Rääkkylän Kulmala huolestunut

perussuomalainen12

10

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kulmalankundi

      kyllä luulisin jotta kotimaiset pojat saapi kopeloija suomalaisii tyttöjä kun ovat saaneet ennenkin. Jotta kyllä Kulmala on oikeassa.

    • Ei_ikinä_enää

      Mitä vittua se Kulmalakin itkee olevansa huolissaan, hänhän on hallituspuolueen kansanedustaja tekis asialle jotain eikä ulisis joutavia.
      Vähiin on jäänyt Kulmalan tekoset eduskunnassa, ei yhtään aloitetta mistään, pitkin sattua viimeisellä edustajakaudella tuollanen.

      • raskasmetalli

        Pettymys on ollut Kulmala, ensimäiset aloitteensa koskivat omaakin harrastustaan, eli metsästystä. Ei vaikuta kovin fiksulta ja sivistyneeltä, taisi mennä touhuun pelkästään omien etujensa vuoksi?

        Luulisi tässä maassa ja tilanteessa olevan muutakin korjattavaa kuin huvimetsästäjien kohtuuttoman löysät puitteet harrastukselleen.

        Ajaisi edes lyijyhaulien ja luotien käyttökieltoa, kuten asia Norjassa ja Tanskassa jo pitkälti on, mutta se olisi maailiman ihme kyllä jos Suomen metsästäjät ympäristöän ajattelisivat!


      • manzungu

        Kerta olet noin viisas niin miksi et itse mene sinne Arkadianmäelle maailmaa parantamaan!


    • tyhjän-saa-pyytämättäkin

      pieniä on persujen aikaan saannokset eduskunnassa.. pienituloisten yle veron poistoa ei paljon kannata hehkuttaa.. keput ja kokkareet hyysää veronkiertäjiä joka vuosi jää saamatta satoja miljardeja verotuloja, veronkierron takia.

    • Pientalonpoika

      Maksattaa Rääkkylän hölmöilyt vielä kiteeläisillä, jos Sipilän hallitus pakkoliittää Rääkkylän Kiteeseen.

      • realismiakaivataan

        No se olisi ainoa järkipäätös aikoihin, jos Rääkkylä sulautettaisiin Kiteeseen. Totuus on karvasta kalkkia erityisesti pikkupolitikointiin tottuneille Rääkkylään kuntapoliitikoille.

        Jos kunnan omat verotulot eivät riitä alkuunkaan ja pääasiallinen "toimeentulotuki" on valtionavustus, täytyy olla luku-ja laskutaidoton julistaessaan ,että Rääkkylä on säilytettävä itsenäisenä!

        Näin on tehnyt mm. kunnanhallituksen puh.joht. Laasonen ja valtuuston puh.joht. Hämäläinen, heidän ankara vuodatuksensa Rääkkylän itsenäisyyden puolesta oli luettavissa useiden lehtien yleisönosastoissa.

        Taustalla tietenkin suurimpana omien luottamustoimien säilyminen ja sama piru ajaa kunnanvirastonkin väkeä, kunnanjohtaja mukaanlukien.

        Laasonen mainitsi esimerkkinä "manifestissaan"mm. miten olemattomilla kuluilla esim. ympäristölautakunta toimii.

        Miten siitä voisi tulla kuluja ollenkaan, kun se ensinnäkin on kokoonpantu puh.johtajaa myöten henkilöistä joilla ei ole mitään tekemistä ympäristönsuojelun kanssa, eivät ole edes kiinnostuneita ko. aiheesta.

        Rääkkylässä olisi kyllä ympäristötoimelle töitä esim. jätehuollon järkiperäistämisen ja osittaisen "ympäristörikollisuuden" ehkäisyssä niin taajamissa,kuin haja-asutusalueillakin.

        Asiat eivät aina ole sillä mallilla kuin nuo pitkään puuhailleet luottamushenkilöt kertovat, epäkohtia piisaa, mutta ne eivät päädy keskusteluun ja toimenpiteiden alle.

        Yksinkertainen poliittinen enemmistö samanhenkisine joo miehinen /naisineen ei vakuuta ja kunta onkin ajettu pahaan ahdinkoon.


      • ammattikoulu

        Kiteen kaupunki on liitettävä Joensuun kaupunkiin!
        Huhu kertooo, että on vain vähän hakijoita Kiteen ammattikouluun keväällä 2016.... Taloudellisista syistä ja oppilaspulan vuoksi ammattikoulu lopetettava Kiteeltä.


    • totuusennenkaikkea

      Erinomaista, jatkakaa enemmän, se on totuutta,,

      • toteanvaan

        Itsepäisyyttä, hölmöläisyyttä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe