saanut ja kuinka moni tuli vaimonsa siivellä. Joka tapauksessa arvelisin että kaljujen osuus kutsun saaneiden joukossa on pienempi kuin kaljujen osuus miesväestöstä on. Eli kaljuuntuminen vaikuttaa tässäkin mahdollisuuksia heikentävästi.

Olisi todella hauska tietää onko tästä aiheesta tehty Suomessa tai maailmalla aitoa tutkimusta. Siis aiheesta kuinka paljon kaljuuntuminen vaikuttaa sosiaalisen kiinnostavuuden (joka tiedetään heikentyvän) lisäksi mahdollisuuksiin edetä työmarkkinoilla.

4

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsesääli_turhaa

      Aika moni korkeassa johtaja-asemassa oleva on kalju joten todennäköisesti ei vaikuta työnsaantiin. Myös aika moni mies ajelee päänsä kaljuksi. Tuntuu että pitkätukkaista miestä pidetään hippimielisenä ja ehkäpä myös työelämässä epävakaana. Esimerkiksi linnanjuhlissa pitkiä miesten hiuksia näki vain taiteilijatyypeillä.

    • sesefsefe

      Ei helvetti. Nyt tehdän kyllä kovan luokan johtopäätöksiä aika kavein perustein :D Jos nyt ensimmäiseksi saisit asiasi siihen kuntoon, että linnanjuhlia ei tarvitsisi kaljuja laskien katsella, oltaisiin jo pitkällä.

      Kuinka moni edes oikeasti kiinnittää huomiota kaljuun? Varsinkin nykyään kun vielä täysin ajaltuja kupoleja tulee vastaan koko ajan. Tottakai jos oma elämä pyörii harventuvien hapsujen ympärillä tähän kiinnittää huomioita jatkuvasti, mutta siinä elääkin omassa kuplassaan.

    • Mielipide_

      Kalju tai aivan lyhyethiukset on just paras, pitkät hiukset miehellä, eiiiiiii!!!!!

      • Todella_asiaa

        Kaikkein pahin on pitkä takatukka joka vedetään tiukalle ponnarille kaljun päälaen taakse ja ollaan olevinaan niin hippiä että.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      268
      45728
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      49
      11398
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      222
      10983
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      39
      9800
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8638
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      283
      6695
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3345
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      25
      3033
    9. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      2903
    10. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      1
      2687
    Aihe