Onko Maskun Nyynäisten kartanossa samanlaista toimintaa kuin Kankaisten kartanossa?
Nyynäisten kartano
19
1748
Vastaukset
- Ei_toimintaa
Ei ole Nyynäisten kartanossa mitään yleisö toimintaa vaan se on ihan normaali asuinrakennus.
- Love_up_mansion
Kyllä sieltä voi kahvit saada jos menee kysymäään kartanon maitten esittelyä sillä onhan Nyynäisten kartanolla historiallista merkitystä todella paljon.
- Helennna
Kahvit voi saada, mutta mustana kuten kartanon väellä ollut tapana jo satoja vuosia.
- Kartanon_haamu
Mahtaakohan uskomus pitää paikkaansa että pimeän tulon jälkeen kartanon mäen metsässä kummittelisi? Vanhojen tarinoiden mukaan näin olisi.
- seero
Minulla on valokuva taulusta joka tiedettävästi ainut maalaus nyynäistenkartanosta vuodelta 1760
- seero
seero kirjoitti:
Minulla on valokuva taulusta joka tiedettävästi ainut maalaus nyynäistenkartanosta vuodelta 1760
Taakse oli myös kirjattu elinan surma runo
- Kandaryyni
Onkos Nyynäisten Elina muka kuollut?
- Ilpohko
Mikäköhän tapahtuma oli Nyynäisissä viime lauantaina? Mikä siellä mahtoi palaa sunnuntaiaamulla kun paloautoja näkyi sinne menevän?
- Herava
Kartanon vuosipäiviä siellä vietettiin ja olikin aikamoiset pirskeet tansseieen sekä pitopalveluineen. Kartanoa suojaava kuusiaita siellä paloi, mutta onneksi palokunnan ripeä toiminta esti todellisen suurpalon.
- Kommentoin_asiaa
Nyynäisten kartanon 70-vuotis juhlasta oli kyse ja paikalle oli kutsuttu myös valtion korkeinta kermaa. Historiallisessa tapahtumassa pääsi tutustumaan mm. kartanon vanhoihin työkoneisiin jotka ovat siis nykyään saaneet jopa museo viranomaisetkin niistä kiinostumaan. Lemun kirkon luona olevassa museossa voi tutustua lisää vanhoihin maatalous koneisiin ja siellä myös näytillä harvinainen riistastukseen tarkoitettu keihäs jolla keskiajalla metsästettiin eläimiä Nyynäisten mailla.
- Mr.Mattila
Kävelin tänään aamulla kartanon ohi ja usva nousi kartanon pelloilta ensimmäisten auringonsäteiden kimaltaessa. Traktorin ääni kuului hennosti pihalta ja maisema oli kuin taulusta vuodelta 1760
- Seero
Mr.Mattila kirjoitti:
Kävelin tänään aamulla kartanon ohi ja usva nousi kartanon pelloilta ensimmäisten auringonsäteiden kimaltaessa. Traktorin ääni kuului hennosti pihalta ja maisema oli kuin taulusta vuodelta 1760
Mistä taulusta höpötät?
- Valta_vaihtuu_kartanossa
Pitääköhän paikkaansa että kartanon emäntä olisi vuokrannut kartanon pellot viideksi vuodeksi jollekkin karjan kasvattajalle? kun kartanon entinen isäntä tuli vuosia sitten eläke ikään niin hän olisi luopunut osasta pelloistaan ja tarjonnut niitä läheisten kantolan ja Uutelan maatilan käyttöön?
- huhuu--
Mistähän olet kuullut tälläisiä huhuja?
- Historian_kirjat
Kantolan ja Uutelan tilat saivat lohkojaossa osan Nyynäisten kartanon peltoja jotka tehdyn sopimuksen mukaan piti kuitenkin luovuttaa pois. kantolan isäntä ei kuitenkaan suostunut antamaan maitaan takaisin Kartanon haltuun vaan myi pellot Alhaisten tilan käyttöön jolla ne ovat edelleen.
- soppari
Mistä historian-kirjasta olet moista lukenut? Kerro ihmeessä.
Juttu alkaa kiinnostaa!
- Kaihomieli_kartanon
Näin kertoo kirjallisuus historia arkistojen aarteet Nyynäisten kartanosta ja kartanon pelloista.
Nyynäisten kartano muodostui Fleming-suvun yhdelle haaralle 1300 luvulla, kun kuningas Eerik XIV korotti kruunajaisissaan Lauri Iivarinpoika Flemingin vapaaherraksi antaen vapaaherralliset erioikeudet nimenomaan Nyynäisten alueeseen Lemussa Varsinais-Suomessa.
Vapaaherra Lauri Iivarinpojan isä oli Ruotsin vapaustaistelun sankareihin kuulunut Iivari Jaakkimanpoika (k. 1548), Nyynäisten omistaja. Hän toimi Kastelholman käskynhaltijana, valtaneuvoksena, amiraalina ja Pohjois-Suomen laamannina. Iivari oli Kuitian kartanonherran Jaakkima Henrikinpojan nuorempi poika, jolta Lemun Nyynäisten kartano periytyi. Lauri Iivarinpojan äiti puolestaan oli ruotsalainen aatelisnainen Mätta Gotskalkintytär. Muinaisen Folkunga-jaarlisuvun sitä sivuhaaraa jonka vaakunakuviona oli taaksepäin katsova susi ja jota sen takia sukututkijat ovat jälkeenpäin kutsuneet Ulf-suvuksi.
Sittemmin Laurin isännöimä kartano tuhoutui tulipalossa 1527 joka kuitenkin rakennettiin nykyiseen kokoonpanoon 1700 luvun alussa. Lauri menehtyi vuonna 1625 jonka jälkeen kartanon hallinta siirtyi valtiolle. Vasta 1900 luvulla kartano annettiin veljesten haltuun jotka aloittivat myös maanviljelyn. Sota aikaan kartanon pelloista annettiin osa karjalasta tulleille evakoille, jotka kuitenkin myytiin osin lopulta takaisin kartanon haltuun.- Seero
Onko sinulla sähköpostia voisin lähettää kuvan taulusta
- Palvelusväki
Siellä oli joskus sellanen taulu kun Helena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 113658
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka413602- 1523392
Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032655Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv762651Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61728- 441455
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4011182Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos581150Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m12988