Onko Maskun Nyynäisten kartanossa samanlaista toimintaa kuin Kankaisten kartanossa?
Nyynäisten kartano
Ent.Lemu
191819
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ei ole Nyynäisten kartanossa mitään yleisö toimintaa vaan se on ihan normaali asuinrakennus.
Kyllä sieltä voi kahvit saada jos menee kysymäään kartanon maitten esittelyä sillä onhan Nyynäisten kartanolla historiallista merkitystä todella paljon.
Kahvit voi saada, mutta mustana kuten kartanon väellä ollut tapana jo satoja vuosia.
Mahtaakohan uskomus pitää paikkaansa että pimeän tulon jälkeen kartanon mäen metsässä kummittelisi? Vanhojen tarinoiden mukaan näin olisi.
Minulla on valokuva taulusta joka tiedettävästi ainut maalaus nyynäistenkartanosta vuodelta 1760
Taakse oli myös kirjattu elinan surma runo
Onkos Nyynäisten Elina muka kuollut?
Mikäköhän tapahtuma oli Nyynäisissä viime lauantaina? Mikä siellä mahtoi palaa sunnuntaiaamulla kun paloautoja näkyi sinne menevän?
Kartanon vuosipäiviä siellä vietettiin ja olikin aikamoiset pirskeet tansseieen sekä pitopalveluineen. Kartanoa suojaava kuusiaita siellä paloi, mutta onneksi palokunnan ripeä toiminta esti todellisen suurpalon.
Nyynäisten kartanon 70-vuotis juhlasta oli kyse ja paikalle oli kutsuttu myös valtion korkeinta kermaa. Historiallisessa tapahtumassa pääsi tutustumaan mm. kartanon vanhoihin työkoneisiin jotka ovat siis nykyään saaneet jopa museo viranomaisetkin niistä kiinostumaan. Lemun kirkon luona olevassa museossa voi tutustua lisää vanhoihin maatalous koneisiin ja siellä myös näytillä harvinainen riistastukseen tarkoitettu keihäs jolla keskiajalla metsästettiin eläimiä Nyynäisten mailla.
Kävelin tänään aamulla kartanon ohi ja usva nousi kartanon pelloilta ensimmäisten auringonsäteiden kimaltaessa. Traktorin ääni kuului hennosti pihalta ja maisema oli kuin taulusta vuodelta 1760
Mistä taulusta höpötät?
Pitääköhän paikkaansa että kartanon emäntä olisi vuokrannut kartanon pellot viideksi vuodeksi jollekkin karjan kasvattajalle? kun kartanon entinen isäntä tuli vuosia sitten eläke ikään niin hän olisi luopunut osasta pelloistaan ja tarjonnut niitä läheisten kantolan ja Uutelan maatilan käyttöön?
Mistähän olet kuullut tälläisiä huhuja?
Kantolan ja Uutelan tilat saivat lohkojaossa osan Nyynäisten kartanon peltoja jotka tehdyn sopimuksen mukaan piti kuitenkin luovuttaa pois. kantolan isäntä ei kuitenkaan suostunut antamaan maitaan takaisin Kartanon haltuun vaan myi pellot Alhaisten tilan käyttöön jolla ne ovat edelleen.
Mistä historian-kirjasta olet moista lukenut? Kerro ihmeessä.
Juttu alkaa kiinnostaa!
Näin kertoo kirjallisuus historia arkistojen aarteet Nyynäisten kartanosta ja kartanon pelloista.
Nyynäisten kartano muodostui Fleming-suvun yhdelle haaralle 1300 luvulla, kun kuningas Eerik XIV korotti kruunajaisissaan Lauri Iivarinpoika Flemingin vapaaherraksi antaen vapaaherralliset erioikeudet nimenomaan Nyynäisten alueeseen Lemussa Varsinais-Suomessa.
Vapaaherra Lauri Iivarinpojan isä oli Ruotsin vapaustaistelun sankareihin kuulunut Iivari Jaakkimanpoika (k. 1548), Nyynäisten omistaja. Hän toimi Kastelholman käskynhaltijana, valtaneuvoksena, amiraalina ja Pohjois-Suomen laamannina. Iivari oli Kuitian kartanonherran Jaakkima Henrikinpojan nuorempi poika, jolta Lemun Nyynäisten kartano periytyi. Lauri Iivarinpojan äiti puolestaan oli ruotsalainen aatelisnainen Mätta Gotskalkintytär. Muinaisen Folkunga-jaarlisuvun sitä sivuhaaraa jonka vaakunakuviona oli taaksepäin katsova susi ja jota sen takia sukututkijat ovat jälkeenpäin kutsuneet Ulf-suvuksi.
Sittemmin Laurin isännöimä kartano tuhoutui tulipalossa 1527 joka kuitenkin rakennettiin nykyiseen kokoonpanoon 1700 luvun alussa. Lauri menehtyi vuonna 1625 jonka jälkeen kartanon hallinta siirtyi valtiolle. Vasta 1900 luvulla kartano annettiin veljesten haltuun jotka aloittivat myös maanviljelyn. Sota aikaan kartanon pelloista annettiin osa karjalasta tulleille evakoille, jotka kuitenkin myytiin osin lopulta takaisin kartanon haltuun.
Onko sinulla sähköpostia voisin lähettää kuvan taulusta
Siellä oli joskus sellanen taulu kun Helena.